Bazénová chemie je pro kvalitu vody nezbytná


bazenovachemie

Dříve byl bazén něčím výjimečným, dnes už jej najdete téměř v každé zahradě. Bazén znamená skvělé osvěžení v parných dnech i místo, kde se mohou děti do sytosti vyřádit. O zahradní bazén je ale třeba také náležitě pečovat a udržovat jeho stav. Bazénová chemie je proto pro kvalitu vody naprosto zásadním činitelem.

Pohoda u bazénu patří mezi nejčastější důvody, proč si jej vůbec pořídit. Není to ovšem jen o relaxaci, ale takový zahradní bazén vyžaduje i určitou míru pečlivosti. Péče o vodu v něm však není nikterak složitá, základní bazénová chemie vám dokáže zajistit vodu čirou a nezávadnou, jen s minimem vynaloženého úsilí.

Bazénová chemie: proč ji používat

V případě, že péči o vodu podceníte, nebo se jí nebudete vůbec zabývat, zanedlouho se vám to vymstí. Zakalená voda a řasy patří mezi to, co v bazénech najdeme nejčastěji. Rizikem jsou i plísně, houby a bakterie. Základem je vhodné pH vody. Doporučuje se hodnota v rozmezí 6,8 až 7,4, protože právě v takovém prostředí nejlépe účinkuje chlor a ostatní přípravky. Na těchto hodnotách závisí i to, zda vám bude voda na koupání příjemná, či nikoliv. Testování by se mělo provádět jednou týdně. Nízké pH znamená rychlé korodování součástek a blednutí plastů nebo  fólií, vysoké pH s sebou potom nese riziko kalné vody, typického chlorového zápachu, a projevit se tak může i nepříjemné začervenání očí.

Tradiční chlor vyčistí zahradní bazén spolehlivě

Zahradní bazén se nejčastěji čistí pomocí chlorových přípravků. K dispozici máte ucelené řady, jež si poradí s každou nepříjemností. Jejich účinnost záleží na faktorech jako je teplota vody, délka kontaktu chloru s vodou a v neposlední řadě i na kvalitě vody. Poté, co jsou přípravky vmíchány do bazénu, začne se postupně uvolňovat chlor, a tak dochází k dezinfekci. Nic by se ale nemělo přehánět: vhodný poměr je v rozmezí 0,1 mg/l až 0,5 mg/l. V tomto případě se rozhodně vyhněte většímu množství, protože by mohlo dojít k poškození pláště bazénu.

bazenovahcmei

Důležitý je filtr

Na čistotu vody je potřeba ale myslet už v době, kdy bazén teprve vybíráte. Nezbytností je totiž výkonná filtrace, která je základem čisté vody. Zaměřte pozornost na to, zda se nejedná o levný čínský výrobek, který je často (při vší úctě) méně výkonný než ty od renomovaných firem. Ty dokáží totiž přefiltrovat vodu až několikrát za den a následná péče zabere už jen chvilku.

Bez pravidelnosti to nepůjde

Abyste se mohli chlubit bazénem v perfektním stavu, jednou za čas (ideálně jednou týdně) proveďte následující úkony:

  1. změřte hodnotu pH a zkontrolujte koncentraci chloru
  2. vodu zbavte hrubých nečistot
  3. propláchněte filtrační vložku
  4. použijte bazénovou chemii k udržení stálého stavu

Zahradní bazén, a je jedno jakých rozměrů, je skvělá věc. Aby však dlouho sloužil, musíte se o něj starat. Snad vám rady výše uvedené alespoň napověděly, jak na to, a vidíte, že to není nikterak složité. Při nákupu ale dávejte pozor, aby byla bazénová chemie certifikovaná s potřebnými atesty, a tudíž zdravotně nezávadná.

publikováno: 31. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.