Bezpečnostní kovaní spolehlivě ochrání váš majetek


Bumping metoda – hrozba pro majitele a obyvatele bytů nebo domů_Fotolia_6911581_XS

Některé domy a byty mají tristní zabezpečení. Jedná se jak o okna, tak o dveře, díky čemuž mají zlodějíčci velmi usnadněnou cestu pro lup. Rozhodně nespoléhejte na to, že váš majetek ochrání standardní kování a zaměřte se na to, co je na trhu k mání. Bezpečnostní kování chrání zámek a cylindrickou vložku proti útoku zvenčí a je složité jej překonat.Bezpečnostní kování se umísťuje na vstupní dveře a je uchyceno speciálními velmi pevnými šrouby. Disponuje takovými technologiemi, že jeho odvrtání nebo vylomení je téměř nemožné. Dělí se do čtyř bezpečnostních tříd, jež jsou dané právě stupněm odolnosti proti násilí. Standardně dostupené dveře a okna nejsou opatřeny těmito prvky a je třeba pořídit je zvlášť.

I nechtěná návštěva chodí dveřmi

Můžete se radovat z toho, že jste sehnali okna a dveře levněji, než soused, ovšem nese to s sebou jisté riziko. Aby byla cena co nejpřijatelnější, jsou výrobci nuceni osekat výrobek jen do té nejzákladnější podoby, takže cokoliv navíc nečekejte. Týká se to i bezpečnostního kování, které si musíte pořídit jako příslušenství. Rozhodně se ale vyplatí, kudy jinudy by se do bytu měli dostat nevítaní hosté, když ne okny a dveřmi.

Zohlednění při pojištění

Bezpečnostní kování dejte na dveře a okna ještě před tím, než budete sjednávat pojistku nemovitosti. I když se to zdá pochybné, pak vězte, že i takový detail hraje svoji úlohu a pojišťovny přihlédnou i k tomuto zabezpečení.

Bezpečnostní kování a jeho výběr

Při samotném výběru bezpečnostního kování na dveře odborníci radí zaměřit se na tři věci: 

  • rozteč: jedná se o vzdálenost středu kliky od středu otáčení vložky (nejčastěji se používá rozteč 72mm a 90mm)
  • síla dveří: nejčastěji se jedná o hodnotu 40 – 55mm, kování se ale dají bez problémů sehnat na užší i širší dveře
  • orientace kliky: to, zda je klika orientována nalevo nebo napravo ovlivňuje umístění šroubů; případně, jestli je místo klasické kliky umístěna koule

Při výběru se bere v potaz také to, zda bude kování použito na vchodové nebo klasické interiérové dveře – nejčastěji se využívá, pokud máte doma třeba pracovnu.

Fotolia_47867210_XS 

Kování se nehodí na každé dveře

Pokud máte jako vstupní dveře jen takové, které jsou vyrobené z lehkého materiálu, pak vás ani sebelepší bezpečnostní kování před zloději neochrání. Páčidlo totiž vsunou pod samotné dveře a zámku tak nebudou vůbec věnovat pozornost. Ideální kombinace tak je bezpečnostní dveře plus bezpečnostní kování.

U oken je nutno přemýšlet o speciálním zabezpečení minimálně v přízemí. Okno bez zabezpečení podlehne zlodějům během několika vteřin. Bezpečnější je klika se zámkem nebo alespoň tlačítkem, další stupeň bezpečnosti pak splňuje uzamknutí na několika místech po obvodu.

 

publikováno: 29. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.