• sites_model::get_site() returned no data on site id: 75327 lang: cz sql in debug

Zateplení domů – srovnání PUR pěny a minerální vaty


Aplikace PUR pěny

V posledních letech se pro zateplování domů i bytů používají nejčastěji dvě technologie – stříkané PUR pěny a minerální vaty. Pokud zateplení svého domu řešíte, musíte se pro některý z materiálů a technologií rozhodnout. Navazujeme na naši předchozí část tématu, nyní se však zaměříme přímo na srovnání PUR pěn s minerální vatou podle různých kritérií.

ZPĚT NA TÉMA: Zateplení domu pomocí PUR pěny

Izolační vlastnosti materiálů

Jak PUR pěny, tak minerální vaty mají velmi dobré izolační vlastnosti. PUR pěny mají součinitel tepelné vodivosti v rozmezí 0,018 – 0,036 W/m2K, vaty pak v rozmezí 0,036 – 0,042W/m2K. Minerální vaty jsou na tom trochu hůře, proto musí být pro dosažení stejného izolačního účinku širší, a tím ubírají podstatně více obytného prostoru. Navíc se mezi nimi vytváří malé spáry, které mohou být kritickým místem pro únik tepla.

Minerální vata

Montáž minerální vaty

Hmotnost

Jednou z hlavních předností PUR pěn je právě nízká hmotnost, v čemž vede ve srovnání s jinými materiály na plné čáře. Hodí se pro zateplování střech a a všech stavebních prvků, u kterých je minimální zatížení nosné konstrukce velmi žádané. Minerální vaty jsou těžší a jejich hmotnost závisí na na orientaci vláken, která může být příčná, nebo podélná. Podélné mají lepší vlastnosti a jsou univerzální, ale za cenu vysoké hmotnosti. Proto musí mít podpůrnou konstrukci.

Na trhu jsou však dostupné i další možnosti využití PUR. Vyzkoušet můžete například termopanely BELAN, které jsou založeny právě na technologii tvrdé polyuretanové pěny. Lze je snadno aplikovat podle potřeby na různé povrchy a jejich vnější strana ze stlačeného betonu slouží zároveň jako fasádní dekorace. Ušetříte tak i za nákup dokončovacích materiálů a vyhnete se složitější montáži.

Vlastnosti PUR pěn a minerálních vat jsou podobné, ale pěny vynikají především díky malé tloušťce zateplení a nízké hmotnosti. Pokud si ale zateplování domu či bytu budete chtít provádět sami, musíte zvolit právě minerální vatu. PUR pěnu vám totiž musí díky technologické náročnosti aplikovat odborná montážní firma.

publikováno: 10. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.