Zatočte s vysokou trávou! Pomůže bubnová sekačka i křovinořez


sečení vysoké trávy

Vrátili jste se po několika týdnech nebo měsících na chatu či chalupu a vyděsila vás vysoká tráva, se kterou si obyčejná sekačka nemůže poradit? Problém se sečením vysoké trávy musí řešit vedle chatařů a chalupářů i majitelé velkých pozemků, kteří ji nechávají záměrně přerůst pro využití na krmení zvířat nebo vytvoření podestýlky. Pojďme se zaměřit na to, jak co nejjednodušeji posekat vysokou trávu a moc se přitom nenadřít.

Sekání kosou – práce jen pro otrlé

Pro naše předky nebylo sekání vysoké trávy ničím zvláštním. Zatímco nám se při pohledu na přerůstající trávu protočí panenky, naši dědové by vzali do ruky kosu a velkou plochu posekali během jednoho odpoledne. Po klasické kose můžete samozřejmě sáhnout i dnes. Výhodou ručního sekání je absence jakéhokoliv hluku, který doprovází jakoukoliv práci s motorizovanou zahradní technikou.

Jenže sekání kosou chce hodně cviku, v opačném případě může být i nebezpečné. Také údržba kosy a její ostření vám dá pořádně zabrat. Pokud nemáte času na zbyt, nechcete se učit nové věci a rádi byste se vyhnuli i bolestem zad, sekání kosou přenechte zkušenějším.

Malé bubnové sekačky jsou stále dostupnější

Na sečení luk a zahrad prorostlých hustou vysokou trávou se v dnešní době nejčastěji používají bubnové sekačky. Vedle obrovských profesionálních bubnových sekaček se na trhu objevují i malé bubnové sekačky, kterou jsou pro občasné sečení luk a vysokých trav ideální. Bubnová sekačka je vybavena rotujícími noži, které trávu podsekávají nízko a nerozdrtí ji jako v případě klasických sekaček. Díky tomu můžete posekanou trávu shrabat a vysušit.

Pokud chcete sekat vysokou trávu na rozlehlejších pozemcích, rozhodně sáhněte po bubnových sekačkách s pojezdem. Ušetříte si spoustu energie, většinu práce udělá sekačka a vás. Na bubnové sekačce můžete také nastavovat šířku záběru. V některých případech budete muset nastavit menší šířku, aby se otáčky žacího disku nesnižovaly. Snížení šířky záběru je nutné zejména v případě polehlého nebo extrémně hustého porostu.

Mulčovací sekačka trávu rozdrtí

Pokud si nechcete dělat starosti se shrabováním trávy, můžete místo bubnové sekačky pořídit mulčovací. Mulčování je stále oblíbenější způsob údržby trávníků i luk, protože nezabere tolik práce a současně zajistí výživu pro trávník. Mulčovací sekačky na rozdíl od bubnových jednotlivá stébla rozcupují na jemnou drť, která se na ploše ponechává. Drť vytvořená mulčovací sekačkou pak zajistí ochranu trávníku před ostrým sluncem, které může zejména v parném létě kvalitu trávy negativně ovlivnit. Mulčovaná tráva slouží také jako přírodní hnojivo a zvlhčovač.

Motorová kosa (křovinořez) se pro sečení rozlehlých ploch nehodí

Skvělým pomocníkem pro sečený vysokých trav je křovinořez, který si poradí i s velmi vysokými travinami i keři. Pokud byste však chtěli pomocí křovinořezu posekat velkou plochu, jednak se při tom pořádně zapotíte, jednak se vám nepodaří sekat rovnoměrně. Křovinořezy jsou skvělé pro sečení svažitých pozemků, v okolí chodníků, příkopů a dalších míst, kam se s těžkou technikou v čele s bubnovými či mulčovacími sekačkami nedostaneme. Pro sečení velkých zahrad nebo luk ale nejsou nejvhodnější.

Nelze jednoznačně říct, které typ zahradní techniky se pro sečení vysoké trávy hodí nejlépe. Někdy je lepší sáhnout po bubnové sekačce, jindy po mulčovací sekačce, v jiných případech zase oceníte obratnost motorové kosy.

Problematice údržby trávníků a sekání se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z předchozích článků:

publikováno: 24. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.