Automatické kotle pro ekologičtější a levnější vytápění


Kotle na pelety - vytápění ekologickým způsobem_Fotolia_27776039_XS

Běžné kotle na tuhá paliva znamenají v zimě neustálé odbíhání a přikládání. S automatickými kotli tato povinnost odpadá. Automatické kotle však můžete nechat i několik dní bez dohledu a stále budou fungovat na jedničku a zásobovat dům teplem. Jsou samoobslužné, a tak je vtápění pohodlné stejně, jako byste topili plynem. 

Vytápění bez práce neznamená jen vysoké účty za plyn, tepelné čerpadlo nebo pracnou instalaci solárních kolektorů. Levnější variantou jsou kotle na tuhá paliva, ať už zcela či jen částečně automatické. V neposlední řadě je třeba zmínit také to, že při použití odpovídajícího paliva se jedná o ekologické vytápění bez emisí.

Proč vytápět automatickým kotlem

Na našem trhu jsou dostupné tři druhy kotlu – elektrické, plynové a právě kotle na tuhá paliva. Vytápět lze uhlím (hnědým i černým), dřevem, paletami, štěpkou nebo biomasou, která by měla být v následujících letech zvýhodněna. Automatické kotle jsou podporovány i legislativou, jež některé druhy zvýhodňuje.

Trápí vás ceny plynu? Porovnejte si nabídky.

Pro jejich pořízení hovoří několik faktů:

  • vytápění s nimi není tak nákladné jako třeba plynem 
  • dostupnost paliv na dobré úrovni (ačkoliv za sousedním Rakouskem stále zaostáváme) 
  • dokáží se obsloužit sami, takže odpadá neustálé přikládání a uklízení kotle až několikrát za den
  • výkon se snadno reguluje a dochází tak k šetření nákladů
  • nízké provozní náklady, které jsou až o dvě třetiny nižší než u plynu
  • dlouhá životnost díky nízké tvorbě dehtu a minimu usazenin

Jak fungují automatické kotlekotel

Technologický vyspělost těchto kotlů je na vysoké úrovni. Pomocí regulátorů na si navolíte požadovanou teplotu, takže odpadá otevírání a zavírání dvířek na kotlích. Nikdy tak nebude přetopeno a to je prvním krokem k úspoře. Automaticky funguje díky násypce paliva, s níž si dokáže vystačit v řádu několika dní. U kotlů, které nejsou vybaveny systémem pro odklízení popelu, pak jednou za den provedete úklid zásobníku. Ty propracovanější si s ním poradí sami a pak postačí také úklid přibližně jednou za tři dny.

Pomoc pro severní Moravu - dotace

Počátkem roku 2012 byl spuštěn program pro získání dotace na automatický kotel, která se týká Severomoravského kraje. Region sužovaný vysokými hodnotami emisí se snaží snížit jejich hodnotu i tímto způsobem. Na dotacích lze získat příspěvek až ve výši 60 000 korun a týká se výměny starého kotle na fosilní paliva, jež je nahrazen novým spalujícím biomasu.

 Jako největší nevýhoda automatických kotlů je brána právě vyšší pořizovací cena a zajištění vhodného prostoru pro skladování paliva. To vše je však kompenzováno brzkou návratností investice. Automatické kotle jsou dnes velmi používané především v novostavbách, díky podpoře se však dá předpokládat, že jejich instalace bude v následujících letech častá i ve starších domech. 

publikováno: 10. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.