Benátský štuk v koupelně: Praktický, nebo spíš ne?


Benátský štuk v koupelně

Nejste-li příznivci obkladů v koupelnách, můžete se rozhodnout pro jednu z mnoha jiných alternativ. Jednou z nich je benátský štuk, což je speciální druh omítky s charakteristickým vzhledem i vlastnostmi. Používá se v obývacích pokojích, ložnicích, v okolí krbů, skvěle se však hodí i do kuchyní a koupelen. Použití benátského štuku v koupelně má však svá specifika. Jaká je charakteristika tohoto typu omítky, jaké jsou její vlastnosti a jak se aplikuje? Na tyto otázky naleznete v následujících řádcích odpověď.

Benátský štuk – druh speciální omítky

Slovo štuk pochází z italského stucco a používá se ve dvojím významu. V širším slova smyslu označuje jakýkoliv typ omítky, častěji se však používá v užším pojetí, ve kterém se chápe jako speciální druh omítky. Existují různé typy speciálních omítek, které se liší svými vlastnostmi i vzhledem. Kromě benátského štuku, kterému se budeme blíže věnovat, existuje také štuk marocký či japonský.

Benátský štuk je již od dob renesance oblíbenou dekorační technikou. Ve velké míře se používal právě v Benátkách, podle kterých také nese své označení. Benátský štuk věrně napodobuje mramorovou strukturu a vypadá luxusně. Stále častěji se aplikuje i v moderních domácnostech, ačkoliv v minulosti se používal především do luxusnějších reprezentativních prostor, jakými jsou např. hotely či banky.

Benátský štuk je vápenná omítka, která obsahuje příměs mramoru v práškové podobě. Nanesení tohoto typu omítky je technologicky docela náročné a pracné, skládá se z řady dílčích kroků a nanáší se v několika vrstvách. Aplikace benátského štuku je náročná také časově, při její realizaci je tak třeba počítat s několikadenní aplikací.

Luxus i praktičnost benátského štuku

Benátský štuk je v současné době hojně vyhledávaným typem povrchové úpravy stěn. Hlavním důvodem je bezpochyby jednoduchý, přesto luxusní vzhled, který i z malé koupelny udělá hlavní výsadu celého bydlení. Mramor je odnepaměti symbolem luxusu a honosnosti a díky své struktuře jej benátský štuk věrně napodobuje. Vyznačuje se vysokým leskem a tvrdostí.

Omítka tohoto typu však nevyniká jen po stránce estetické, ale také praktické. Na benátském štuku se totiž prach usazuje velmi málo, údržba je rychlá a bezproblémová. Omítku lze jednoduše očistit vodou i vhodnými čisticími prostředky. Omítka také neztrácí svůj lesk a díky své tvrdosti a pevnosti vydrží desítky let. Vrstva je tenká, a tak na rozdíl od obkladů či kamenů nezatěžuje nosnou konstrukci stavby. Omítku tohoto typu lze aplikovat na jakýkoli tvar stěny, proto se skvěle hodí i k aplikaci na oblouky, lišty či výklenky.

Benátský štuk v koupelně – specifika

Nanesení benátského štuku v koupelně má svá specifika, která je třeba pro zajištění dlouhé životnosti dodržovat. Ačkoliv může bez problémů přijít do styku s vodou, dlouhodobý kontakt mu přesto příliš nesvědčí. Z toho důvodu dává spousta lidí přednost štuku marockému, které je odolný také vůči velké vlhkosti a vodě. V místech, kde nedochází k dlouhodobému kontaktu s vodou, to u benátského štuku není problémové – na zdech, kolem zrcadla apod.

Tento typ omítky však lze použít i v místech s vysokou vlhkostí, je však jej třeba opatřit další speciální ochrannou vrstvou. Po nanesení laku či vosku, určeného pro tento typ štuku, získá omítka vylepšené vlastnosti a stane se odolnou i proti vodě. Po takové aplikaci lze benátský štuk aplikovat i ve sprchových koutech či saunách.

Proces nanášení benátského štuku

A jakým způsobem se omítka tohoto typu nanáší? V první řadě je třeba vhodně upravit podklad, aby na něm omítka dobře seděla. Podklad je třeba důkladně přebrousit, eventuálně oškrabat špachtlí, zbavit prachu a vyrovnat. Na připravený podklad se na stěnu rovnoměrně nanáší základní akrylátový nátěr. Po jeho zaschnutí, které trvá v závislosti na použité technologii cca 6 až 10 hodin, se může přistoupit k samotnému nanášení štuky v jednotlivých vrstvách.

Obvykle je k zakoupení benátská štuka v bílé barvě, které se následně barví na požadovaný odstín přidáním požadovaného pigmentu. Postup aplikace závisí vždy na konkrétním typu štuky, proto je třeba pečlivě prostudovat postup aplikace, který se může nepatrně výrobce od výrobce lišit. První nanášená vrstva slouží jako pozadí. Štuk se nanáší pomocí speciálního nerezového hladítka a špachtle. V první vrstvě se na hladítko může nanést špachtlí více omítky a dlouhými pohyby ji rovnoměrně nanášet. Schnutí každé vrstvy trvá cca 12 hodin, proto se obvykle nanáší každý den jedna vrstva.

Druhý den po zaschnutí je třeba vytvrzenou vrstvu přebrousit jemnozrnným brusným papírem. Nanášení druhé vrstvy se trochu liší, na hladítko se již špachtlí dávkuje méně štuku a na plochu se roztírá krátkými pohyby různými směry. Tato vrstva již ovlivní výslednou texturu omítky. Po nanesení se opět nechá zaschnout a poté se po přebroušení nanáší podobným způsobem třetí vrstva. Takto připravený benátský štuk je třeba pro použití v koupelně doplnit impregnačním nátěrem či voskem.

Aplikace benátského štuku vyžaduje znalosti, zkušenosti a také časovou rezervu, výsledek ale stojí za to. Doporučujeme přizvat si na pomoc odborníka, který se štukatérským technikám dlouhodobě věnuje a postup provedení přesně zná. Důležitá je totiž i samotná technika nanášení barvy, která významně ovlivní výslednou texturu povrchu.

Kvalitní sanitární technika nejen do koupelny

Vybavujete nebo rekonstruujete koupelnu? Pak se vm jistě bude hodit znát nabídku produktů největšího českého výrobce sanitární techniky - společnosti Alcaplast z Břeclavi. Ta se specializuje  mimo jiné na předstěnové instalační systémy, ovládací tlaítka, sifony, podlahové vpusti a mnohé další.

publikováno: 16. 12. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.