PR článek

Zájem o hypotéky stále klesá. Proč tomu tak je?


zájem o hypotéky klesá

Ačkoli hypotéky už přibližně půl roku zlevňují, zájem o ně se stále mírně snižuje. Hlavním důvodem jsou nejspíš zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů a k tomu i vysoké ceny nemovitostí, u nichž nelze v nejbližší době očekávat výraznější pokles.

Statistiky nelžou

Z celkového pohledu na statistiky však vyplývá, že ačkoli se snižuje počet zájemců o hypotéky, jejich objem výrazně roste. To je vidět i ze srovnání, kdy můžete pozorovat, že za prvních sedm měsíců letošního roku bylo sjednáno necelých 43 500 hypoték v celkové výši 99 miliard korun, zatímco například v roce 2016 bylo za stejné období sjednáno 62 800 hypoték o objemu 122 miliard korun.

Když si budete vybírat hypotéku

Pokud patříte mezi ty, kdo mají zájem o hypotéky, musíte se zaměřit správným směrem. Nejspíš se soustředíte hlavně na výši úroků a dobu splácení, ovšem existují i další faktory, které při posuzování výhodnosti hypotéky hrají důležitou roli. Určitě je důležitá dolní i horní hranice půjčky, která se u různých bank může výrazně odlišovat. Stranou byste neměli nechat ani posouzení hypotéky z pohledu RPSN. Touto zkratkou se rozumí roční procentní sazba nákladů, jež udává konečné procentuální vyjádření podílu z dlužné částky, které musíte za každý rok hypotéky zaplatit. Hypotéka neboli hypoteční úvěr se totiž nenavýší jen o úroky. Je třeba započítat i další poplatky a výdaje, související s čerpáním úvěru. Hodnota RPSN je vždy (podle zákona je to povinnost poskytovatele) u půjčky či hypotéky uvedena a měli byste jí tedy věnovat zaslouženou pozornost.

Když chcete stavět

Než si vezmete hypotéku, je dobré mít už nějaké peníze pohromadě, abyste měli solidní základ. Spořit se vyplatí tam, kde vám nabídnou ty nejlepší podmínky, to dá rozum. Takže i tady je třeba rozhlížet se po nabídkách, porovnávat a vybírat pečlivě. Kromě dostatečně vysoké úrokové sazby je pro vás jistě zajímavé i to, když vám spořitelna nebo banka nabídne zdarma sjednání i vedení účtu, internetové bankovnictví a nebude vyžadovat žádné skryté poplatky. Vcelku tak totiž můžete ušetřit docela slušnou částku. Výhodné u takového spořicího účtu je i to, že peníze máte k dispozici v případě potřeby a máte také neustálý přehled, kolik vlastně máte naspořeno.

Všechny hypotéky nemají úplně stejné podmínky

Hlavní výhodou hypoték všeobecně je dlouhodobost a relativně nízké úročení dlužné částky. Navíc pro získání hypotéky při dostatečném příjmu většinou stačí jen několik týdnů, je tu i možnost kombinovat hypotéku se stavebním spořením, které je zmíněno o pár řádků výše. Pro vás, stejně jako pro jiného každého zájemce o hypotéku, je samozřejmě velmi důležité vypočítat výši hypotéky s ohledem na cenu nemovitosti, kterou si chcete pořídit. K tomu je třeba brát ohled i na dobu splácení a případnou fixaci ročního úroku. Tohle všechno vám umožní přehledně a s aktuálními údaji spočítat hypoteční kalkulačka, kde najdete i seznam prověřených a spolehlivých ústavů, které jsou schopné vám nabídnout přesně takovou hypotéku, jakou potřebujete. Prostě pomocník k nezaplacení!

publikováno: 20. 9. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.