5 tipů na designové osvětlení nad postel


osvětlení nad postel 14

Ať už v posteli rádi relaxujete, nebo patříte mezi vášnivé čtenáře, bez pěkného a přiměřeného osvětlení se neobejdete. Svítidla nad postel patří mezi doplňkové zdroje světla, která utváří celkovou atmosféru a rozšiřují využitelnost prostoru. Způsobů, jak osvítit prostor nad postelí, je spousta. Přinášíme vám 5 tipů na designová svítidla, která podtrhnou styl vaší ložnice a zajistí vám příjemné světlo, které vás při ležení v posteli nebude oslňovat.

Popřemýšlejte nad připojením svítidla k elektřině

Pokud vybíráte designové osvětlení do ložnice, nezapomínejte na stavební přípravu v podobě přívodu elektrické energie. Pokud vybíráte osvětlení nad postel do interiéru, který je již hotový a nemá připravené vývody na stěnách, musíte zvolit svítidla s připojením do elektrické zásuvky. Volné ruce pak budete mít ve chvíli, kdy teprve připravujete projekt a rozvody elektřiny nemáte hotové. V takovém případě můžete vyvést kabely přímo nad postel, případně ze stropu pro svěšení lampiček.

TIP 1: Lampy svěšené ze stropu

V oblasti moderního interiérového designu roste zájem o zakomponování svítidel nad postel, které vedou ze stropní části místnosti. Plocha stěny za postelí tak zůstane čistá, dlouhé linie svítidel prostor ozvláštní a opticky protáhnou. Na trhu narazíte na různé typy stropních svítidel, je však potřeba zvolit takové, které zajistí jemné bodové světlo. Zdroje světla nesmí při ležení oslňovat, současně musí být dostatečně silný pro bezproblémové čtení knihy nebo jinou aktivitu. Dobrou volbou jsou svítidla se stmívatelnými žárovkami neb LED svítidly, u kterých si nastavíte intenzitu podle potřeby.

TIP 2: Osvětlení pomocí LED pásku

Pro vytvoření poutavé komorní atmosféry můžete za zadní stěnu postele nainstalovat LED pásek. Doporučujeme pořídit vyšší modely pásků, které umožňují jednoduchou regulaci intenzity osvětlení a případně i změnu barvy. Během vteřiny se prostor změní k nepoznání. Bude jen na vás, jestli v ložnici vykouzlíte romantickou atmosféru s červenou či růžovou, nebo vsadíte třeba na energii dodávající modré spektrum světla.

TIP 3: Kombinujte různé typy svítidel

Je běžnou praxí, že pro osvětlení pravé i levé strany postele se používají stejné druhy svítidel. Nemusí to však být pravidlem! Rozbití zažitého stereotypu vnese do prostoru prvek ozvláštnění. Osvětlení jedné poloviny může být řešeno například klasickou stolní lampičkou, druhou polovinu pak osvítíte designovým svítidlem spuštěným ze stropu.

TIP 4: Minimalistické svítidlo spuštěné ze stropu

Minimalismus je ve světě interiérového designu stále velmi žádaný. Svítidla pro osvětlení prostoru nad postelí si přitom o minimalistické pojetí přímo říkají. Oprostěte se od zdobených, lesklých či jinak výrazných světel a vsaďte na jednoduchost. Opět můžete využít výše zmíněné žárovky spuštěné ze stropu, případně upřednostnit nástěnnou variantu s připojením do zásuvky nebo rovnou ke kabelům ve zdi. Experimentovat můžete s výběrem žárovky. Místo klasické použijte oblíbené designové žárovky s výrazným vláknem, které vytváří poutavé žluté až oranžové světlo.

TIP 5: Stojací lampa vedle postele

Stojací lampy se běžně umísťují do pracovny, odpočinkového koutu nebo obýváku, svůj účel však splní i v ložnici po boku postele. Vyberte vysokou lampu s možností libovolného směřování stínidla tak, aby světlo dopadalo přesně tam, kam potřebujete. Stojací lampa vyniká i svou univerzálností. Budete-li mít například vedle postele umístěné křeslo, můžete si pohodlně měnit směr lampy a osvětlovat prostor, který budete v danou chvíli potřebovat.

Možností, jak vyzrát na funkční a poutavé osvětlení prostoru nad postelí, je nespočet. Věříme, že jste se těmito 5 tipy inspirovali a nápady využijete při realizaci vlastních projektů. Inspirujte se i dalšími články zaměřenými na problematiku osvětlení:

publikováno: 11. 2. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.