Výroba foukaných vánočních ozdob se v regionu těší dlouholeté tradici. První ozdoby visely na tamních vánočních stromečcích už v roce 1931. Od té doby udělaly tyto tradiční ozdoby radost tisícům lidí. K dostání jsou v mnoha různých tvarech, velikostech i dekorech. Příběh ozdob začíná ve vzorkovně, kde se navrhují nové vzory a barevné kombinace na nadcházející vánoční sezonu. Samotná výroba probíhá během léta a podzimu. Foukači a malířky dodnes ctí tradiční výrobní postupy, díky nimž si ozdoby udržují svůj jedinečný styl.

Expozice seznamuje návštěvníky s tradiční výrobou vánočních ozdob na Královédvorsku. První část expozice se věnuje perlařství a vytváří dojem, že se návštěvník nachází ve skutečné dílně. Druhá část ukazuje vlastní výrobu foukaných ozdob. Nová expozice Expozice textilního tisku.

Dvůr Králové nad Labem a historie? Poodhaluje ji výstava

Seznamte se blíže s historií Dvora Králové nad Labem. Stálá expozice zavede návštěvníky díky archeologickým nálezům až do 2. století našeho letopočtu. Odtud pokračuje až do středověku, který mimo jiné reprezentují původní železní předměty i husitské zbraně a deník Petra Žateckého. Dvůr Králově nad Labem přečkal také období válek. Nejprve válku třicetiletou, v roce 1866 pak válku rakousko-pruskou. V rámci výstavy návštěvníci nahlédnou do historie řemeslné výroby a rozvoje textilního průmyslu. Ne nadarmo se městu přezdívalo „český Manchester“.

Prohlédněte si křížovou cestu od Jana Václava Bergla

Část Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem, tzv. Kohoutův dvůr, zdobí jedinečný cyklus olejomaleb od malíře Jana Václava Bergla. Cyklus je tvořen čtrnácti obrazy a reliéfy a bezpochyby stojí za prohlídku.