Podle místopisce doktora Profouse získala obec své pojmenování po zakladateli, který se jmenoval Léto. Poblíž obce byl ve 40. letech zřízen koncentrační tábor určený převážně pro Romy. 

Historie obce lety sahá do 14. století

První historická zmínka o obci Lety pochází již z roku 1312, s velkou pravděpodobností však v těchto místech existovala osada už po roce 1000. V historické době obec vzkvétala, přispěla k tomu příznivá poloha pro zemědělství i prosperita báňského podnikání na zlatých dolech. Obce Lety i celého okolního kraje se citelně dotkly husitské války, stejně tak i období třicetileté války. Ke zlepšování sociálních a hospodářských poměrů došlo po roce 1700. Ve 30. a 40. letech 18. století vyvrcholila populační exploze, která se projevila výstavbou nových chalup ve vsi.

Zajímavé památky v obci Lety

Bohatou historii obce Lety připomíná hned několik památek, které se zde nachází. Na okraji obce se nachází čtverhranná zděná boží muka. Nachází se na kopci, kterému se říká Homole. Poblíž se nachází kříž z poloviny 19. století. U komunikace v obci pak najdeme zajímavou návesní kapli. Poblíž se nachází pomník padlým ve světové válce. Jak jsme již zmínili, během druhé světové války se nedaleko obce nacházel koncentrační tábor pro Romy. V místě tehdejšího pohřebiště se dnes nachází pietní místo – Romský památník.

Zajímavá místa v okolí

Pokud obec Lety navštívíte, nenechte si ujít ani další zajímavá místa, která se nachází v okolní krajině a přilehlých obcích. Za zmínku rozhodně stojí přírodní památka Nerestský lom nedaleko Mirovic. Zahrnuje dva lomy na krystalický vápenec. Dále navštivte Muzeum Mirovicka, zříceninu tvrze Hrochův Hrádek či kamenný most s barokními sochami v Čimelicích.