PR článek

7 tipů, jak prodloužit životnost pneumatik


udrzba-pneu

Bezpečnost, výkon a spotřeba vozidla i komfort jízdy závisí na kvalitě pneumatik, které jsou jediným styčným bodem auta s vozovkou. Aby životnost pneumatik byla co nejdelší, je třeba o ně také správně pečovat. Poradíme vám, jak na základní údržbu pneu, která vám ušetří spoustu peněz.


1. Kontrolujte tlak v pneumatikách

Podhuštění nebo naopak přehuštění pneumatik je častým prohřeškem, kterého se řidiči dopouští. Nízký tlak zvyšuje riziko nevratného poškození pneumatiky, vysoký snižuje její životnost až o tisíce kilometrů.

Optimální interval kontroly tlaku je při běžném provozu jednou za měsíc, v případě delší cesty před každým výjezdem. Připomeňte si, jak na správné měření tlaku a huštění pneumatik.

2. Nehrajte si na závodníky

Při vysoké rychlosti se také zvyšuje riziko poškození pneumatik. Výmoly, kryty kanalizace nebo nečekané překážky na vozovce v kombinaci s rychlou jízdou životnost pneumatik zkracují. Vyšší rychlost způsobuje i nadměrné zahřátí pneumatik, které může vést až k prasknutí. A to už je ve vysoké rychlosti život ohrožující!

3. Pneumatiky nepřetěžujte

Přetížíte-li pneumatiky, dochází rovněž k jejich nadměrnému zahřívání a riziku náhlého defektu. Údaj o maximálním možném zatížení najdete na bočnici každé pneumatiky.

4. Nechte si seřídit geometrii a vyvážit kola

Geometrie kol může být narušena nárazem do překážky nebo jízdou po výmolech. Důsledkem je snížení ovladatelnosti vozidla a nerovnoměrné opotřebení pneumatik, které naopak vede ke zvýšení spotřeby paliva nebo až k defektu. Jste-li z Moravskoslezského kraje, o správné seřízení geometrie kol se vám postará Autoservis a motoservis Opava.

Stejně tak vám v servisu zajistí správné vyvážení, při kterém se kola opotřebovávají rovnoměrně a má rovněž nezanedbatelný vliv na životnost pneumatik.

5. Kontrolujte ventily

Poškozený nebo dokonce prasklý kryt ventilu narušuje vzduchotěsnost pneumatiky při jízdě a umožňuje pronikání nečistot. Výměna ventilu pneumatiky není nákladná záležitost, ale životnost pneumatiky může prodloužit.

6. Skladujte pneumatiky v optimálních podmínkách

Správná údržba pneu se neobejde bez odpovídajících podmínek skladování. Letní i zimní pneumatiky se skladují ve větrané, chladné místnosti se stálou teplotou, kde nehrozí žár, elektrické výboje nebo poškození chemikáliemi. Před uskladněním bychom je také měli zbavit nečistot. Pneumatiky na ráfku se skladují zavěšené nebo položené na sebe, pneu bez ráfku postavte vertikálně a občas pootočte.

7. Udržujte pneu čisté

Zaschlé bláto a jiné nečistoty mají rovněž vliv na životnost pneumatiky, neboť mohou poškodit jejich povrch. Kamínky zachycené ve drážkách zase zvyšují riziko trhlin.

Přečtěte si také, jaké nejčastější chyby děláme při výměně pneumatik.

 

publikováno: 27. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.