Akvárium je nápaditou ozdobou, která má velký relaxační význam


Fotolia_12861761_XS

Možností, jak si obydlí ozvláštnit a vyzdobit, je celá řada. Někdo dává přednost střídmějším dekoracím, jiní sledují módní trendy a užívají je i ve své domácnosti. Akvárium lze v tomto ohledu označit za stálici, která byla, je a bude oblíbená, protože je nejen zajímavým doplňkem, ale také příjemnou zálibou a prostředkem pro relaxaci. Jaké akvárium můžete doma mít a kde se nejvíce bude vyjímat? O tom i mnohém dalším se dočtete v dnešním článku.

Když se řekne akvárium, vybaví si většina lidí zpravidla skleněnou nádrž ve tvaru kvádru. Moderní typy však zdaleka nejsou pouze stojící. V současné době se velkému zájmu těší originální akvária, která lze zavěsit na zeď jako obraz, a tak nezabírají tolik místa. Výsledný efekt je elegantní a vysoce nápaditý. Pokud však dáte raději přednost klasice, pak vaše první rozhodnutí bude souviset především s velikostí a umístěním nádoby.

Kde by mělo být akvárium umístěno?

Rozměr akvária je stěžejním parametrem pro správné umístění. O tom byste měli uvažovat už před samotným započetím založení akvária. Pro začátek se doporučuje objem od 50 do 100 litrů. Později není problém vyměnit akvárium za větší, které ovšem vyžaduje dostatečnou oporu a někdy i pomoc statika.

Místo pro akvárium by mělo být odvrácené od okna, na druhé straně však ne v nadměrném temnu. Přílišný sluneční svit podporuje tvorbu nežádoucích organismů a řas, které akvárium zanáší, a dezorientují ryby. Z tohoto důvodu je také nezbytná instalace umělého osvětlení, které rozptýlí světlo po celém prostoru.

39205804_b4650c1bac

Dále by nemělo být akvárium tam, kde by mohly být ryby rušeny otevíráním dveří nebo procházejícími osobami. Ideální je proto klidný kout, případně pozice u stěny, u níž se toho tolik neděje. Akvárium může stát na komodě či stolku, může mít samostatný stojan nebo speciální skříňku, do níž bude zabudováno. Tyto podmínky musí vytvářet pevné a stabilní zázemí, také je doporučováno vložit pod akvárium 3 až 5 cm silnou polystyrenovou desku, která lépe rozloží tlak vody. Nezapomeňte také na to, že akvarijní techniku bude potřeba zapojit do elektrické sítě. Pohodlný přístup k akváriu také usnadní krmení a celkovou údržbu.

Akvárium působí příznivě na lidskou psychiku

Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, akvárium není pouze ozdobou prostoru, připisuje se mu i relaxační význam. Často je proto doporučováno psychology, protože pohled na vodu a rybičky v ní je uklidňující a pomáhá odbourávat stres i únavu očí po namáhavém pracovním dni.

4430665131_c28933c72b

Rozhodnete-li se pro založení akvária, pamatujte také na základní techniku, která je k jeho provozu nezbytná. Jedná se o filtr, topení a osvětlení, dále pak zařízení pro úpravu vody či krmení. K dostání jsou kompletní sety, které obsahují vše potřebné. Co se týče druhů rybiček, pak začátečníkům budou nejlépe vyhovovat Neonky, Labyrintky a Guppky. O vhodné kombinaci se však vždy poraďte s odborníkem, aby akvárium bylo nejen pěkné pro vás, ale také příznivým zázemím pro živočichy, kteří v něm budou přebývat.

 

publikováno: 18. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.