Pokud se v budoucnu vydáte po stopách Jevišovické pahorkatiny nebo třeba zavítáte na exkurzi do Jaderné elektrárny Dukovany, navštivte obec Horní Dubňany a další přilehlé vesničky. Překvapí vás, kolik významných památek a zajímavostí ukrývají. Obec Horní Dubňany leží v okrese Znojmo a v současnosti v ní žije 289 stálých obyvatel. První písemná zmínka pochází již z roku 1279. V průběhu roku se v obci koná řada kulturních, společenských a sportovních akcí. Působí zde také Sbor dobrovolných hasičů Horní Dubňany, který byl založený už v roce 1894.

Kulturní a společenský život v Horních Dubňanech

I přes nevelký počet obyvatel se obec Horní Dubňany pyšní aktivním kulturním a společenským životem. V průběhu roku se zde koná řada akcí, které se účastní značná část obyvatel obce i okolních vesnic. Zmiňme například tradiční pálení čarodějnic, maškarní karneval, obecní nebo hasičský ples, besedy se seniory, vánoční koncerty, turnaje v šipkách nebo rybářské závody. Přehled uskutečněných i plánovaných kulturních a sportovních akcí naleznete na internetových stránkách obce.

V Horních Dubňanech se nachází také obecní knihovna, která spolupracuje s Městskou knihovnou Znojmo. Při výměně knih z výměnného fondu bývají přivezeny soubory knih, nová čísla časopisu Grand Biblio i faktografické materiály o spisovatelích. Knihovna Horní Dubňany je zapojena do Regionálního knihovního systémy, díky kterému si čtenáři snadno vyhledají potřebné knihy. K dispozici je částečný on-line katalog, který je postupně doplňován.

Zajímavé památky v obci a okolí

Nejvýznamnější památkou obce je kostel svatého Petra a Pavla, který je chráněný jako kulturní památka České republiky. Jádro kostela pochází z poloviny 12. století. Původní část lodi kostela je vyzděná z nízkého lomového kamene. Hladké fasády jsou prolomeny velkými okny, která mají obdélníkový tvar.

Nedaleko obce Horní Dubňany se nachází řada dalších turisticky vyhledávaných míst. Patří mezi ně například památkově chráněný zámecký areál v Dukovanech, jehož dominantou je klasicistní zámek s možností prohlídek, ubytování, stravování i pořádání svateb či jiných akcí. V již zmíněné Jaderné elektrárně Dukovany si můžete předem domluvit exkurzi pro skupinu návštěvníků. Příznivci pěší turistiky uprostřed krásné přírody by pak měli zavítat do Přírodního parku Rokytná. Žlutě značená turistická trasa z Jaroměřic do Moravského Krumlova je dlouhá celých 50 kilometrů.