Fotovoltaika a solární systémy

Proč fotovoltaická elektrárna?

 

  • Fotovoltaická elektrárna snižuje spotřebu elektřiny domácnosti a nevyužitou energii akumuluje do ohřevu teplé užitkové vody (ohřívanou elektřinou či plynem). Jednoduchý a bezúdržbový systém s návratností 6–8 let.
  • Fotovoltaická elektrárna efektivně spolupracuje s tepelným čerpadlem, které dokáže z jedné vyrobené kWh vygenerovat až 5 kWh tepla. Ideální řešení pro vytápění rodinných domů.
  • Bateriové úložiště pomáhá fotovoltaické elektrárně snižovat spotřebu domu nejen během dne, ale také v noci. Baterie Vám zároveň umožní dodávku elektřiny při výpadku elektřiny ze sítě. 

 

Co je to vlastně fotovoltaická elektrárna neboli fotovoltaika?

 

Fotovoltaika (fotovoltaická elektrárna) je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu (stejnosměrný proud) s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových forodiodách. Jednotlivé diody se nazývají fotovoltaické články a jsou obvykle spojovány do větších celků – fotovoltaických panelů.

 

Kolik energie solární elektrárna (fotovoltaická elektrárna) vyrobí se logicky odvíjí od intenzity slunečního záření. Pokud je obloha bez mráčku, výkon slunečního záření je kolem 1 kW/ m2. Když se však obloha zatáhne, sluneční záření je až 10krát méně intenzivní. V tuzemsku je průměrná intenzita slunečního záření odhadována na 950–1340 kW na m2 za rok. Nejvhodnější oblastí je jižní Morava. Počet slunečních hodin v České republice je v průměru 1330–1800 hodin ročně. Vždy nicméně záleží na konkrétním místě, které pro stavbu solární elektrárny zvolíte. Intenzitu a dobu slunečního záření ovlivňuje nadmořská výška, oblačnost a další lokální podmínky jako jsou časté ranní mlhy, znečištění ovzduší či úhel dopadu slunečních paprsků.

Fotovoltaická elektrárna na Vašem domě

 

Kolik se na plochu střechy vejde solárních panelů? Obecně platí, že 1 kWp (maximální výkon elektrárny) zabere asi 8–10 m2. Tato plocha je schopna vyrobit přibližně 1 MWh ročně.

 

solární systémy Hladík, fotovoltaické panely na střeše domu  fotovoltaické panely Hladík