PR článek

Zástavní právo na nemovitosti nemusí znamenat překážku v prodeji


8 Monika Jedličková

Při sjednávání půjčky od banky nebo jiného subjektu se setkáte s požadavkem zřízení zástavního práva k nemovitosti, kterou vlastníte. V praxi to znamená, že pokud přestanete věřiteli svůj dluh splácet, v konečném důsledku se nemovitost prodá a z výtěžku se splatí dlužná částka. Při tomto nuceném prodeji v dražbě však vytěžená částka bývá mnohem nižší než při prodeji za pomoci realitní kanceláře. Je tedy možné prodat nemovitost dříve než se dostanete do finančních potíží, i když na ní vázne zástavní právo? Realitní kancelář PATREAL doporučuje několik variant řešení.

Kupec získá nemovitost i se zbývající částí hypotéky

Jestliže zástavní právo, které se k nemovitosti váže, vzniklo na základě poskytnutí hypotéky, může dojít k tzv. převzetí dluhu. Prodávající informuje poskytovatele úvěru o záměru prodat nemovitost, a ten prověří schopnosti kupujícího převzít hypotéku. Zbývající částka nedoplacené hypotéky se promítne do ceny nemovitosti. Prodávající by si také měl zkontrolovat, zda po něm bude poskytovatel úvěru požadovat nějaké poplatky za převedení hypotéky na jinou osobu. Tento typ řešení nebývá oblíbený, jelikož kupující musí souhlasit s totožnými podmínkami pro další splácení úvěru, jako měl prodávající. Není zde tedy možnost, aby si sám zvolil úrokovou míru, fixaci nebo výši splátek. Každá banka však má k těmto transakcím různý přístup a vše záleží na individuální domluvě.

Realitní kancelář PATREAL doporučuje vyčíslení zbývajícího dluhu

řed samotným prodejem si zjistěte přesnou částku zbývajícího dluhu. Při prodeji pak zaplatíte celý dluh najednou z kupní ceny. Transakce se však musí velmi pečlivě naplánovat, aby včas došlo k odblokování zástavy z katastru nemovitostí a k bezproblémovému převodu vlastnictví na nového vlastníka. S organizací všech administrativních podkladů pomůže realitní kancelář PATREAL, na jejíž kvalitní reference se můžete spolehnout.

Dobré reference od spokojených klientů jsou důkazem profesionality realitní kanceláře

Shánění kupce pro nemovitost, na které vázne zástavní právo, může být velmi náročná. Přítomnost bankovního subjektu odradí mnoho kupců kvůli komplikovanosti celé transakce. Zkušená realitní kancelář však zkoordinuje veškeré administrativní požadavky celého transferu vlastnictví nemovitosti a zaplacení zbývající části dluhu. Problematická také může být komunikace s bankou či s nebankovními subjekty, které často požadují různé poplatky, například za předčasné splácení. I tyto poplatky by měl kupující zahrnout do kupní ceny, aby zbytečně nemusel hledat finance z jiných zdrojů. Realitní makléři RK PATREAL se touto problematikou běžně zabývají a jsou ochotni poskytnout radu nebo zaštítí celý prodej nemovitosti, na které vázne zástavní právo.

publikováno: 24. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.