Architekt Vladimír Karfík dal podobu zlínskému mrakodrapu i baťovským domkům

Architekt Vladimír Karfík dal podobu zlínskému mrakodrapu i baťovským domkům

Vladimír Karfík zcela zapadá do geniální školy architektů školy kolem Le Corbusiera. Jeho kořeny vedou do Slovinska, významnou stopu zanechal na Slovensku, na ostrově Malta, a přitom je jeho kariéra spojená hlavně se Zlínem. Podíl na tom měl jak jinak než Baťa. Atmosféru jeho staveb mohli lidé nasát při všedních činnostech – při navštěvě koupalistě nebo školy.



Architekt Vladimír Karfík se podepsal pod administrativní budovy Baťových závodů, jeho rukopis poznáte na budovách Filmových ateliérů a laboratoří firmy Baťa v Kudlově u Zlína nebo u budovy bratislavské univerzity.

Karfíkův zlínský mrakodrap '21'

V jeho díle ale doslova vyčnívá jedna stavba. Tou je zlínský mrakodrap, který nemůžete přehlédnout ať do obuvnického města přijíždíte, nebo jej opouštíte. Baťův mrakodrap se podle materiálů Vladimíra Karfíka budoval v letech 1936-1938 a sídlilo v něm ředitelství firmy Baťa. Původní idea tří propojených nižších budov ustoupila Karfíkovu návrhu – 17 pater stoupajících do výšky 77,5 m bylo ve své době druhou nejvyšší stavbou na kontinentu (vyšší byl jen Boeronteren v Antverpách.

Označení „Jednadvacítka" se vžilo proto, že podle amerického sytému číslování budov, které Baťa používal, přísluší toto číslo právě jí. Udává přesnou polohu budovy v areálu – čísly je označena poloha staveb v jak od severu k jihu, tak od východu k západu.

  • S výstavbou se začalo okamžitě v den schválení projektu – 28. května 1936
  • Předpisy pro stavbu takto vysokých budov zde v té době ještě ani neexistovaly
  • Šestnáctá etáž stavby byla dokončena v září téhož roku
  • Koladoudace se uskutečnila na přelomu let 1939 a 1940 a v témže roce se začala budova využívat
  • V suterénu měly místo telefonní ústředny (automatická pro interní firemní komunikaci, druhá pro meziměstské hovory)
  • Vybudovány byly 4 výtahy pro dopravu zaměstnanců; páternoster funguje jako turistická atrakce dodnes
  • Baťova pojízdná kancelář ve výtahu je dnes už pověstná: nechyběla klimatizace, signalizační zařízení, telefon, ani umyvadlo

Náhoda, štěstí nebo osud. Mrakodrapu podle Karfíkova návrhu se v roce 1944 vyhnulo bombardování města. Až do dneška prochází budova dílčími úpravami, které se však snaží zachovat ducha stavby.

Schodiště vyběhnou jen ti nejlepší: schodiště mrakodrapu už nejednou posloužilo i ke sportovní události. Už několikrát dalo zabrat běžcům, kteří měli co nejrychleji dosáhnout nejvyššího patra.

V jeho díle ale doslova vyčnívá jedna stavba. Tou je zlínský mrakodrap, který nemůžete přehlédnout ať do obuvnického města přijíždíte, nebo jej opouštíte. Baťův mrakodrap se podle materiálů Vladimíra Karfíka budoval v letech 1936-1938 a sídlilo v něm ředitelství firmy Baťa.

Užitečnost a praktičnost v první řadě

Správní budova Baťových závodů vyjadřuje podle Vladimíra Karfíka to, co chtěl dát Baťa najevo: velikost, světovost a důležitost organizace. Nejpodstatnější však bylo, že budova byla lidská. Příjemná, užitečná a využitelná, jak se ukázalo, i pro další generace.
Navázal na poznatky z Ameriky, i když ve Zlíně nebyly stavební pozemky tak drahé, aby se muselo stavět do výšky. Znamenalo to ale užší kontakt oddělení kvůli menšímu počtu budov a tím i úsporu, protože náklady nakonec nebyly o tolik větší.

Další díla:
- Baťovy obchodní domy a prodejny v řadě měst, například v Olomouci, Jihlavě, Chomutově, Praze, v - Hustopečích, Piešťanech, Bratislavě a dalších
- Přístavba Univerzity Komenského v Bratislavě
- Garáže autobusů v Bratislavě
- Rekonstruovaný zámek v Napajedlech
- Obchodní dům Baťa v Amsterodamu
- Kulturní dům v Senici
- Krytá plovárna ve Zlíně a další

Správní budova Baťových závodů vyjadřuje podle Vladimíra Karfíka to, co chtěl dát Baťa najevo: velikost, světovost a důležitost organizace. Nejpodstatnější však bylo, že budova byla lidská. Příjemná, užitečná a využitelná, jak se ukázalo, i pro další generace.

Americká díla spatřil až na sklonku života

Kromě vily na ostrově Malta, kde postavil sídlo pro tamní prezidentku, zanechal v zahraničí nejvýraznější stopu za mořem. Do Ameriky se podíval sice až na sklonku života, podle jeho návrhů tam ale vzniklo třeba studio Davida Wrighta v arizonské poušti. Dílo se mu tak poštěstilo vidět i v reálu, nejen na výkresech.

Vlastní dům jako prototyp

Když potřeboval Baťa najít nejvhodnější typ domku pro své zaměstnance, přihlásil se do soutěže i Vladimír Karfík se svým návrhem. Málo se ví, že mimo soutěž podal návrh i sám Le Corbusier, jehož nápady však nebyly tak úsporné, jak si Baťa představoval. Podmínkám vyhovoval právě Karfíkův návrh a dvouúrovňové bydlení se později budovalo v hojné míře.
I když Karfíkův dům už několikrát změnil majitele a proběhly v něm úpravy, stále si drží původní tvář a styl. Autentický stav domu doplňuje třeba typický vestavěný nábytek.

Dům Vladimíra Karfíka se řadí mezi významné vily a pokud se vydáte na putování po stopách nejvýznamnějších architektů, pak byste neměli vynechat jeho díla na východě Moravy. Vladimír Karfík udělal Zlín takovým, jaký si ho představíte. Výrazný a originální.

Foto: zlin.cz, zlin.estranky.cz



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Trend zvaný Tiny House: Proč v Česku mnohé přitahuje?

Přemýšleli jste někdy o životě na pár metrech? Pak se vám bude líbit trend posledních let – Tiny Houses. Přináší pocit nezávislosti a úspory. Takový způsob života umožňuje majitelům soustředit se na to podstatn...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Moderní vrtání, které zvládne víc než jen kopat

Zajímá vás, jak se dnes bez výkopů řeší pokládka sítí? Mrkneme se na to, co jsou to řízené podvrty, jak funguje horizontálně řízené vrtání a proč se tahle metoda vyplatí víc než klasické kopání.

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...