Podlahové topení

 

Proč vodní podlahové topení?

 

  • Ideální rozložení teploty,
  • podlahové topení má vysokou životnost, bezporuchovost,
  • podlahové topení nezabírá místo v prostoru objektu,
  • účinnost přeměny tepla téměř 100 % (bezeztrátový provoz),
  • podlahové topení je zdraví prospěšné – minimální cirkulace vzduchu a prachu v místnosti,
  • podlahové topení je hospodárné – v porovnání s klasickým vytápěním stačí pro tepelnou pohodu nižší nastavená teplota (obvykle o 2-4 °C), energetická náročnost je tedy o cca 10-20 % nižší než u klasických systémů vytápění.

 

Podlahové topení se dělí na:

 

  • podlahové topení elektrické,
  • vodní podlahové topení.

Vodní podlahové topení je topným zařízením, které využívá vody o nízké teplotě proudící v plastových trubkách. Trubky jsou položeny do vrstvy betonu, která se obvykle používá pro pokládku podlahové krytiny vyrobené z keramiky, mramoru, žuly, kameniny a dřeva. Teplo je přenášeno z trubek do podlahy a odtud do celé místnosti. Tímto způsobem se celý povrch podlahy stává topným tělesem. V případě, že pustíme do systému studenou vodu (15°C), můžeme podlahou i chladit. Voda pro vodní podlahové topení může být ohřívána v plynovém, elektrickém, či kondenzačním kotli, v tepelném čerpadle nebo také solárním systémem. Umožňuje proto kdykoli v budoucnu změnit zdroj ohřevu vody.

 

Podlahové topení a složení systému teplovodního podlahového vytápění:

 

 

Směšovací jednotka s rozdělovačem –⁠ mísí ohřátou a chladnou vodu na potřebnou teplotu a pouští ji do okruhů v podlaze – každý okruh se může teplotně ovládat zvlášť. Pomocí termohlavice a uzavíratelného šroubení s průtokoměrem.

Trubka –⁠ plastová, nebo sendvičová (hliník a plast), pokládá se do okruhů do systémové desky a zalévá se betonem nebo anhydridem.

Systémová deska –⁠ polystyrenová deska (izolace) s výstupky, mezi které se stáčí smyčky trubky. Polystyren je potažen folií, která se na spojích překrývá, aby anhydrid nezatekl do spár.

Výhody: Přenos tepla z podlahy (podlahové topení) do okolního prostředí a ostatních povrchových ploch je zajištěn prostřednictvím tepelného sálání. Díky tomu je místnost rovnoměrně vytápěna. Podlaha, která má sálavé podlahové topení, se na dotek nejeví jako teplá (její teplota je 25-26°C), nicméně nevyvolává pocit chladu, který je typický pro prostředí vytápěná tradičními systémy, a je tudíž možno se bez problémů pohybovat naboso. Při vytápění podlahou také nedochází k cirkulaci vzduchu v místnosti a tím roznosu prachu. To se děje u vytápění radiátory. V takovém případě teplý vzduch stoupá od tělesa ke stropu, pod kterým proudí a po ochlazení klesá zpět k podlaze, kde proudí zpět k radiátorům.

 

    Elekto, Topení, HLadík - "podlahové vytápění" ve zdi přináší hodně nečekaných výhod

podlahové vytápění umítěné do zdi pod okna, realizuje elektro - topeni - hladík  pokládka podlahového topení , elekto - topeni - hladík  podlahové topení ukotvené do zdi, elektro - topení - hladík