G+

 

 

Zařiďte si vydatný, kvalitní a zdravý spánek


fotolia_31830420_xs_1600x900ms

Základ pro dobrý a úspěšný den je potřeba položit už v noci. Dostatek kvalitního spánku potřebuje každý, i když si to mnozí nepřipouští. S jeho nedostatkem jdou ruku v ruce zdravotní komplikace, zprvu nenápadné, jež však později přerůstají o větších problémů. Dostatek odpočinku pak ale poznáte taktéž jednoduše – na svěžím vzhledu, dobré náladě a celkové kondici.

 

Spíše než o množství nebo délku spánku se na našem portálu zajímat o to, jak k němu vytvořit co nejlepší podmínky. Příjemné prostředí je totiž důležitým aspektem, který možná dodá chybějící kousek mozaiky dokonalého spánku.

Orientace a umístění ložnice

Umístění ložnice by nemělo být náhodné. Místo vyberte to nejklidnější, kam nedoléhá ruch ulice, ani běžného provozu domu. Ne vždy je to možné, hlavně u bytů, ale je potřeba pro to udělat maximum.

Známou poučkou je směrování oken ložnice -ideálně směrem na východ nebo sever, kde je přes léto místnost skryta před horkým sluncem. Ovšem záleží na životním stylu každého z nás – nočním sovám nevadí dlouhé světlo při západní orientaci, ranní skřivani pak zase ocení brzké východy slunce u tradičního natočení.
Tak jako tak musí být v ložnici zajištěno šero – zvláště nepříjemné je světlo z venkovního umělého osvětlení.

Módní trendy vždy přizpůsobte

Nezřídka se stává, že moderní a trendy věci nejsou zrovna praktické, a už vůbec ne zdraví prospěšné. Vždy z nich proto čerpejte jen to dobré a špatné rovnou zavrhněte.

Důvěřujte letem prověřenému umístění postele v rohu, nepodceňujte výběr kvalitního roštu a stejně tak si dejte záležet i s matrací.
Stále populární je bodové osvětlení, které je však vhodné jen jako doplňkový zdroj světla k centrálnímu zdroji a malým lampičkám.
Do ložnice se nehodí ani výrazné, ostré a syté barvy. Kupříkladu červené zdi pohodu rozhodně nenavodí. Mnohem více by se měly využívat pastelové odstíny a neutrální barvy. Toužíte-li po pestrých barvách, pak dodejte prostřednictvím doplňků, povlečení nebo přehozů.

kde-by-mela-stat-postel_1600x900ms 

Co ničí zdravý spánek

  • Přeplnění věcmi: nedostatek úložného prostoru je častý problém, který by se však neměl řešit jejich hromaděním v ložnici, kde „přeci nejdou vidět a nikomu nevadí." Přecpané a stísněné prostory nejsou tím pravým místem, kde je vhodné oddávat se spánku. Podobně působí i nepořádek, který naše podvědomí vnímá.
  • Teplota: jistě je příjemné spát v zimě jen v tílku, ovšem přetopené prostory nikterak neprospívají. Optimální teplota by se měla pohybovat mezi 17 – 19°C.
  • Větrání: vydýchaný vzduch znamená pro organismus útlum, což by se mohlo zdát, že tedy nikterak nevadí. Ale není tomu tak – před spaním je potřeba vyvětrat a pustit dovnitř čerstvý vzduch, protože i na spánek je potřeba energie, která se tak snadněji najde.

Ajurvéda se například zabývá i vlivem natočení hlavy podle světových stran a jejich odrazu ve spánku: pokud hlava směřuje na východ, můžete se těšit na meditativní sny; v poloze s hlavou na jih lze očekávat příval energie. Západní světová strana přináší divoké sny a sever pak vysává energii. Sami můžete vyzkoušet, nakolik této teorii podléháte vy.

 

publikováno: 5. 11. 2013
přečteno: 350×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...