Aku nářadí – jak správně pečovat o akumulátory


aku nářadí - akumulátor

Hobby nářadí napájené akumulátory patří mezi základní vybavení každého kutila. Zřejmě máte i vy v dílně aku šroubovák nebo vrtačku, případně se poohlížíte po novém pomocníkovi. Aku nářadí přináší řadu výhod v čele s nízkou hmotností a nezávislostí na elektrické síti. Každý akumulátor však má omezenou životnost, kterou zásadním způsobem ovlivňuje způsob zacházení, dobíjení a údržby. Přinášíme vám proto pár tipů jak správně pečovat o akumulátory.

Zaměřte se na uskladnění aku nářadí a akumulátorů

Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují životnost baterií aku nářadí, je okolní teplota. Obecně se doporučuje skladovat nářadí a samostatné akumulátory při teplotě v rozmezí od 5 do 20 °C. Zejména při vyšších teplotách dochází ke snižování kapacity, a tedy i životaschopnosti akumulátorů. Problémové mohou být vysoké letní teploty. Pokud necháte v rozpáleném autě aku nářadí několik hodin ležet, vzápětí se sníží kapacita baterií až o několik desítek procent.

Důležité pravidlo: Aku nářadí a baterie nevystavujte vysokým teplotám. I krátkodobé skladování při 40 °C sníží životnosti o desítky procent.

Zmrzlé baterie nechejte aklimatizovat

Zatímco vysoké teploty výrazně snižují životnost akumulátorů, ty nízké jim až tak neškodí. Aku nářadí s akumulátory tak můžete bez obav skladovat i v dílně, ve které v zimě občas klesne teplota i pod bod mrazu. Před použitím prochladlé“ baterie však nechejte aklimatizovat a používejte je až poté, co se zahřejí na pokojovou teplotu. Studené baterie v žádném případě nepřipojujte do nabíječky, takový postup je může i zničit.

Důležité pravidlo: Zmrzlé baterie nikdy nepřipojujte do nabíječky

Aku nářadí skladujte s částečně nabitými bateriemi

Pokud víte, že aku šroubovák nebo vrtačku nebudete několik dnů či týdnů používat, zaměřte se na jejich uskladnění. Většina kutilů i řemeslníků před uskladněním akumulátorů nabije nářadí na plnou kapacitu, což ve skutečnosti není ideální. Při plném nabití baterií (zejména těch li-ion, které se v nářadí používají velmi často) dochází k poklesu jejich maximální kapacity. Proto je optimální skladovat aku nářadí nabité přibližně na polovinu kapacity. Mnohem problematičtější je však uskladňování vybitých baterií. Pokud jejich napětí klesne velmi nízko, s velkou pravděpodobností se vám je v budoucnu nepodaří vůbec nabít.

Důležité pravidlo: Před uskladněním nabijte akumulátory na cca 50 % jejich kapacity. Výrazně tím prodloužíte jejich životnost.

Akumulátory nenechávejte v nabíječce příliš dlouho

Většina modelů aku nářadí používá k dobíjení akumulátorů jednoduché nabíječky bez sofistikovanějšího systému dobíjení. Akumulátory se tak dobíjí po celou dobu, co jsou zapojené v nabíječce. Doporučujeme baterie vyjmout hned poté, co se nabijí na plnou kapacitu (což poznáte obvykle podle zeleně svítícího indikátoru). Trvalé připojení ke zdroji energie způsobuje soustavné vybíjení a dobíjení, případně přebíjení, které výrazně snižuje životnost baterií.

Důležité pravidlo: Akumulátory vyjměte z nabíječky hned poté, co se plně nabijí. Poznáte to podle zeleně svítící diody na nabíječce.

Používejte jen kompatibilní nabíječky

Pro dobíjení akumulátorů pro aku nářadí používejte jen ty nabíječky, které jsou určené pro dobíjení daného typu baterií. Máte-li více nářadí od jednoho výrobce, zjistěte si, zdali jsou nabíječky vhodné pro dobíjení různých typů akumulátorů. Nabíječka musí dodávat potřebné napětí a zajistit adekvátní úroveň dobíjecího proudu.

Důležité pravidlo: Vyhněte se používání neoriginálních nabíječek, v případě používání více nářadí od jednoho výrobce zkontrolujte kompatibilitu s různými typy baterií.

Budete-li se řídit výše uvedenými radami a tipy, vaše akumulátory vám budou dobře sloužit i několik let. Pokud naopak správnou péči podceníte, budete si muset nové baterie pořídit třeba i za pár měsíců používání.

Související články na téma aku nářadí:

publikováno: 7. 10. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.