6 tipů jak využít sůl v domácnosti


jak využít sůl4

Bez soli se neobejde snad žádná domácnost. Své uplatnění však nachází nejen v kuchyni, ale také při domácích pracích a mnoha dalších činnostech. Možná vás překvapí, jak univerzální toto základní dochucovadlo je a k čemu všemu lze využít. Přinášíme vám 6 tipů, kdy se vyplatí sáhnout po kuchyňské soli, aniž byste museli použít jakékoliv další přípravky nebo domácí prostředky. Některé jsou notoricky známé, jiné vás možná překvapí.

1) Vyčistěte troubu pomocí soli

Trouba patří mezi domácí spotřebiče, jejichž čištění dá každému pořádně zabrat. Usazené nánosy mastnoty a připečené zbytky pokrmů zkrátka udělají své. Pokud chcete, aby vaše trouba opět zářila novotou, nemusíte hned sahat po agresivních čisticích prostředcích. Dobrou službu vám udělá právě kuchyňská sůl. Stačí ji jen nasypat na spáleniny a připečená místa a přibližně na 30 minut zapnout na plný výkon. Jakmile se tuk zkapalní a rozehřeje, nasaje se do krystalků soli. Až trouba vychladne, sůl snadno smetete a zbytky usazenin otřete vlhkým hadrem.

2) Sůl pomůže při zápachu na rukou

Pokud jste krájeli cibuli, mačkali česnek nebo třeba pracovali s aromatickým kořením, velké množství pachů se jistě přeneslo na vaše ruce. Některé potraviny jsou natolik aromatické, že se ani po několikaminutovém mytí rukou v mýdlové vodě nezbavíte. Protože je sůl známým pohlcovačem pachů, pomůže vám i při mytí rukou. Stačí si jen do dlaní nasypat hrst soli pořádně je promnout v rukách. Aby byl účinek větší, doporučujeme vytvořit ze soli a citronové šťávy jemnou pastu. Pokud ji rozetřete v rukou, po původním zápachu nebude ani památky, navíc vám budou ruce příjemně vonět po citrusech.

Čtěte také: Jak si vyrobit domácí dezinfekci na ruce

3) Kuchyňská sůl odstraní šmouhy na žehličce

Pokud často žehlíte barevný textil s potiskem, může se stát, že se barva přenese na otopnou část žehličky a pořádně se do ní zapeče. Vyčistit žehličku pak není vůbec snadné. Opětovné žehlení vám může způsobit znečištění bílého oblečení, na které se šmouhy barvy snadno přenesou. Jak jednoduše vyčistit žehličku? Opět vám pomůže kuchyňská sůl! Nasypejte na obyčejný papír dostatečné množství soli a vytvořte rovnoměrnou vrstvu. Po nasoleném papíru chvíli přejíždějte žehličkou rozpálenou na nejvyšší možnou teplotu. Zapečená barva se postupně přenese do jednotlivých krystalků soli a žehlicí plocha bude opět čistá.

4) Vychlaďte láhev vína za pár minut

Přišla k vám nečekaná návštěva a rádi byste ji pohostili sklenkou vína, ale nechali jste ji stát při pokojové teplotě? Než by lahev vychladla v lednici, už by mohli být vaši hosté na odchodu. Máme pro vás jednoduché řešení, jak víno, sekt nebo jiný alko či nealkoholický nápoj vychladit za pár minut. Napusťte kbelík trochou vodu a přidejte tolik ledu, kolik máte k dispozici. Ponořte do něj láhev a kbelík zasypejte větším množstvím kuchyňské soli. Díky chemickým reakcím se teplota ještě sníží a chladicí účinek bude výrazný. Za pár minut už můžete rozlévat nápoj, který bude příjemně vychlazený. Starosti si ušetříte, pokud si pořídíte dobrou domácí vinotéku.

5) Připekli jste pánev? Sůl vám čištění usnadní

Pokud se vám podařilo připálit jídlo a při pohledu do pánve nebo hrnce vás nenapadá nic jiného, než nádobí rovnou hodit do koše, zastavte. Většina připálenin se dá spolehlivě odstranit pomocí silných čisticích prostředků nebo jedlé sody. Pokud ale nic z toho nemáte po ruce, dobrou službu vám udělá i obyčejné kuchyňská sůl. Stačí, když do hrnce nebo pánve nasypete pořádnou vrstvu soli, rukama vetřete do připálenin a necháte pár minut působit. Poté nádobí zalijte vodou a nechte odmočit na přibližně 45 minut. Pro urychlení účinku můžete připálený hrnec postavit na plotnu a vodu přivést k varu. Dočištění vám pak už nedá tolik práce.

6) Zbavte se bílých skvrn od potu na oblečení

Pokud se hodně potíte, možná se na vašem oblečení v oblasti podpaží nebo zad vytvořily nevzhledné mapy, které textil zabarvily dobíla nebo dožluta. Pokud skvrny na oděvu zůstaly i po vyprání, smíchejte sůl s citronovou šťávou a pastu naneste na oblečení. Po pár minutách dejte oblečení znovu do pračky a zapněte na šetrný program. S velkou pravděpodobností nebude po zažloutlých mapách ani památky.

Kromě soli vám dobrou službu udělají i mnohé další domácí prostředky. Na některé jsme se zaměřili v dřívějších článcích:

publikováno: 4. 8. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.