Barevná podlaha - experiment, co přeje odvážným


29a298f6d65891d2f787385f211e8cbf

Obrázky v magazínech o bydlení bývají lákavé, zvláště ty, které hrají všemi barvami. Působivé jsou například barevné podlahy v jinak střídmých interiérech. Pokud jste i vy okouzleni barvami, pak vězte, že pořídit si barevnou zem není nic složitého. Vymalovat podlahu je tak jeden z nejefektnějších a při tom jednoduchých způsobů, jak proměnit nudný pokoj.

 

Ideálním materiálem pro aplikaci barvy je interiérový beton. Dá se však pracovat i se dřevem, avšak „kazit" jej jinými barvami, než je hnědá, bílá či černá, by byla trochu škoda. S barevnou podlahou se pak musí rozloučit ti, kdo mají vinyl nebo laminátové desky.

Co lze natřít

  • Dřevěné podlahy: dřevo barvu dobře saje, avšak pokud je podlaha staršího data, nikdy nevíte, čím byla ošetřena, a jak zareaguje v případě kontaktu s další látkou. Je vhodné tedy barvu nanést na nenápadné místo a sledovat, jak pokus dopadne.
  • Interiérový beton: pracuje se s ním nejlépe a pro barevné variace je bezkonkurenčně nejlepší. Používají se podlahové barvy na bázi oleje či latexu. Taktéž je nutné provést pokus, jak podlaha barvu přijme – záleží totiž na její pórovitosti a také na tom, zda není vlhká a nevzlíná jí voda.
  • Laminátové podlahy: ačkoliv vypadají jako dřevo, barvy na ně i přes veškerou snahu nepřilnou. Pro aplikaci se tak nedoporučují. Některé druhy barvu mohou nasáknout (záleží na povrchové úpravě), pokud se tedy opravdu chcete do změny pustit, pak vyzkoušejte na kousku, který byl navíc.

U starších podlah nikdy nevíte, co na ně bylo v minulých dobách nanášeno a čím byly ošetřovány. Proto se nikdy nepouštějte do nátěrů rovnou, ale nejdříve proveďte test vlastností.

Příprava podlahy

U dřevěných podlah je potřeba odstranit bruskou všechny nečistoty a starší nátěry. U betonových podlah je odstraňování nátěrů o něco složitější – z povrchu jdou dostat škrabkou nebo opalováním, na méně odolné nátěry pak postačí speciální odstraňovač.

Výběr barvy

K dispozici je celá škála barev v mnoha odstínech. Kdyby někomu ani bohatá nabídka nestačila, existuje možnost namíchání barvy na zakázku.

Fotolia_52207955_XS 

Používají se dva druhy – barvy na olejové bázi, které jsou charakteristické vysokým leskem, a barvy na bázi latexu, které mohou být matné nebo s mírným leskem.
Jako první se může aplikovat i tzv. primer, základní vrstva, která by měla zabezpečit vyšší odolnost nátěru. Mnohé barvy jsou ale už natolik odolné, že nic takového nepotřebují.

Barevná podlaha v mžiku

Barva se obvykle aplikuje válečkem připevněným na dlouhé rukojeti. Je potřeba natírat rovnoměrně, v jednom směru, lehce a rychle. Pokud přetřete suchou vrstvu další vrstvou barvy, následkem budou tmavé šmouhy, které sice mohou být vytvořeny záměrně na efekt, avšak většinou se jedná jen o nevzhledný omyl.

Barevné podlahy působí svěže, moderně a příjemně. Jakmile omrzí, nemusíte se dlouho rozmýšlet nad změnou – snadno ji opět stejným postupem můžete přemalovat jiným odstínem.

Čtěte také: tekuté tapy

Titulní foto: pinterest 

 

publikováno: 2. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.