Zahradnický kalendář: práce na zahradě v únoru


zahrada - prostřihávání vinné révy

Je únor a velká část naší země je stále pokrytá sněhem. To ale neznamená, že by měli zahrádkáři zahálet, právě naopak. Během několika týdnů bude na zahradě opravdu hodně práce a je dobré se na to předem připravit. Únor se zpravidla nese ve znamení vysazování pro předpěstování zeleniny, prořezávání, úklidu a úprav. Máme pro vás další díl našeho čtenářsky oblíbeného seriálu, ve kterém se na ty nejdůležitější práce na únorové zahradě zaměříme.

Ideální období pro předpěstování sazenic

Pokud chcete na jaře zasadit zeleninu co nejdříve a samozřejmě ji i co nejdříve sklízet, do předpěstování sazenic se pusťte už v únoru. V tomto měsíci budete semínka vysazovat v teple domova, protože venkovní teploty jsou stále velmi nízké. Na okenním parapetu si můžete velmi snadno vypěstovat salát, brokolici, celer, papriky, lilek, ale třeba i cibuli či rajčata. Také některé okrasné květiny si můžete předpěstovat za oknem, například petúnie.

Výsev sazenic

Urychlete klíčení semínek

Pokud uložíte semínka do vlhkého substrátu, po nějaké době vám vyklíčí a můžete je přesadit a těšit se z prvních sazenic. Pokud chcete mít sazeničky vypěstované co nejdříve, můžete klíčení semínek urychlit. Oblíbenou technikou mnohých zahrádkářů je namočení semínek na několik hodin až dnů do vody a až poté vysazení do substrátu. Uvidíte, že rychlost klíčení se rapidně zrychlí. Při delším máčení semen vodu dvakrát denně vyměňte a před samotným výsevem semínka osušte. Délka máčení závisí na druhu semen konkrétní zeleniny:

Saláty

4 až 5 hodin

Zelí, kapusta, květák, kedlubna

12 až 24 hodin

Rajčata, papriky

24 až 48 hodin

Mrkev, petržel

48 až 60 hodin

Cibule, celer

60 až 72 hodin

 

Na zmrzlý trávník zbytečně nevstupujte

Pokud se nemůžete dočkat vyrazili jste v únoru na mrazivou zahradu, zbytečně nevstupujte na trávník. Pokud je pokrytý sněhem, klidně se po něm procházejte, pokud však sníh roztál a přišly silné mrazy, nedělejte to. U zmrzlého trávníku hrozí při pošlapání riziko poškození křehkých základů nosných stébel, trávník tak může mít v místech pošlapání s růstem. Až půda rozmrzne, můžete na něj vstoupit a přihnojit kompostem, aby se mu na jaře dobře dařilo.

Zmrzlý trávník

Úklid na zahradě a prořezávání okrasných dřevin

V únoru se můžete pustit do úklidu na zahradě a zejména do prořezávání okrasných dřevin. Prořezávání svědčí mnoha okrasným keřům a ve výsledku přinese bohatší květenství a košatost. Chcete-li aby na jaře a v průběh sezóny byly vaše dřeviny krásné a bohaté, prořezávání nepodceňte. Odřezky ihned spalte.

Květiny do koupelny – výhody, nevýhody, specifika

V únoru nehrozí riziko požáru, takže je pálení ideálním způsobem likvidace. Spálení navíc umožní zničení choroboplodných zárodků a škůdců, které ve větvích často zimují. Snížíte tím riziko nákazy a onemocnění rostlin, které by se mohlo s příchodem jara dostavit. Pokud už sníh roztál a mrazy povolily, můžete se pustit do úklidu zahrady, a nakonec provést i řez ovocných stromů. V polovině února by se měla prořezávat zejména vinná réva. U odrůd s velkými hrozny by se mělo ponechat maximálně 8 oček na m2, v případě menších hroznů může být až 12 oček.

zahrada - prostřihávání vinné révy

Prořezávání vinné révy

Co dalšího dělat v únoru na zahradě

Možností, jak trávit svůj volný čas na zahradě v únoru, je celá řada. Můžete se připravovat na sezónu a provést zejména tyto činnosti:

  • Pravidelně větrejte sklepní prostory a kontrolujte stav uloženého ovoce a zeleniny
  • Na záhonech se můžete pustit do výsevu mrkve i petržele
  • Ochraňte kmeny stromů proti silným únorový mrazům
  • Na konci února sestříhejte živé ploty
  • Na konci února začněte s naklíčením sadových brambor
  • V pařeništi či fóliovníku můžete na konci měsíce už vysazovat ředkvičky
  • Pusťte se do přihnojení trávníku

Únor na zahradě je pro zahrádkáře poměrně náročným měsícem, protože na jedné straně mají hodně práce doma i venku, na druhé straně jsou venkovní teploty velmi nízké a pobyt venku ne vždy příjemné. Péče o stromy, květiny, ovoce i zelinu, se vám však za několik měsíců vrátí v podobě krásných květů a plodů.

Nenechte si ujít další díly našeho zahradnického kalendáře:

publikováno: 4. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.