Žlutá barva v interiéru zažene všechny chmury


Pět tipů, jak i malou kuchyni proměnit ve velké kuchařské zázemí_Fotolia_13427977_XS

Ráno odcházet z bytu za šera a večer se zase se stmíváním vracet – to je každoroční podzimní a zimní realita, která na naši psychiku nepůsobí zrovna nejlépe. I když vezmeme v potaz, že v našich zeměpisných šířkách jsme na tom se světlem ještě docela dobře, v porovnání s takovou Skandinávií, je potřeba vnést do interiérů trochu života. A vše půjde hned lépe.

 

Záživé barvy patří k zimním měsícům! I když se pestrost v českých domácnostech moc nenosí, výrazné doplňky jsou skvělým řešením. Pokud máte interiér stylizovaný do jedné neutrální barvy, pak jsou žluté prvky tím pravým.

Žlutá – barva slunce

Svítivá žlutá barva navozuje pozitivní náladu a optimismus, ale je třeba vybrat ten správný odstín. I když by se mohlo zdát, že není možné šlápnout vedle, i ve škále žluté barvy se dají najít odstíny chladné, které se pro dotvožení interiérů příliš nehodí. Chybou je také kombinace s šedou (ať už tmavou, či světlou), protože v tomto případě bude žlutá vždy působit chladně a neosobně. Ideálně se doplňuje s černou a bílou, ozvláštní pak i tradiční odstíny hnědé, v nichž je zařízena většina domácností.

Žluté pohovky a koberce

Na výrazné předměty, které upoutají pozornost, je vhodnější používat sytější odstíny žluté: hoččičnou, kukuřičnou, medovou nebo banánovou (ano, skutečně má oficiálně takový název).

Barvy nejsou jednak agresivní na pohled, jednak jsou vhodnější i z ryze praktického důvodu – drobné nečistoty nebudou příliš vynikat.
Koberce ve výrazných barvách se na celou plochu podlahy nehodí – volte proto kusové koberce, které dodají styl. S vysokým vlasem jsou nebývale příjmené, i když čištění je o něco horší. Vzorům se raději vyhýbejte, v jednoduchosti je síla.
Tyto odstíny se hodí i pro závěsy a přehozy, i když zde můžete být odvážnější: využít lze pastelovou žlutou, melounovou, zinkovou, citronovou.

  • žlutá dodáva pocit tepla a je tak vhodná do chladných a velkých místnosti
  • v malých zase naopak vytváří iluzi většího prostoru

Žluté doplňky mohou zářit

Vázy, svícny, svíčky nebo lampičky můžete vybrat v těch nejzářivějších barvách – dopravní a citronová zlutá nenechají nikoho na pochybách, jaká barva je vládkyní interiéru. Textil volte už dle dalšího zařízení a doplňků. Dobře vypadají abstraktní motivy mezi jinak jednoduchým zařízením.

Na koho padají podzimní chmury, měl by se tedy poohlédnout alespoň po několika výrazných doplňcících. Zářivá žlutá je tou nejpozitivnější barvou, po které můžete sáhnout.

Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení 

publikováno: 16. 11. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.