Architekt Bohuslav Fuchs: zrození brněnského funkcionalismu
Pokud jste se již někdy v Brně pohybovali v okolí budovy Hlavního vlakového nádraží, vaší pozornosti jistě nemohla uniknout budova sousedící, sídlo České pošty. Zatímco Hlavní vlakové nádraží je skloňováno ve všech pádech, o funkcionalistické stavbě stojící o pár metrů dál moc neslyšíme. Co o ní tedy víme? A kdo je jejím autorem? Odpověď se možná bude jevit až příliš jednoduchá: jeden z nejvýznamnějších architektů meziválečného Československa, Bohuslav Fuchs. Spojen je také s budovami jako Zemanova kavárna nebo Hotel Avion.
Víte, že byl Bohuslav Fuchs nejdříve zedníkem?
Bohuslav Fuchs se narodil 24. března 1895 ve Všechovicích u Bystřice pod Hostýnem. Nejdříve se vyučil zedníkem, poté ale nastoupil na gymnázium v Holešově a nakonec přesídlil do Brna, kde vystudoval Průmyslovou školu stavební. Po začátku první světové války se Bohuslav Fuchs z Brna přesunul do Prahy, kde se nejdříve věnoval svému původnímu řemeslu, tedy zedničině. V roce 1916 ho však architekt Jan Kotěra přijal na Akademii výtvarných umění. To také vedlo k tomu, že po konci studia zůstal ještě další tři roky právě v Kotěrově ateliéru. V tomto období lze v jeho tvorbě jasně číst inspiraci právě Kotěrou, Janákem nebo Gočárem.
Mladý architekt Bohuslav Fuchs se přesouvá do Brna
V roce 1921 založil Bohuslav Fuchs se svým kolegou ze studií ateliér dostává se tak do povědomí veřejnosti. Jejich soutěžní návrh na regulaci města Prostějova získává třetí cenu, díky čemuž se seznamuje mladý architekt Fuchs s Jindřichem Kumpoštem, tehdejším brněnským městských architektem. Od něj dostává návrh pracovat na architektonickém a regulačním oddělení Stavebního úřadu v Brně. To pro něj byla skvělá příležitost, neboť Brno 20. let nabízelo řadu pracovních příležitostí, na rozdíl od Prahy. Tam se totiž stále uplatňoval vliv starších a uznávaných českých architektů.
Rodící se moderní architektura
Bohuslav Fuchs se pomalu odkláněl od vlivu pražské školy a v polovině 20. let 20. století vznikla dvě jeho výrazná díla ovlivněná Frankem Lloydem Wrightem i tradiční industriální architekturou – byla to budova Masné burzy v Brně a obřadní síň na Ústředním hřbitově. První stavba ve funkcionalistickém duchu byla Zemanova kavárna v Brně, která byla postavena v letech 1925-1926, v této tradici následující rok pokračoval Hotel Avion, stojící v Brně v České ulici. Fuchs se postupně vypracoval a v roce 1928 vystřídal Kumpošta na pozici hlavního brněnského architekta. Dlouho zde však nezůstává, na konci 20. let Bohuslav Fuchs otevírá svůj vlastní ateliér a stavební úřad opouští.
zdroj fotografie: kloboukovyklub.cz
Ve třicátých letech vznikala pod rukama Bohuslava Fuchse řada výjimečných staveb, spojující racionální funkční pojetí, eleganci forem a různorodost vnitřních prostor, například již zmiňovaná nádražní pošta v Brně. Jeho příklon k funkcionalismu se však nejvíce odráží v ním projektovaných vilách. Zde musíme zmínit brněnskou Tesařovu vilu a vilu manželů Petrákových.
Rodinný podnik Bohuslava Fuchse, válka a nástup komunismu
V roce 1932 pak Bohuslav Fuchs založil rodinnou firmu AKA, zaměřenou na výrobu bytových doplňků a uměleckých předmětů. Ve své době se tak stal jedním z největších producentů designových výrobků v tehdejším Československu. Jeho manželka, Drahomíra Fuchsová, se věnovala navrhování vzorů textilií, zatímco Fuchs navrhoval především předměty z keramiky, skla nebo kovu. Během druhé světové války se Bohuslav Fuchs jako další čeští architekti inspiroval domácí tradicí, lidovou architekturou a přírodními materiály. Po nástupu komunismu byl postupně vytlačován z veřejných zakázek a tvorbu ateliéru a podniku AKA musel v únoru 1948 ukončit. V padesátých letech mu ještě bylo umožněno působit jako děkan Fakulty architektury a pozemního stavitelství v Brně, ovšem s koncem 50. let byl z politických důvodů donucen místo opustit. Bohuslav Fuchs zemřel 18. září 1972 v Brně a je pochován na Ústředním hřbitově.
zdroj úvodní fotografie: Wikipedia
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Co nás v letošním roce čeká na hypotečním trhu?
Celým světem hýbe další vlna koronavirové pandemie, která hypotečním trhem značně zahýbala. Ani ti největší… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...