Zatěžkávací zkouška pro okapy přichází na podzim a v zimě


5744692430_9245cb799e_flickr

Okapy slouží především jako ochranný systém budov před vodou, a proto je třeba nepřehlížet jej a věnovat mu také pozornost. Právě nyní totiž přichází období plné srážek. Nezapomeňte tedy zkontrolovat střechu včetně okapů, zanedbání by se vám nemuselo vyplatit…


 
 

Zazimování zahrady provádíme automaticky s prvním spadaným listím. Zapomínat by se nemělo ani na střechu domu nebo chaty, konkrétně okapy, které před sebou mají náročné období. Zanešené koryto by mohlo mít za následek promáčení budovy nebo zatékání na půdu.

Okapy a jejich údržba – záleží na typu

Na pozoru by se měli mít hlavně ti, kterým končí střecha nástřešním či mezistřešním žlabem. U těchto dvou typů totiž snadno dochází k ucpání listím, sněhem či ledem a častěji tak dochází k zatečení. Pokud objekt, o nějž se staráte, disponuje právě jedním ze zmíněných, pak v případě, že zvažujete rekonstrukci, popřemýšlejte o výměně za ten nejbezpečnější – podstřešní. Ten je zavěšen až pod hranou střechy a v případě ucpání jen přeteče, takže nehrozí zatékání.

Jak na důkladnou prohlídku

  • v první řadě zkontrolujte průchodnost žlabů a rour. Konec letního období znamená vyklízení hnízd, kdy ty nezatížené mohou skončit právě ve vašem okapu. Společně se spadaným listím a drobnými větvičkami přinesenými větrem pak ucpou odvody. Důkladně proto zkontrolujte, jak záhyby propouští vodu. 

2616887190_31d9a6e854_flickr

 

  • dalším nebezpečím je koroze. Žádný materiál není věčný, navíc okapy jsou zatěžovány poměrně často a vlivem rozmarů počasí jejich životnost klesá o to rychleji. V samotných žlabech se díry objevují opravdu až po dlouhých letech, rizikové oblasti jsou však hlavně mezi spáry. To se týká hlavně kovových nebo měděných okapů, plastové jsou vyrobeny jako stavebnice, a tak stačí jednotlivé díly jednoduše znovu spojit nebo je vyměnit kus za kus. 
  • od věci není ani provedení zatěžkávací zkoušky: z hadice nebo kbelíku pusťte do okapu velké množství vody. Jen tak poznáte, zda není někde chyba. Při samotném čištění dejte pozor na to, abyste okap nepoškodili sami neopatrným zacházením a používáním ostrých nástrojů. V tomto případě nejlépe slouží kartáče na teleskopické tyči.

Největším nepřítelem okapů je padající listí, což znají nejen majitelé chat. Za celé jaro a léto se v okapech mohou nashromáždit hromady tohoto přírodního odpadu. Jako účinná ochrana poslouží kupříkladu speciální ochranné mřížky, jež se nasazují na samotný okap. Podzimní údržba se pak zkrátí na minimum.

publikováno: 13. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.