Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené střešní tašky, které nemají žádnou další povrchovou úpravu, se označují jako režné. Jedná se o základní a cenově nejdostupnější typ tašek.…
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou, dlouhou životností a díky použití přírodních materiálů i ekologičností. Pokud zvažujete realizaci nové střechy s pálenými taškami, měli byste se seznámit s různými typy a jejich povrchovými úpravami. Základním typem tašek jsou režné, existují však i typy se speciální povrchovou úpravou. Jde o engobu a glazuru, která přináší zlepšení některých vlastností.
Režná taška – nejlevnější typ střešní pálené krytiny
Pálené střešní tašky, které nemají žádnou další povrchovou úpravu, se označují jako režné. Jedná se o základní a cenově nejdostupnější typ tašek. Často je poznáte na první pohled, mají totiž typickou cihlovou barvu bez možnosti výběru odstínu. I tak se mohou mít různé modely režných tašek odlišnou barevnost, která závisí na použití cihlářské hlíně. Jednoduše tak platí, že co výrobce pálených tašek, to mírně odlišný odstín. Podle typu použité hlíny mají režné tašky hnědou či oranžovou tašku, ale někdy i červenou.
Postupem času se vzhled režných tašek změní
Pořídíte-li si na střechu režné pálené tašky, počítejte s tím, že se za pár let jejich vzhled změní. Režné tašky se také poměrně snadno zašpiní a snadněji podléhají výskytu mechů, proto je třeba počítat s pravidelnou údržbou. I přes pravidelné čištění však tašky bez povrchové úpravy změní svůj vzhled a zajdou. Mnoho majitelů však tuto skutečnost nepovažuje za nevýhodu, vznik výrazné patiny považují za součást stavby. Je tak na vašem uvážení, jestli vám změna vzhledu tašek v čase nevadí, nebo upřednostníte trvanlivější a v podstatě bezúdržbový typ pálených tašek.
Engoba tašky poznáte podle matného povrchu
Oblíbeným typem povrchové úpravy střešních pálených tašek je engoba. Na první pohled poznáte engobu podle matného povrchu bez výrazných odlesků. Engoba je tenká vrstva keramické hmoty, které se obohacuje dalšími příměsemi. Může obsahovat například minerály a oxidy kovů.
Engoba se nanáší na tašky po vyražení do formy a vysušení. Poté, co se na vysušenou tašku nalije tekutá keramická hmota, nechá se taška vypálit. Díky tomu se materiál zapeče a stane se součástí tašky. Nemusíte se tedy bát, že by po čase docházelo k odlupování keramické vrstvy nebo odštípávání. Engoba tašky jsou dostupné v mnoha barevných variantách. Barevné pigmenty lze totiž jednoduše přidat do naředěné hmoty a zabarvit tašku dle preferencí zákazníka.
Poutavý matný vzhled ale není jedinou předností engoba tašek. Díky tomu, že povrch tašky je méně porézní, podstatně lépe než režná taška odolá špinění a usazování jemných i hrubých nečistot. Engoba tašky jsou v podstatě bezúdržbové. Po čištění, které probíhá jednou za delší časový úsek, pak vypadají tašky jako nové.
Glazura – dražší povrchová úprava s nejlepšími vlastnostmi
Pokud na střeše uvidíte pálené tašky s lesklým povrchem, byly opatřené glazurou. Dnes se používají dva typy glazur, a to buď tradiční obsahující sklovité příměsi, nebo o něco levnější s přídavkem nepřírodního akrylátu. Pálené tašky opatřené glazurou z ryze přírodních materiálů mají na pohled vyšší lesk, jsou však až dvakrát dražší. Na trhu je nabízí jen několik výrobců.
Častěji se setkáte s glazurou s přidaným akrylátem, jehož vlastnosti jsou takřka identické. Glazurované pálené tašky mají ještě menší poréznost než engoby, a tak se na nich špína takřka vůbec neusazuje. Střecha si zachová svůj původní vzhled desítky let a nevyžaduje další zásahy ani investice.
Pokud na střechu nekladete velké nároky a chcete ušetřit, bez obav si pořiďte klasickou režnou tašku. Chcete-li se však vyhnout náročnější údržbě a změně vzhledu, upřednostněte tašky s engobou nebo glazurou. Oba typy mají velmi dobré vlastnosti a jsou dostupné v různých barevných variantách. Engoba je na pohled matná, glazura lesklá, rozhodovat se tak budete i podle vzhledu.
Přečtěte si další články zaměřené na střechy a střešní krytiny:
Diskuse k článku