4 tipy na nejlepší velikonoční dekorace


Velikonoční věnce

Jaro je v plném rozpuku, Velikonoce jsou za rohem a vy přemýšlíte, jak si svátečně vyzdobit byt? Pokud hledáte tipy na velikonoční dekorace, jejichž výroba vám nezabere příliš času, ani nezruinuje rozpočet, inspirujte se čtyřmi tipy na domácí velikonoční dekorace, které budete mít hotové za hodinku.

1. Velikonoční věnec z vrbového proutí

Jarní příroda je jako stvořená pro pěkný výlet. Pokud rádi chodíte sami nebo s rodinou na vycházky, využijte toho, a při jedné z nich se poohlídněte po mladém vrbovém proutí. To je ohebné, a tak ho budete moct snadno využít pro výrobu jednoduché velikonoční dekorace. Vrbové proutí si nastříhejte nůžkami, nebo uřízněte nožem a přineste domů. Pak ho očistěte a jednoduše zapleťte do věnečku, postup je stejný jako například u toho pampeliškového.

Hotový velikonoční věnec pak očistěte a zapleťte do něho různé ozdoby. Použít můžete sušené květy, malovaná vajíčka, papírové dekorace nebo pestrobarevné stuhy. Fantazii se rozhodně meze nekladou. Věnec si pak pověste na vstupní dveře nebo dejte doprostřed stolu, čímž krásně navodíte velikonoční atmosféru u vás doma.

Víte, jak snadno vyfouknout vejce?

2. Tradiční živá velikonoční dekorace

Už klasickou dekorací, jak uvítat jaro a připomenout si u vás doma velikonoční svátky, je vysetí obilí. Na tuto krásnou jarní zelenou dekoraci budete potřebovat jen květináč, hrst obilí a hlínu. Postup je pak následující - do květináčku nasypte dostatečné množství hlíny a asi 2 centimetry pod okraj rovnoměrně vložte semínka pšenice. Každý den podle potřeby zavlažujte a zhruba do dvou týdnů byste měli mít krásnou vzrostlou pšenici. Tu můžete použít jako jarní dekoraci a zapíchat do ní vyrobené papírové ozdoby nebo květináč třeba ozdobit mašlí. Kromě pšenice můžete stejně dobře použít například oves a fungovat bude i řeřicha, kterou stačí nasypat na navlhčený kosmetický tampónek a pravidelně zalévat. Řeřicha má navíc ještě jednu výhodu a to, že si ji po vzrůstu můžete nastříhat na chleba nebo přidat do salátu.

Vkusné velikonoční dekorace si snadno uděláte sami doma

3. Domácí výroba voskovaných velikonočních vajíček

Domácí výroba velikonočních dekorací zahrnuje především zdobení velikonočních vajíček. Bohužel se už na spoustu ze způsobů zdobení zapomíná, a tak některé techniky dnes patří už spíše do skanzenu. Byla by ale velká škoda zapomenout především na jednu zvláštní techniku zdobení, a tou je voskování vajíček. Připravte si včelí vosk a klasický vosk, který se používá při výrobě svíček. Na elektrické plotýnce si oba vosky rozpusťte a udržujte je v teple. K tomu si připravte očištěná uvařená vajíčka a oblíbené barvy, pro začátek stačí dvě až tři. Ty si podle návodu rozmíchejte a dejte do velkých zavařovacích sklenic. Poslední věc, kterou budete pro výrobu voskovaných vajíček potřebovat, je nanášecí zařízení. To sestavíte úplně jednoduše a to tak, že do spodního konce tužky zapíchnete ostrou hranou špendlík. Pomocí kulaté špendlíkové hlavičky pak budete jednoduše nabírat rozpuštěný vosk a krátkými tahy budete zdobit vejce. Vajíčka se pak následně barví a postup lze zopakovat i několikrát, takže výsledná vajíčka mohou mít třeba až dvě nebo tři barvy. Nakonec vejce pomocí horkého ručníku zbavte vosku. Tyto velikonoční dekorace se budou nejlépe vyjímat na svátečním stole nebo v misce na parapetu.

Čtěte také: staré velikonoční zvyky

4. Jarní tulipány, které vám nikdy nezvadnou

Poslední dekorací, kterou vám doporučujeme k domácí výrobě, jsou textilní tulipánky. Na ty budete potřebovat barevnou látku, ostré nůžky, vatu, jehlu, nit a špejle. Z látky si nejprve vystřihněte dva stejné tulipány - abyste si byli jistí, že budou opravdu stejné, tak můžete použít předlohu. Pak je začněte sešívat k sobě. Jejich vnitřek pak vyplňte dostatečným množstvím vaty a sešijte k sobě. Pouze uprostřed každého tulipánku si nechejte malinkou dírku, kam umístěte špejli. Hotové velikonoční dekorace pak zapíchejte do květináčků a tulipánky umístěte na stůl. Jejich domácí výroba vám nezabere víc jak hodinku, ale udělá velkou parádu.

NÁŠ TIP:

Poradíme vám, jak si uplést velikonoční pomlázku.

Pokud by pro vás domácí výroba velikonočních dekorací měla znamenat jen stres a další povinnosti, pak na ni zapomeňte. Stejně tak jako vyrobený věnec nebo ozdobená vajíčka budou fungovat například čerstvé řezané tulipány ve váze nebo vkusná zakoupená dekorace. Nezapomeňte, že na Velikonoce je nejdůležitější, abyste byli vy i vaše rodina v pohodě. Na tom, jestli máte ve váze ručně natrhané kočičky nebo koupenou kytici, totiž vůbec nezáleží. Důležitá je právě pohoda s vašimi nebližšími. Tak si ji užijte a hlavně se nestresujte.

publikováno: 7. 4. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.