Aktuální trendy pro jídelny: nahraďte židle a zvýrazněte stěny


jidelna

Jídelnám se dnes už nevěnuje přílišná pozornost, v mnohých domech je už ani nenajdete. Je to ale škoda, protože kde jinde vytvožit oázu pohody? Samostatné jídelny začaly mizet v okamžiku začátku propojování kuchyní s obývacími pokoji. Jejich úlohu tak zastává pouze stůl s židlemi, který však připomíná spíše spěch dnešní doby, než místo setkávání rodiny.

 

Vyčlenit samostatnou místnost pro jídelní stůl už bývá často luxus. Pokud ale takovou možnost máte, rozhodně neváhejte. Jídelny se dají zařídit v mnoha stylech, mohou být strohé o honosné. Jaké jsou ale aktuální trendy?

Trend pro jídelny číslo 1: tmavá stěna

Traduje se, že právě jídelny a kuchyně jsou místa, kde je důležité brát velký zřetel na psychologii barev. Jenže jídelnám sluší kontrastní barvy, a ty se s věděckými poznatky až tak neslučují. Každý tak musí posoudit, jak moc zrovna danou rodinu ovlivňují použité odstíny.

Moderní je totiž sladit barvu stěn s deskou stolu a prvky na židlích. Mezi nejpoužívanější barvy se pak řadí smetanová s tmavě šedou. V odstínu první zmíněné barvy může být podlaha, rám stolu a židlí a textilie. Šedá pak přijde na zeď bez oken, na desku (případně ubrus) stolu a čalounění židlí.
Velmi originálním prvkem je vytvoření plátna na zeď, které bude ve stejné barvě jako zeď a podklad tak splyne. Abstraktní motiv je pak možno vytvořit v takových barvách, aby ladil s dalšími doplňky.

Trend pro jídelny číslo 2: židle jsou přežitekjidelna2

Obědy i večeře jsou v poslední době konzumovány u televize, u počítače, v nepohodlných podmínkách na malých terasách, a jak se zdá, tento trend se přenesl i do jídelen. Možná si nedokážete představit jídelní stůl bez pořádných židlí, ale vše směřuje právě opačným směrem – k sezení slouží nejen židle, ale i vysoké taburety, stoličky a lavičky. Čím zajímavější, tím lepší!

Trend pro jídelny číslo 3: zajímavá volba nábytku

Jídlení stůl a židle by už nemusel doplňovat žádný jiný nábytek. Skvělými kousky však bývají příborníky: od barevných kusů, až rustikální skvosty. Rozhodně se jedná o praktickou záležitost. Mohou je doplňovat třeba vitríny, kam patří ty lepší a slavnostní kusy nádobí a servisu.

Příborníky nemusí mít jen klasickou podobu, kterou všichni znají, ale i zde je vhodné vybírat pečlivě: originálnější nízké skříňky nebo naopak úské vysoké zaujmou a nestanou se tuctovým doplněním místnosti.

I když se jídelny mohou zdát jako jedny z nejnudnjších místností v domě, kde není co vylepšovat, rozhodně tomu tak není. Experimentovat se dá s výzdobou stolu i s dekoracemi na zdech. Pozor dávejte jenom na to, aby se v místnosti nevyskytovalo až příliš věcí, na nichž by se zachytával a usazoval prach. A rizikové jsou také kusové koberce pod jídelním stolem, a to hlavně v přítomnosti malých dětí.

Foto: realsimple.com, desiretoinspire.net

publikováno: 11. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.