Architekt Jan Magasanik je mladou českou krví v severské


Architekt Jan Magasanik

Současnost české architekury reprezentuje Jan Magasanik. Působí ve slavném dánském studiu BIG a do širšího povědomí vešel díky dánskému pavilonu, kterým se země prezentovala na světové výstavě Expo z roce 2010. V souvislosti s jeho jménem se často objevuje přívlastek „nejtalentovanější". I díky jeho dílům tak ani v současnosti nesejde česká architektura na úbytě.


Šokující, překvapivé a monstrózní výtvory nečekejte. Skandinávie určuje trendy jednodichostí a čistotou. To zapadá do myšlenky Jana Magasanika: „Obklopovat se dobrými pocity a vztahy."


Prezentace dánského ducha

Pohádky mají podněcovat fantazii, proto se v nich objevují nadpřirozené jevy. Kde tedy hledat lepší zdroj inspirace než právě v lidových pohádkových příbězích. Dánsko má díky Hansi Christanu Anderenovi bohatou zásobu takových nápadů. Právě pohádky světového literáta byly inspirací při tvorbě podoby pavilonu a nemohl v něm tak chybět kodaňský symbol – Malá mořská víla.

Kousek Dánska se tak objevil přímo v Šanghaji. Pro demonstraci tradičního dánského života ale nemohla chybět jiná jízdní kola, na nichž se mohli návštěvníci projíždět. Pavilon byl navržený tak, aby se v něm dalo jezdit a při té příležitosti ochutnat třeba dánské pivo. Ačkoliv to uvnitř žilo, vnější části dominovala typická dánská strohost. Bílou monoliltickou strukturu narušovala perforace obvodových zdí, která jen zdůrazňovala uvolněnost a čistotu.

Celý pavilon se při setmění rozsvítil a rozehrál navíc efektivní světelnou show.

Architekt Jan Magasanik

  • Narodil se v pátek třináctého
  • V Dánsku působí od roku 2006, pochází z Ústí nad Labem
  • Během studií na technické univerzitě v Liberci absolvoval řadu stáží a začal pracovat v ateliéru DaM Petra Malinského a Richarda Doležala
  • Díky hravosti tvoří příjemná a praktická díla
  • Jeho manželka Kristína pracuje také jako architektka
  • V projektech BIG se na první pohled odráží smysl pro humor, možná i proto se v něm český architekt cítí tak dobře

Dům, galerie i sociální byty

Mladý architekt se za svou nedlouhou kariéru podílel už na řadě úspěšných projektů. Odvážně se vydal do Dánska, k čemuž vedle schopností nutně potřeboval i kus odvahy. Ta se mu působení mezi architekty studia BIG nesmírně hodí.
Přestože jej vytěžuje práce ve studiu, má za sebou i účasti v několika architektonických soutěžích. Na tomto poli se mu však zatím nepodařilo dosáhnout významného úspěchu. Z části i proto, že nemá možnost věnovat těmto návrhům více času.


Betonový dům (2004)

Navrhovaný dům přizpůsobil Magasnik pro konkrétní rodinu. Specifikovala své požadavky a architekt  je proto zohlednil v celkovém řešení, které díky tomu působí netypicky a nestandardně. Stavbě dominuje beton, který v jednoduchých tvarech působí příjemně. Zaujme i velký vybetonovaný prostor před stavbou, ten byl už však stanovený v požadavcích zadavatele.


Návrh dřevěného bytového domu (2009)

Ohleduplnost k životnímu prostředí především! Dřevěný bytový dům projektoval ve spolupráci s manželkou Martinou Magasanikovou, také architektkou. Vznikl zajímavě členěný dům, s velkými prosklenými plochami místo oken a zelení na střeše. Okolí domu se ze všech čtyř stran svažuje a kryjí ho dřevěné laět.

Mountain Dwellings, apartmány z Orestad budované diagonálně v kopci

Sociální byty v Orestad

Dominantní balkony ve tvaru trojúhelníku na pručelí vyčnívají jako trny. Jsou zavěšeny na táhlech a jejich umístění umožňuje nájemníkům živě komunikovat v rámci sousedů nejen ve svislé poloze, ale i kolmo. Prospívá tomu i zábradlí se skleněnými panely a dostatečná velikost užitné plochy, která umožňuje řadu aktivit – třeba grilování, .

Originalita nemá strop

Z využívání tradičních věcí jiným způsobem se stalo už trochu klišé. Pokud se ale přetvoří budova starého veřejného WC na galerii, to už je jiný level originality. Pro Cetrum umění a místního komunitního života zakoupil společně se svou manželkou budovu veřejných toalet, kterou postupně měnil. Prvním krokem byl vznik Desky, která vznikla za účelem zkvalitnění prostředí uměleckými díly. Ostatně Ústí nad Labem figuruje v představách mnohých jako město s nereprezentativní architekturou a lepší renomé by mu jen prospělo.


Deska se stala uměleckým objektem a z dálky poutala pozornost. Vnější strana výrazné barvy s upraveným reliéfem ale neůstala osamocená. Tvar vlastně tak trochu připomínal těhotenské břicho.

Dlouho se říká, že česká a dánská povaha jsou si velmi podobné. Kanceláří BIG prošlo už několik Čechů, vedle Magasanika i Jan Kudlička. Rodák z Brna odjel na Jutský ostrov na zkušenou a v roce 2010 se v kanceláři BIG dokonce potkal i s Magasanikem. Kudlička už ale v současnosti působí v Nizozemí.

Ze spojení českých schopností s dánským vlivem zatím architektura jen profitovala. Nezbývá než těšit se na další projekty.

Foto: archdaily.com, evolo.us, usti-aussig.net, perlikprojekce.cz

publikováno: 7. 6. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.