7 novoročních předsevzetí pro kutily


novoroční předsevzetí pro kutily 3

Také si do nového roku vždy dáváte nějaké to předsevzetí? Zkuste jít letos trochu jinou cestou a zapomeňte na klasiku jako zhubnu, přestanu kouřit nebo začnu sportovat. Pokud se řadíte mezi kutily a trávíte veškerý volný čas v domácí dílně, dejte si nějaké tematické předsevzetí. Může se jednat o jednorázovou činnost, kterou splníte bez větších potíží, ale dlouho ji odkládáte a nemůžete se k ní „dokopat“. Přinášíme vám 7 tipů na novoroční předsevzetí pro kutily.

1) Vyrobte si nový ponk do dílny

Bez pořádného pracovního stolu se v dílně pracuje velmi těžko. Veškeré snahy přijdou vniveč, pokud nemáte dobré zázemí pro práci. Jestli jste až doteď pracovali v dílně téměř na koleně, nebo vás už nebaví práce na starém stole plném třísek a nedostatku úložného prostoru, vyrobte si vlastní ponk. Samozřejmě si můžete ulehčit práci a pořídit hotový dílenský stůl, ale vlastní výrobou ušetříte a zdokonalíte se v řemesle. Výroba kvalitního ponku je časově náročná, ale výsledek za to stojí. Na to, jak vyrobit ponk do dílny, jsem se zaměřili v jednom z dřívějších článku.

2) Pusťte se do pořádného úklidu své dílny

V dílně plném prachu, poházeného nářadí a hromady nepotřebného materiálu se vám také nebude pracovat nejlépe. Sami můžete potvrdit, že pořádný úklid dílny nepatří mezi zábavné kutilské aktivity. I tak je potřeba jednou za čas vzít dílnu pěkně z gruntu a dát jí pevný řád. Začátek nového roku je k tomu jako stvořený. Vezměte do ruky vysavač do dílny a veškeré odřezky, piliny a další zbytky a nečistoty vysajte. Udělejte si pořádek v nářadí, roztřiďte jej a uložte na své místo. Věnujte čas také pečlivému roztřídění hřebíků, šroubů, matic a vrutů. Až budete příště v dílně tvořit, během chvilky najdete to, co právě potřebujete.

3) Zkontrolujte stav nářadí i vybavení a pořiďte si nové kousky

Když se už v novém roce pustíte do úklidu dílny, pečlivě zkontrolujte své nářadí. Nože, pily, dláta a další ostré vybavení naostřete a vyčistěte. Pokud jste vloni poztráceli nějaké šroubováky, kleště nebo jiné ruční nářadí, investujte pár korun a pořiďte si nové. Zkontrolujte také stav elektrického nářadí, akumulátorů i příslušenství. Pokud některé už dosloužilo, bez lítosti se ho zbavte. Sepište si seznam, které elektrické nářadí vám v dílně chybí, a postupně jej dle svých možností pořizujte.

4) Pusťte se do drobných oprav na vašem domu nebo v bytě

Až budete mít dílnu uklizenou a nářadí zkontrolované, můžete se pustit do prací, které jsou dlouho odkládali. Na chvíli zapomeňte na velké projekty a věnujte se drobným opravám ve svém domě nebo bytě. Můžete třeba vymalovat, opravit prasklý sádrokarton, natřít trámy nebo opravit kapající kohoutek. Členové vaší domácnosti to jistě ocení.

5) Vdechněte nový život starému nábytku – zrenovujte ho

Rádi se pouštíte do oprav a renovací? Podívejte se, jestli na půdě nebo v kůlně nenajdete staré židle, křeslo, stůl nebo jiný nábytek, který by si zasloužil renovaci. Nábytek pečlivě obruste, zpevněte, přetřete a případně vyrobte i nové čalounění. Za pár korun získáte originální kus nábytku, který můžete využít doma, na terase, zahradě i v dílně.

Čtěte také: Jak na renovaci starého nábytku

6) Vzdělávejte se a načerpejte inspiraci

Praxe je pro každého kutila samozřejmě důležitá, bez patřičných znalostí a vědomostí však nemůže být výsledek dokonalý. Vaším předsevzetím do nového roku může být i snaha o další vzdělávání ve vybraném oboru. Je jen na vás, zúčastníte-li se nějakého školení, kurzu či workshopu, nebo si třeba předplatíte časopis pro kutily. Dobrým zdrojem inspirace jsou také oborové weby, knihy nebo videotutoriály. Pokud se věnujete oblasti stavebnictví, navštivte weby jednotlivých výrobců a seznamte se s novinkami. Vaší pozornosti by pak neměly ujít ani novinky, které chystají výrobci nářadí a dílenského vybavení.

7) Vyperte si montérky a dejte do pucu boty i rukavice

Stačí pár minut v dílně a nové montérky dostanou pořádně zabrat. To ale neznamená, že by se na nich vrstva špíny a nečistot měla donekonečna usazovat. I montérky potřebují čas od času vyprat. V novém roce vstupte do své dílny v čistém. Pracovní oděv si vyperte, boty důkladně vyčistěte a udělejte si i probírku pracovních rukavic. Ty ucházející vyperte, silně znečištěné vyhoďte a vyměňte za nové.

V novém roce si můžete dát jakékoliv předsevzetí, jistě vás napadá mnoho dalších tipů. Chtěli byste se o některý z nich podělit? Napište nám na Facebook! Přejeme vám hodně úspěšných projektů v roce 2021 a hodně odhodlání k tomu, abyste svá předsevzetí dotáhli do cíle.

publikováno: 1. 1. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.