Zimní zahrada – nápadité rozšíření obytného prostoru


Zimní zahrada – nápadité rozšíření obytného prostoru

Spousta lidí neustále přemýšlí o tom, jak zvýšit komfort svého bydlení. Způsobů a metod, jak dosáhnout požadovaného výsledku, existuje celá řada. Zimní zahrada může být jednou z možností, protože rozšiřuje obytný prostor domu a vytváří zázemí vhodné pro relaxaci a odpočinek. Zimní zahrada se tak nezřídka stává oázou klidu, kde se každý může oprostit od starostí všedního dne.

Zimní zahrada učaruje každému, kdo má rád přírodu. Obvykle se v ní pěstuje různá zeleň, která pomáhá navozovat atmosféru klidu, avšak fantazii se meze v otázce zařízení nekladou. Někdo si svou zimní zahradu vyzdobí spoustou rostlinek, jiní se v tomto ohledu uskromní a dají přednost pohodlnému nábytku. V každém případě se zimní zahrada může užívat i v případě, kdy počasí pobytu v přírodě zrovna dvakrát nenahrává.

Zimní zahrada může být vytápěná i nevytápěná

Zimní zahrada může být vytápěná i nevytápěná. Vytápění lze řešit různě, často se lidé přiklánějí k podlahovému topení, což je velice pohodlná varianta. U nevytápěné zimní zahrady mohou být omezeny možnosti celoročního využívání, i když se v ní vždy teplota pohybuje na vyšších hodnotách než ve venkovním prostředí. Obecně se doporučuje, aby byla zimní zahrada orientována na jih či jihozápad, právě z důvodů tepla, i když v letním období je na druhé straně nutné příhodně vyřešit otázku ventilace.

S rozlišením zimní zahrady na vytápěnou a nevytápěnou podobu samozřejmě souvisí cena. V zásadě platí, že vytápěná zimní zahrada je dražší variantou než nevytápěná, a to nejen kvůli nutnosti vkládat finanční prostředky do jejího provozu. Celkově musí být materiál, z něhož je vyrobena, kvalitnější a s lepšími izolačními vlastnostmi.

„Zimní zahrada může mít plastovou nebo dřevěnou konstrukci.“

Montovaná zimní zahrada jako stavebnice

Zimní zahrada může být řešena už během projektování domu, ani později se však touhy po rozšíření obytného prostoru tímto přírodním způsobem nemusíte vzdát. Avšak je třeba připomenout, že bude obtížnější sestavit ji tak, aby přiléhala ke stěně či stěnám domu, jehož dispozice už takovou dostavbu nemusí umožnit. Zimní zahrada tak samozřejmě může být volně stojící, na trhu jsou v tomto ohledu k dostání komplexní řešení, s nimiž se výstavba tohoto dodatečného prostoru zjednodušení, protože je zimní zahrada dodána jako stavebnice, u níž je potřeba jednotlivé díly pouze postavit a smontovat.

Zimní zahrada může být vašim malým tropickým rájem, lze v ní pěstovat plody, které potřebují celoročně teplo a dostatek světla (citrusy, banánovníky, agáve, datlovníky apod.), ale i exotické okrasné rostliny. Samozřejmostí je i možnost sezónního pěstování zeleniny či ovoce. Vše záleží na fantazii, kterou při plánování zimní zahrady projevíte.

 

publikováno: 18. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.