5 pravidel správného skladování pneumatik


Jak skladovat pneumatiky

Každý majitel vozidla ví, že pravidelná údržba a prevence dokáže ušetřit nemalé peníze. Nedílnou součástí optimální péče je i dodržování pravidel skladování pneumatik. Způsob a prostředí uskladnění pneu má zásadní vliv na jejich životnost i jízdní vlastnosti. Víte, jak skladovat pneumatiky, abyste jim nechtěně nezkrátili životnost?

Co se stane, když pneumatiky necháte v nevhodném prostředí?

Nejčastějším prohřeškem proti dobrému stavu pneumatik je jejich uložení venku, a to jak v zimě, tak i v létě. Ani zastřešení venkovního prostoru není dostatečnou ochranou proti vnějším vlivům. Ve velmi krátké době pneumatiky vyschnou, objeví se na nich trhliny a vy můžete počítat s tím, že se s nimi na další sezónu budete muset rozloučit.

Chcete-li konec životnosti pneu urychlit co nejvíce, vystavte je na pár týdnů slunečním paprskům. UV záření se o vše postará za vás.

Pryž pneumatiky je také velmi citlivá na chemikálie, které mají ve velmi krátké době destruktivní účinek.

Častou chybou je i skladování pneumatik v nevhodné poloze. Při ní dochází k deformaci, která delší dobou uložení může přerůst v nevratné poškození.

Mají to vaše pneumatik bohužel už za sebou? V AZ pneu vám pomůžeme s výběrem nových pneumatik!

Jak skladovat pneumatiky pro co nejdelší životnost

1. Očištění pneumatik

Pneumatiky před skladováním důkladně očistěte vodou bez chemických přípravků. Zkontrolujte, zda ve drážkách neulpěly drobné kamínky, které by mohly poškodit povrch. Pneumatiky poté otřete suchým hadrem a nechte dokonale vyschnout.

2. Obal na pneu

Pokud nebudete skladovat pneumatiky zavěšené, uložte je po jednom kuse do igelitových pytlů a zavažte, abyste zamezili přístupu vzduchu. Chcete-li být opravdu důkladní, pořiďte si za tímto účelem vakuové pytle, ze kterých odsajete veškerý vzduch. Poté budou pneumatiky připraveny k uskladnění.

3. Správná poloha skladování pneumatik

Poloha skladování pneumatik se odvíjí od toho, zda obouváte celá kola nebo pouze pneumatiky samotné.  

  • Uskladnění celých kol

Celá kola se nejčastěji skladují naležato, naskládaná na sobě. Asi jednou měsíčně je třeba pneu přeskládat, aby největší zatížení neneslo pouze spodní kolo. Nejšetrnější způsob však představuje zavěšení ve vzduchu na tyči procházející středem ráfku.

  • Uskladnění pouze pneumatik

Samotné pneumatiky se skladují nastojato buď na zemi nebo na kovové konstrukci. Používáte-li kovový stojan, není třeba pneumatikám věnovat další pozornost. Na zemi je pneumatika vystavena mírnému zatížení běhounu, proto se doporučuje ji přibližně jednou za měsíc pootočit, aby zatížení bylo rovnoměrné.

Jedním ze způsobů, jak skladovat pneumatiky, je i pořízení ráfku, na který pneu obujete. Nutno ale upozornit, že časté přezouvání pneumatikám příliš nesvědčí a ani neodborná manipulace se nemusí vyplatit.

4. Prostředí a teplota skladu

Ideální pro skladování pneumatik je suché, tmavé místo se stálou teplotou 10 - 15 °C. Ujistěte se, že pneu nepřijdou do styku s mastnotou, ropnými produkty, nadměrným prachem a libovolnými chemikáliemi. Rovněž elektrické výboje a zdroje ozónu mohou mít na pneumatiky destruktivní vliv.

5. Dlouhodobé skladování pneumatik

Skladujete-li celá kola déle než jednu sezónu, kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách a upravujte ho na hodnotu doporučenou výrobcem.

Jak skladovat pneumatiky už víte. Myslete ale také na to, že odborné přezutí je pro životnost pneumatik neméně důležité! Netušíte, jaké chyby byste mohli udělat, kdybyste se na něj vrhli sami? To se dozvíte v našem článku!

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

 

 

publikováno: 30. 10. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.