Betonová stěrka v koupelně – praktický a moderní stavební materiál


Betonová stěrka v koupelně

Hitem posledních let v oblasti interiérového designu se staly betonové stěrky, které jsou oblíbenou alternativou klasických obkladů a dlažby. Díky svým vlastnostem a modernímu vzhledu se s nimi nejčastěji setkáte zejména v koupelnách. Surový jednoduchý vzhled a krása nerovností zkrátka táhne. Pokud přemýšlíte nad použitím betonové stěrky i ve své koupelně, nepodceňujte výběr materiálu. V případě použití nevhodné stěrky s ní budete mít jenom problémy.

Při výběru betonové stěrky se vyhýbejte cementu

Pokud se vám líbí imitace betonového materiálu a přemýšlíte nad využitím stěrky, dejte si pozor při jejím výběru. Na trhu seženete betonové stěrky od mnoha výrobců, které se liší složením. Velká část výrobků přitom obsahuje cement, který se s vodou a vlhkostí příliš nekamarádí.

Stěrky se opatřují ochrannou vrstvou laku, která má zajistit voděodolnost. Po nějaké době se ale ochranná vrstva opotřebí a zejména do míst napojení stěny na podlahu začne prostupovat vlhkost. Pod vrstvou laku bude voda vzlínat, na stěně se objeví mokré mapy, stěrka nakonec začne odpadávat. Betonové stěrky s příměsí cementu se hodí do obývacího pokoje a jiných interiérových prostor, ale ne do koupelen.

Epoxidové stěrky jsou voděodolné a do koupelny ideální

Pro použití betonové stěrky na stěny i podlahu používejte jen speciální materiály na bázi epoxidu. Jsou tvrdé a voděodolné i bez dodatečného lakování. Epoxidové stěrky se běžně používají také ve velmi zatěžovaných koupelnách, například v hotelech a přímořských domech. Tvrdá epoxidová stěrka totiž bez problémů odolá i agresivní mořské vodě.

Lakování se pak doporučuje v případě použití na podlahy, aby se stěrka snadněji čistila. Nejvyhledávanější je stěrka v klasickém šedém provedení, na trhu jsou však k sehnání i stěrky barevné. Materiál skvěle kopíruje podklad a sám vyniká působivou nerovností a hrubším povrchem.

Stěrka - beton

Betonová stěrka kolem toalety vypadá působivě

Betonová stěrka vypadá v koupelně opravdu úchvatně, není tak důvod ji zbytečně schovávat. Vynikne například kolem toalety, kde se hodí v kombinaci s použitím předstěnových instalačních systémů. Splachovací mechanismus zůstane skrytý ve zdi, takže stěrka vynikne v plné kráse. Jednoduchý surový materiál se pak dobře doplňuje jak s bílou keramikou, tak s nerezovými doplňky či ovládacími tlačítky. Je jen na vás, pro jaký typ tlačítek se rozhodnete. Dáte přednost plastovým, nerezovým, nebo futuristickým bezdotykovým, které vyrábí břeclavská firma Alcaplast?

Obklad i podlaha sprchových koutů a van

Betonové stěrky na bázi epoxidu vodu nesají a díky své odolnosti se hodí i do velmi zatěžovaných míst. Proto se často využívají například pro obkládání van, poslouží však také jako voděodolný materiál pro podlahu bezvaničkových sprchových koutů. V moderních koupelnách se s takzvanými walk-in sprchami bez vaničky a s podlahovým žlabem setkáte často. Výběr kvalitního a zejména odolného materiálu je pak o to zásadnější. S betonovou stěrkou na bázi epoxidu rozhodně chybu neuděláte.

Betonová stěrka – výhody v několika bodech

  • Moderní stavební materiál, který vyniká jednoduchým surovým vzhledem
  • Skvělé vlastnosti – pevnost, voděodolnost, mnohaletá životnost
  • Možnost využití i ve značně namáhaných prostorách s častým kontaktem s vodou
  • Jednoduché čištění, obzvláště v případě lakovaného povrchu
  • V případě poškození poměrně snadný způsob opravy
  • Možnost aplikace na různé materiály, od stěn po schody či nábytek
  • Některé stěrky můžete nanést přímo na staré betonové podlahy
  • Výběr z různých barevných odstínů

Pokud hledáte originální, jednoduchý a odolný materiál na stěny či podlahy v koupelnách, pak je betonová stěrka ideální volbou. Je jen na vás, dáte-li přednost standardní šedé, nebo se rozhodnete pro některou z barevných variant.

publikováno: 16. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.