5 tipů na zajímavé osvětlení interiéru


osvětlení interiéru

Osvětlení interiéru hraje zásadní roli ve vytváření příjemné a pohodové atmosféry. Na trhu narazíte na nepřeberné množství různých typů lamp, lustrů či bodových světel. Pokud rádi experimentujete, pořiďte si některý z méně obvyklých designových typů osvětlení, které váš interiér okamžitě promění. Pomocí světla můžete byt či dům rozjasnit, vytvořit komorní atmosféru i opticky rozšířit prostor. Vybrali jsme pro vás 5 zajímavých typů osvětlení, které nás zaujaly. Při správné koncepci promění váš interiér k nepoznání a vytvoří kýženou atmosféru.

1. Moderní lustr do interiéru s nižšími stropy

Lustry mají v oblasti bytového designu své pevné místo i dnes. Je škoda, že se u moderních bytů a domů od lustrů upouští a nahrazují se bodovým či stropním osvětlením. Pokud si pod pojmem lustr představíte jen masivní precizně zdobený křišťálový lustr. Na trhu se totiž běžně prodávají i moderní typy, které jsou minimalistické a do moderních interiérů skvěle zapadnou.

Jako příklad uvádíme jednoduchý chromovaný lustr se 7 žárovkami, které zajistí prosvětlení i větší místnosti a hodí se například do obývacích pokojů či ložnic. Pokud máte doma nízké stropy, vsaďte na lustry, které jsou posazené bezprostředně u stropu a rozpínají se do šířky. Takový moderní lustr může vypadat například takhle:

osvětlení interiéru - lustr

2. Starobylé lampy pro osvětlení barového pultu

Pokud máte ve své kuchyni barový pult, na výběru osvětlení si dejte záležet. Osvětlení barového pultu by mělo být oddělené od osvětlení zbylé části kuchyně. Díky tomu budete moci intenzitu osvětlení snadno regulovat a kombinovat s dalšími typy bodového či stropního světla. Zaujaly nás starobylé lampy spuštěné ze stropu, které osvětlí právě jen prostor kolem barového pultu, a vytvoří tak jedinečnou atmosféru. Z fotografie níže je zřejmé, že se i starobylé lampy skvěle doplňují s moderním vybavením kuchyně. Kombinace s minimalistickým bodovým osvětlením tak v tomto případě rozhodně není na škodu.

osvětlení interiéru - bar

3. Starožitná lampa vytvoří jedinečnou atmosféru

Pokud máte rádi starožitnosti a nedáte dopustit na klasický vzhled, pořiďte si starožitnou lampu, která ve večerních i nočních hodinách vytvoří jedinečnou atmosféru. Starožitná lampa je skvělou volbou pro noční stolky, bude se však vyjímat i ve vaší pracovně. Starožitné lampy nebo osvětlení s patinou jsou obvykle doplněny teplým žlutým světlem, které neunavuje vaše oči, a tak je pro intimní nasvícení místnosti ve večerních hodinách ideální.

osvětlení interiéru - lampa

4. LED pásky pro osvětlení konkrétní části místnosti

Chcete-li zvýraznit konkrétní prvek ve vaší místnosti, vytvořit kontury kolem zrcadel, nebo třeba podsvítit vitríny, vsaďte na LED pásky. Jsou dostupné v mnoha barevných provedeních i délkách. Mají nízkou spotřebu elektrické energie a vynikají dlouhou životností. Osvětlení z LED pásků můžete zakomponovat do jakékoliv místnosti, od ložnice přes dětský pokoj po koupelnu.

Pokud se rozhodnete použít LED osvětlení v koupelně, vždy pořizujte typ s dostatečnou ochranou proti vodě. Na trhu jsou k dispozici i diodové pásky s dálkovým ovladačem a RGB diodami, díky čemuž si nastavíte barvu osvětlení podle potřeb a aktuální nálady.

osvětlení interiéru - LED pásky

5. Vsaďte na symetrii a opakování

Zajímavým interiérovým doplňkem vašeho interiéru může být sada lamp či světel, které jsou vytvořené ve stejném stylu, ale liší se svou velikostí. Vhodným umístěním v místnosti vytvoříte zajímavý efekt symetrie a opakování. Díky tomu se stane osvětlení zajímavým interiérovým doplňkem a zaujme na první pohled.

Doporučujeme v takovém případě vsadit na honosnější zdobené provedení, které podtrhne ojedinělý styl vašeho interiéru. Zaujaly nás bohatě zdobené skleněné lampy, které perfektně vypadají i při zhasnutém světle. Po rozsvícení se lom světla rozprostře různými směry po místnosti a vytvoří zajímavé světelné efekty. Takový typ osvětlení navíc zajistí dostatek světla i pro čtení či posezení s přáteli.

osvětlení interiéru - lampy

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

OSVĚTLENÍ INTERIÉRU POMOCÍ LED PÁSKŮ

Zaujaly vás naše tipy na interiérové osvětlení? Pak si nenechte ujít ani další články, ve kterém jsme se na výběr vhodného typu osvětlení zaměřili:

publikováno: 25. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.