8 tipů jak zařídit a zútulnit domácí kancelář


tipy na domácí kancelář15

Pracujete z domu a chtěli byste si vytvořit prostředí, které vás bude inspirovat a zajistí maximální pracovní nasazení? Stačí pár jednoduchých úprav, a vaše domácí kancelář bude mnohem pohodlnější a útulnější. Pokud máte pocit, že se vám z prostředí domácí kanceláře nepracuje nejlépe, proveďte pár změn. Máme pro vás 8 tipů, jak zařídit a zútulnit domácí kancelář, ve které efektivita práce prudce vzroste.

DÁLE NA TÉMA: PRAVIDLA PRO PRÁCI Z DOMU

1. Umístěte monitor do správné výšky

Pokud z velké části pracujete na počítači, postarejte se o správnou ergonomii při práci. O výběru kancelářského křesla nebo pracovního stolu jsme psali už dříve, nyní se zaměřme na polohu monitoru. Ten by měl být umístěný ve výšce očí. Z toho vyplývá, že monitor počítače musí být na stole postavený ve vyšší poloze než pracovní deska.

Některé kancelářské stoly mají vyvýšenou polici na monitor. Pokud takový stůl nemáte, pořiďte si polohovatelný stojan na monitor nebo jej zavěste na stěnu. Stejná pravidla platí i při práci na notebooku. Jak zajistit, aby byla obrazovka vašeho laptopu vyvýšená? Za tímto účelem se používají skládací stolky nebo chladicí podložky. Položka zajistí jak ideální pozici klávesnice a obrazovky, tak lepší odvod teplého vzduchu.

2. Udělejte si pořádek v kabeláži

Základem efektivní práce je pořádek na pracovním stole. Díky němu nebudete při práci ničím rozptylováni a budete mít ideální podmínky pro maximální soustředění. Jedním z rušivých elementů jsou kabely, které překáží jak na stole, tak pod ním. Kabely od počítače, nabíječek, monitorů, svítidel nebo internetového připojení dokážou udělat v domácí pracovně vizuální chaos. Pokud se při práci nedokážete soustředit, udělejte si v kabelech pořádek. Pořiďte si speciální organizéry, lišty na kabely nebo svorky. Pracovna bude nejen dobře vypadat, ale bude perfektní pro hlubokou práci.

3. Vytvořte si prostor na poznámky a bločky

Udržet všechny myšlenky v hlavě není jednoduché. Po případ, že si budete chtít něco poznačit nebo zapsat, si vytvořte prostor na poznámky. Mějte vždy po ruce dostatečné množství lepicích bločků. Důležité dokumenty a poznámky umístěte na magnetickou nebo korkovou tabuli. Skvělou vychytávkou do domácích kanceláří jsou omyvatelné nátěry, ať už tabulové, popisovatelné či magnetické.

4. Zútulněte si kancelář fotografiemi nebo uměním

Spousta zaměstnání vyžaduje pořádnou dávku kreativity. Vytvořte si proto ve svém pracovník koutku skvělé inspirativní prostředí, ve kterém budou nápady přicházet samy. Konkrétní vzhled své pracovny přizpůsobte charakteru práce i vaší povaze. Zatímco někomu vyhovuje minimalistická domácí kancelář s bílými stěnami, někdo zase upřednostní kancelář se stěnou plnou fotografií, obrazů, sošek a jiných předmětů. Umění je zdrojem inspirace. Vdechněte své pracovně život a vybavte ji předměty, které budou vaši kreativitu rozvíjet.

5. Vneste do domácí kanceláře kus přírody

Pokud se chcete ve své kanceláři cítit dobře a zdravě, nezapomeňte do ní umístit alespoň několik rostlin. Ty jednak vnesou do interiérového prostoru kus přírody a oživí jej, jednak podpoří produkci kyslíku a pročistí vzduch v místnosti. Čerstvý vzduch je pro práci a soustředěnost velmi důležitý. Nadměrné množství oxidu uhličitého naopak soustředění zhoršuje a vede i k různých zdravotním komplikacím. Vedle pravidelného větrání se o zdravý čerstvý vzduch postarají právě zelené rostliny.

6. Mějte knihovnu na dosah ruky

Máte k dispozici oborové knihy, příručky, časopisy nebo letáky, které vám usnadňují práci? Alespoň malou knihovnu si vytvořte i v bezprostředním okolí vašeho pracovního stolu. Jednak pro vás budou umístěné knihy dobrým zdrojem inspirace, jednak umožní přístup k důležitým údajům, aniž byste museli opustit své pracovní místo. Stačí nad pracovní stůl namontovat polici a umístit na ni několik nejdůležitějších publikací.

7. Vhodně kombinujte přirozené a umělé osvětlení

Chcete-li při práci z domu podávat maximální výkony, nezapomínejte na dostatečné osvětlení. Nejlepší je, máte-li možnost vhodně kombinovat přirozené světlo s tím umělým. Pracovní stůl však nikdy neumísťujte naproti oknu. Nejlepší je, když venkovní světlo proniká do interiéru skrz okna přímo nad stolem, případně z boční strany. Do pracovny umístěte jedno centrální osvětlení na strop a doplňte jej stylovou lampou na pracovní stůl. Dobré světelné podmínky pro práci budete mít jak během dne, tak v noci.

8. Pořiďte si box nebo skříňku na kolečkách

Potřebujete ke své práci spoustu dokumentů, šanonů, katalogů nebo kancelářských pomůcek? Pokud vám úložné prostory kolem pracovního stolu přestávají stačit, pořiďte si mobilní skříňku na kolečkách. Prodávají se v různých velikostech a jsou zpravidla přizpůsobené pro uložení šanonů a dokumentů. Ve chvíli, kdy budete pracovat, si box snadno přesunete k pracovnímu místu, a budete tak mít po ruce vše potřebné. Až dopracujete, přemístíte skříňku třeba pod stůl. Vytvoříte si tak spoustu úložného prostoru, aniž byste zaskládali místo masivním napevno umístěným nábytkem.

Věříme, že vám naše tipy pomohou na cestě za efektivní a ničím nerušenou prací z domova. Nenechte si ujít ani další související články, které jsme pro vás připravili:

publikováno: 14. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.