Anturie – 6 zajímavých faktů, které jste nevěděli


anturie toulec

Anturie patří mezi oblíbené pokojové rostliny, které zaujmou na první pohled. Pochází z tropů, takže jí svědčí teplota v rozmezí 26 až 27 °C, ale neměla by být vystavována přímému slunci. O pěstování anturie jsme pro vás už dříve psali, zaměřili jsme se také na časté nemoci a jiné problémy pěstitelů. Pokud i vy patříte mezi obdivovatele této pozoruhodné rostliny, přečtěte si 6 zajímavých faktů, které jste možná nevěděli.

1. Anturie nemá květy, ale toulce

I když se často v souvislosti s anturií hovoří o jejím krásném červeném květenství, ve skutečnosti nemá květy, ale toulce. Proto se v českém prostředí také označuje jako toulitka. Toulec anturie může mít různý tvar, někdy je vejčitý, jindy eliptický, sdrčitý, okrouhlý či kopinatý. Nejčastěji se setkáte s druhy anturiečerveným toulcem, může však být i růžový, bílý, hnědý či zelený. Existují i vícebarevné druhy. Úkolem toulce je ochránit palici, která obsahuje řadu oboupohlavních květů.

anturie červená

2. Název této rostliny pochází z řečtiny

Anturie si získala spoustu přívlastků a přezdívek. U nás se jí často říká toulitka, jinde se označuje jako havajské srdce, malovaný jazyk, malířova paleta či plameňákova květina. Původní název anturie pochází z řečtiny a vznikl složením dvou slov – anthos a oura. Doslovný přehled by pak zněl květinový ocas, což odkazuje na podlouhlou palici chráněnou toulcem.

3. Anturie jsou symbolem pohostinnosti

Mnohé květiny se staly různými symboly, v případě anturie jde o symbol pohostinnosti. Je to díky toulci, který je otevřený a často bývá ve tvaru srdce. Pokud hledáte vhodnou květinu, kterou byste chtěli darovat svým známým a prokázat tím váš vděk za pohostinnost, anturie je jasnou volbou.

4. Existuje více než 800 druhů anturií

Na světě existuje více než 800 druhů různých anturií. Rod rostlin pochází z tropických lesů ve Střední a Jižní Americe a patří mezi nejpočetnější z čeledi áronovitých. Ne všechny druhy anturií se pěstují u nás. Pěstování anturie je samo o sobě vcelku náročné, některé druhy jsou však náročnější více, jiné méně. Pokud byste chtěli poznat krásu mnoha druhů této rostliny, nezbyde vám nic jiného, než se vydat do Ameriky a rozdíly mezi jednotlivými druhy si prohlédnout osobně.

Anturie

5. Anturie mohou kvést během celého roku

Pokud hledáte pokojovou rostlinu, která vám krásně pokvete v průběhu celého roku, anturie je ideální volbou. Lze je úspěšně pěstovat doma i na zimní zahradě. Vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat v rozmezí od 60 do 80 %. Nesmí být vystavena přímému slunečnímu záření, ale potřebuje teplotu kolem 26 °C. Pokud máte v bytě suchý vzduch, můžete rostlinu rosit, ovšem s výjimkou toulce, na kterém by se vlivem rosení mohly objevit nepěkné skvrny. Pokud se budete o anturii dobře starat a zajistíte jí ideální podmínky, bude vám kvést po celý rok.

6. Anturie je jedovatá pro lidi i zvířata

Ne každý pěstitel anturie ví, že se jedná o jedovatou rostlinu. Obezřetní by tak měly být zejména chovatelé psů a koček a také rodiny s malými dětmi. Anturie stejně jako jiné rostliny z čeledi áronovitých obsahují šťavelan vápenatý a další nebezpečné látky. Ty mohou po požití způsobit zvracení, ale i závažnější zdravotní problémy. Nebezpečné jsou také při kontaktu se sliznicemi, kdy mohou způsobit dráždění.

Už máte doma svou anturii, nebo její pořízení teprve zvažujete? Věříme, že jsme všem příznivcům krásných exotických pokojových rostlin předali zajímavé informace, které při své pěstitelské činnosti sami využijí.

publikováno: 13. 2. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.