Barový pult v kuchyni: praktické řešení, nebo zbytečnost?


5411087020_1ab514a44d

Domácí barové pulty jsou v tuzemských domácnostech poměrně oblíbené. Částečně mohou nahradit jídelní stůl, pro který není v mnohých bytech dostatek místa. I tak je bar v kuchyni považován spíše za estetické řešení, co zvyšuje komfort bydlení a dodává prostoru pořádný šmrnc a moderní vzhled. Přemýšlíte o něm i vy? Pak vám následující řádky budou nápomocny v konečném rozhodnutí i vybudování.

Barový pult se může stát součástí malé i velké kuchyně. V malé může suplovat roli ostatního vybavení, jak už bylo zmíněno v úvodu článku, ve velké se pak stává dominantou, která může oddělovat jednotlivé zóny místnosti a vytvářet zázemí pro příjemné posezení nad šálkem čaje, kávy či u sklenky vína. Při pořizování barového pultu by měli být obezřetní především starší lidé a ti, kteří mají nějaké pohybové omezení. Vysoké barové židle mohou být překážkou, co barový pult degraduje na zcela zbytečné a nevyužívané řešení.

Výhody a nevýhody barového pultu

Je jasné, že barový pult v kuchyni znamená spoustu výhod i nevýhod. Na ty nejzákladnější se zaměříme na následujících řádcích. Bar může být přínosem pro velké i malé prostory. U těch menších, jak už bylo nastíněno, pomůže vyřešit otázku nedostatečného místa. Může se stát zároveň pracovní a odkládací plochou a jídelním stolem. Pokud bude uvnitř ukrývat skříňku či police, rozšíří úložné prostory v místnosti. U větších kuchyní, například i takových, co jsou spojeny s obývacím pokojem, pomůže barový pult nenásilně přepažit prostor a oddělit v něm jednotlivé zóny, ať už právě kuchyni od obýváku, nebo třeba jídelní centrum od toho, kde se pokrmy připravují.

422284392_5c05f1bb3dNa druhé straně však existují jisté nevýhody barového pultu. Není vhodný pro starší či pohybově omezené lidi. Udržet se na vysoké barové židli, či se na ní dokonce dostat, je náročné a také nezdravé. Netřeba ani zapomínat na to, že barový pult přeci jen něco ubere z volného prostoru. Mnoho kritiků tohoto řešení připomíná také fakt, že se jedná o chvilkovou módní záležitost, která má svůj vrchol již za sebou.

Podle čeho barový pult vybírat?

Když už se však rozhodnete, že svou domácnost ozvláštníte barovým pultem, měli byste myslet na několik stěžejních parametrů správného výběru. Ať už budete rozhodovat o velikosti, nebo třeba tvaru pultu, vždy myslete na místnost jako celek. Bar nesmí příliš vyčnívat, musí místnost doplňovat. Pokud v ní tedy převažují například ostré linie, volte obdobně řešený pult.  Jeho výška bývá od 90 do 120 cm. Pokud máte představu o židlích, předem se ujistěte, že ke zvolené výšce pultu budou pasovat. Neméně důležitý je u barového pultu samozřejmě materiál. Máte-li celou kuchyni ve dřevě, pak je konečný výběr jasný, pokud je vybavení v trendy lesklé úpravě, můžete takový volit i bar. Moderní typy sází na výrazný design, ve kterém dominuje povrch především svou barvou.

Barový pult může být nápaditým využitím volného prostoru, pokud se však nevhodně umístí, jeho praktičnost se zcela ztratí. Proto nejste-li si jisti svým záměrem, oslovte bytového architekta, který vám poradí. Dopředu si také rozmyslete, zda ho skutečně budete využívat. Nezřídka se stává, že po vybudování u něho žádný člen domácnosti netráví čas, protože pohodlnější je přeci jen posezení u stolu. Pokud však víte, že barovým pultem vyřešíte nedostatky kuchyně, pak je velice vítaným řešením.

Přidejte se k nám, sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

publikováno: 18. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.