Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné z nejčastějších chyb. V malém prostoru vynikne každá drobnost, a tak je snadné celkový dojem pokazit maličkostí. Přečtěte si, na co si dát pozor při zařizování malého bytu a jakým chybám se vyvarovat. Věříme, že vám tento článek pomůže vyšperkovat vaše bydlení k naprosté dokonalosti!
DÁLE NA TÉMA: 7 TIPŮ, JAK ZÚTULNIT MALÝ BYT
Příliš mnoho dekoraci na stěnách
Chcete si zútulnit svůj domov dekoracemi, obrazy, fotografie a dalšími doplňky, které se umísťují na stěny? Pak si dejte na výběru konkrétních předmětů opravdu záležet. V malých bytech totiž bývá podél mnoha stěn nábytek, který už sám o sobě zabere spoustu plochy stěny. Umístěním mnoha dalších dekorací bude místnost vypadat přeplácaná a předimenzovaná. Dejte přednost čisté eleganci a strohosti a nebojte se nechat několik stěn v bílé barvě bez jakýchkoliv doplňků. Do malých prostorů doporučujeme umístit maximálně 2 dekorace, které na sebe strhnou pozornost a zdůrazní styl vašeho bydlení.
S interiérovými doplňky to v malých bytech nepřehánějte
Temné místnosti prostor opticky zmenší
Světlé barvy mají schopnost prostory opticky rozšířit, ty tmavé naopak pohlcují světlo a místnosti opticky zmenší. Z toho důvodu se vyhýbejte temným odstínům, a to jako v prostorách kuchyně, obývacího pokoje či ložnice, tak koupelny. V malých bytech a garsonkách mají koupelny zpravidla jen několik metrů čtverečních. Volbou tmavých odstínů obkladů a dlažeb budou vypadat ještě menší, než ve skutečnosti jsou. Pokud chcete přece jen sáhnout po tmavších odstínech, zvolte tmavou podlahu a světlé stěny. Totéž platí v případě volby podlahových krytin. Podlahy v dekoru tmavého dřeva vyniknout ve velkých domech a bytech, do malých se ale příliš nehodí.
Malým koupelnám sluší světlé odstíny
Pohovka je zbytečně velká
Spousta majitelů bytů a domů sní o prostorném obývacím pokoji, jehož středobodem bude velká pohovka. Bohužel, tuto vizi mají obvykle i majitelé malých bytů a garsonek, a tak si pořídí opravdu mohutnou pohovku, která zabere většinu užitné plochy. Interiéry navrhujte vždy jako celek a počítejte s tím, že budete muset ustoupit ze svých představ. Místo jedné velké pohovky doplňte prostor malým křeslem nebo taburetem. Místnosti to opticky prospěje, navíc vám zbyde i nějaké to místo na rozšíření prostoru jídelny nebo kuchyně.
Nesmyslně mnoho barevných kombinací
Zastavíme se ještě o výběru barev, kde lidé chybují nejčastěji. Chtějí mít totiž svá obydlí pestrá a poutavá, a tak do interiérů zakomponují více barevných kombinací. Nakonec vznikne barevný chaos, který s útulným bydlením nemá nic společného. Doporučujeme proto vsadit na klasiku v podobě neutrální bílé nebo šedé a prostor rozjasnit barevnými doplňky. Výhodou takového řešení je možnost pravidelných obměn. Interiéry v neutrálních barvách nikdy nevyjdou z módy a jen tak vás neomrzí. Chcete-li vymalovat i stěny, proveďte tak jen u některých a vždy jen v jedné dominantní barvě.
Dejte přednost neutrálním barvám
I malý byt se dá zařídit útulně a pohodlně. Věříme, že se našimi tipy inspirujete a při zařizování interiérů se vyhnete nejčastějším chybám. Přečtěte si i další články zaměřené na interiérový design:
Diskuse k článku