Architektka Eva Jiřičná tvoří svět za sklem
Tvorba Evy Jiřičné v sobě nese kombinaci jejích dvou životních postojů: optimismu a smyslu pro humor. Za sklem tak můžete vidět filosofii plnou radosti a nadšení. Cílevědomá moravská rodačka je nositelkou Řádu Britského impéria a za hranicemi je možná více ceněnou osobností než na domácí půdě.
Hořkosladký osud zlínské rodačky
Prosadit se jako žena v oboru, kterému dominují muži? Nic jednoduchého. Dalo by se ale říci, že Evě Jiřičné ani nic jiného nezbylo. Složitá politická situace ji po londýnské stáži postavila před zásadní rozhodnutí, kterým byl přesun do Velké Británie. Drobná žena se ale v mužském světě neztratila a v novém působišti dala třeba podobu přístavišti v Brightonu. I když měla partnera, děti mít nemohla, a tak se po hlavě vrhla do práce, v níž našla útočiště a smysl, kterému se mohla oddat.
Část života strávila v Praze, kde pracovala v Ústavu bytové a oděvní kultury. Ze stáže ve Velké Británii se už v roce 1968 nevrátila. V Československu byla nežádoucí, odsouzená na 3 roky vězení za vlastizradu, a tak se rozhodla zůstat na Ostrovech. Zřídila si praxi a působí tam dodnes.
Přírodní vědy a architektura v jednom balení
V jejích návrzích najdete harmonii architektury a inženýrství, které studovala jako první v oboru matematika a chemie.
Narození ve Zlíně do rodiny architekta ji předurčilo pro tento obor. Našla se ale také v designu a očarovaly ji interiéry. V souvislosti s nimi jsou pověstná schodiště, z nichž tvořila umělecká díla. Pracuje s netradičními rvary i materiály. Mezi nimi vyniká sklo a železo. Obojí měla při tvorbě plně pod kontrolou, což jí maximálně vyhovovalo. Skleněné schodiště zavěšené na ocelových lanech se stalo typickým prvkem několika staveb.
V roce 2011 vyšl o Evě Jiřičné knižní titul Prostory a dialogy Evy Jiřičné. Rozhovory ji představují jako filozofku prostoru. Řeč je v ní hlavně o architektuře a designu, poselství je však hlubší a patří všem, kteří si chtějí vytvářet svůj vlastní prostor.
Pohrávání si se sklem
Práce s malým prostorem má svá specifika. Po architektovi vyžaduje preciznost a umění práce s detaily. Eva Jiřičná přivedla obojí k dokonalosti. Zároveň dokázala vždy propojit exteriér s vnitřním prostorem. Pomáhalo jí v tom světlo a schopnost podmanit si jej.
Hra s vnitřním prostorem ji bavila. Realizovala interiéry obchodů pro významnou americkou obuvnickou společnost ve Velké Británii.
Fakta a zajímavosti
- Také v interiérech pracuje se sklem. Schodiště, police, stoly... Lehkost a prosvětlenost k ní jednoduše patří.
- V portfoliu Evy Jiřičné najdete kromě komerčních a maloobchodních interiérů i objekty určené pro soukromé a komerční využívání nebo unikátní designový nábytek
- Druhý atleriér rozběhla v roce 1998 v Praze
- Ke klientům ateliérů patří řada významných společnosti a institucí. Zmínit lze Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Karla Schwarzenberga, Victoria and Albert Museum, Sekyra Group, British Council či Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně
- Akademické kruhy ocenily její činnost čestnými doktoráty. Obdržela je od Southampton Institute, VUT Brno, University of Sheffield a VŠUP Praha
- Usedá do mezinárodních prestižních porot a přednáší s celosvětovou působností
Račte vstoupit do interiéru od Jiřičné
Nesmí chybět v žádné encyklopedii interiérového designu, proto vítejte v interiéru navrženém Evou Jiřičnou. Tančící dům je z venku na první (a možná i na druhý) pohled dílem poněkud roztržitým a kontroverzním. Od roku 1996, kdy byl dokončen, už si na něj ale kolemjdoucí zvykli a pohlíží na něj jako na jednu z atrakcí hlavního města. Autor našel inspiraci ve dvojici z filmu Ginger a Fred. V souvislosti s Evou Jiřičnou je zmiňovaný proto, že právě tato dáma má na svědomí interiér kanceláří.
Jemné linie zalévá světlo charakteristické pro všechny interiéry.
Eva Jiřičná seděla v porotě, která vybírala novou stavbu pro Národní knihovnu. Na základě jejich rozhodnutí vyhrál soutěž kontroverzní návrh „Blobu" Jana Kaplického. Bez zajímavosti není ani to, že Kaplický byl v začátcích Jiřičné jejím životním partnerem.
Adrenalin architektury
V současnosti žije a stále pracuje v Londýně. V Česku na ni ale můžete narazit často, a to nejen v Praze. Dynamická dáma plná energie se aktivně podílí na architektonickém rozvoji svého rodného města. Své jméno spojila s několika moderními budovami. V první řadě je to rektorát univerzity, který je zároveň i knihovnou a studovnou. Ačkoliv byla vystavěna nedávno, do funkcionalistického města zapadá. Obklopuje jej zajímavá a strohá odpočinková zóna, která dává prosklené budově vyniknout.
Pohled z oken univerzitní budovy padne na budovu filharmonie, taktéž z dílny Evy Jiřičné. I když za skly hrají barvy, konstrukce střechy vás nenechá nad nimi dlouho přemýšlet, protože udivuje svou složitostí v jednoduchosti. Ale to je celá Jiřičná. Stejně jako důmyslný interiér. Tam sice ustoupila praktičnost velkoleposti, jenže jinak dosáhnout kompromisu zřejmě nešlo.
Chcete zažít dílo Evy Jiřičné na vlastní kůži? Vydejte se na výlet právě do Zlína. V kontextu východomoravského města dostávají její díla speciální charakter. Velkolepost ve skromnosti a pokora stojící za sebejistotou. Nevylučuje se to. Dílo Evy Jiřičné to potvrzuje v plné parádě.
Foto: ejal.com, utb.cz
- Postmoderní architektura znamená funkční a praktické stavby
- Vladimír Karfík dal podobu zlínskému mrakodrapu i baťovským domkům
- František Lydie Gahura dal podobu modernímu Zlínu
- Jan Kotěra působil hlavně na Moravě
- Zlínské mistrovství urbanismu
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...