Zamrznulo vám potrubí? Známe možná řešení


trubka

Prevence je důležitá a ochrana vodovodního potrubí proti zamrznutí by se neměla podceňovat. Co ale dělat, když k zamrznutí přece jen dojde? Pokud jste přijeli v zimě na chatu nebo jste se vrátili domů z hor a zjistili jste, že vám zamrzlo potrubí a voda neteče, zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás několik tipů, jak zamrzlé potrubí šetrně rozmrazit.

Přečtěte si, jak ochránit potrubí proti zamrzání

Otevřený oheň problém nevyřeší

Každý rok musí hasičské záchranné sbory řešit výjezdy k požárům, které vznikly při pokusech o rozmrazování pomocí otevřeného ohně nebo vysokoteplotních zdrojů tepla. Pamatujte si, že zamrzlé auto, stroje a přístroje ani armatury se otevřeným ohněm rozmrazovat nesmí. Hrozí totiž reálné riziko požáru.

Už mnohokrát došlo ke vzniku požáru ve sklepech, kdy se od benzinové letlampy zapálily uložené předměty. K požárům dochází i v zemědělských objektech, navíc v minulosti došlo i k úhynu dobytka oxidem uhelnatým. Oheň tak není řešením.

Zamrzlé potrubí – pomůže horký vzduch

Bezpečným a efektivním způsobem rozmrazování zamrzlého potrubí je jeho polévání horkou vodou. I když takový postup trvá trochu déle než rozmrazování otevřeným ohněm, je mnohem bezpečnější. Ne všude je takové řešení vhodné, pokud je místnosti permanentní mráz, může začít docházet k mrznutí horké vody, která začne chladnout.

Nejlepším řešením je použití teplovzdušných fukarů a horkovzdušných pistolí. Trubky v suterénech a sklepech můžete nahřívat i pomocí přímotopu nebo přenosných kamen. Při rozmrazování vody v polyetylenových trubkách ale musíte být opatrní, aby jste je nepoškodili. Pokud si s romzrazováním nevíte rady, obraťte se na profesionály. Ti používají například speciální rozmrazovací transformátory a další pomůcky a metody, které jsou šetrné a účinné.

Topení

Když zamrzne vodoměr

Vrátili jste se domů a zjistili, že vám zamrznul vodoměr? Nepokoušejte se ho rozehřívat. Kontaktujte vodárenskou společnost a požádejte o vyřešení problému, které se pravděpodobně neobejde bez výměny vodoměru za nový.

Mráz trápí mnohé domácnosti i řemeslníky. Věříme, že vám naše rady pomohou proti nim bojovat. Nenechte si ujít ani náš další článek, ve kterém se věnujeme stavebním pracím během zimního období.

publikováno: 4. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.