PR článek

Bezrámové sálavé topné panely jsou trendem moderních interiérů


bezrámové sálavé topné panely

Podívejte se na nejmodernější televize či současné smartphony. Co mají společné? Působí elegantně a trendem je zcela eliminovat rámečky kolem obrazovky. Právě design hraje klíčovou roli nejen při výběru zařízení, ale i při vybavení domácnosti. Stejný trend převažuje i u jiných prvků moderního interiéru, jako jsou třeba sálavé topné panely, které jsou hitem v domácnostech po celé Evropě. 

Bezrámové topné panely spojují komfort a eleganci

Bezrámové skleněné topné panely uvedla na Evropský trh firma FENIX Jeseník a těší se jejich velké oblibě.  Nabídka těchto topných panelů je opravdu široká, vybírat můžete podle designu, výkonu, velikosti i umístění. Kromě designu jsou klíčovými argumenty také komfort a flexibilita regulace. Čím přesnější a rychlejší je regulace, tím je provoz úspornější. Z hlediska nákladů i tepelného komfortu představuje sálavé vytápění nejefektivnější způsob. Sálavé topné panely jsou dostupné v mnoha materiálech, dominuje však sklo a keramika.

Nově proto byly vyvinuty také bezrámové topné panely z keramiky ECOSUN CR. Tyto panely bude jejich výrobce nabízet hned ve čtyřech různých barevných provedeních – Beton, Calacatta, Basalt black a Concrete Taupe. Sálavé topné panely jsou vyrobeny ze 6 milimetrové slinuté keramiky a působí tak netradičně vkusným dojmem. Panely lze navíc opatřit bezdrátovou regulací a doplnit je jednoduchým či dvojitým nerezovým madlem na ručníky. Skvěle se tak hodí pro vytápění koupelny.

 Topný panel do koupelny ECOSUN CR s držákem na ručníky.

Sálavé vytápění je mnohonásobně efektivnější než konvekční radiátory

Když zohledníme širokou nabídku materiálů topných panelů, dostupnou škálu výkonů (od 300 až po 900 W), různé možnosti uchycení a možnosti potisku topného panelu na přání, jeví se tato forma vytápění jako ideální pro moderní domácnost. Za zmínku však stojí i vyhodnocení konvekčního a sálavého vytápění. Vyznat se mezi těmito odlišnými topnými systémy hraje významnou roli pro správnou volbu způsobu vytápění prostoru.

Běžnými konvekčními radiátory je ohříván vzduch, který stoupá nahoru ke stropu a částečně ochlazený se vrací dolů k podlaze. Nejteplejší vzduch se tak drží u stropu, mimo zónu, ve které se pohybujeme. Jde tak o poměrně nepraktickou formu vytápění. Sálavá složka je u tohoto způsobu vytápění minimální, což je i z hlediska předávání tepla neefektivní, protože teplo se předává především právě sáláním. 

U sálavého topidla je tomu naopak. Infračervené záření neohřívá vzduch, ale prochází jím a ohřívá předměty, na které dopadá. Od nich se sáláním ohřívá okolní vzduch. Konvekční složka je tak v tomto případě mnohonásobně nižší a převažuje sálavá. Neznamená to však, že nedochází vůbec k žádné konvekci. Na výši konvexní složky má vliv zejména umístění panelu.

Instalace topného panelu: na stěnu či na strop?

Vždy je potřeba zvážit, k jakému účelu má sálavý panel sloužit. Pokud chceme maximalizovat sálavou složku, je nejlepší umístit topné panely na strop. V koupelně ale zase oceníme, když sálání vnímáme intenzivněji co největší plochou těla. V tomto případě je vhodnější umístění sálavého topného panelu na stěnu, i přesto, že konvekční složka bude o něco vyšší. Neznamená to nižší účinnost nebo ztrátu energie, jen se změní poměr způsobu předávání tepla. Dokonce to může být i přínosné v obytných prostorách, protože tak kompenzujeme pomalejší dynamiku topného systému, což je jedna z mála nevýhod čistě sálavého vytápění. V odpočinkových zónách (například u sedačky) také oceníme komfortní sálavé teplo, které můžeme lépe pocítit při umístění topného panelu na stěnu.

Právě na stěnu jsou určeny i bezrámové skleněné panely ECOSUN GS. Na trhu jsou sice poměrně krátce, ale díky svým vlastnostem i designu jsou stále oblíbenější. Jsou proto také cílem pro další atraktivní inovace. Jednou z posledních bylo například rozšíření této řady bezrámových topných panelů o výkonovou řadu 500 W. Rozrostla se také nabídka barevných variant, z původních tří o další čtyři odstíny (Wine Red, Pratinum Grey, Graphite a Basalt). Sálavé panely navíc lze potisknout motivem, takže působí jako obraz a přirozená součást interiéru. Pokud plánujete umístit topný panel do omezeného prostoru, například do chodby nebo koupelny, pak také uvítáte rozměr 1200 x 400 mm, který je možné zavěsit i na výšku.  

 Bezrámové topné panely ECOSUN GS jsou dostupné ve čtyřech provedeních nebo s vlastním potiskem.

Topný panel si můžete potisknout i svým vlastním motivem

Zalíbila se vám možnost potisku topného panelu? Sálavé panely jsou při výrobě opatřeny vysoce kvalitním tiskem keramickou barvou na vnitřní stranu skleněné desky panelu. Nedochází tak k mechanickému poškození obrazu. Vzhled panelu si můžete přizpůsobit přesně podle vašich představ a požadavků. Můžete si vybrat z mnoha motivů nebo si panel potisknout vlastním návrhem – stačí jej pouze dodat ve vhodné datové formě.

A co víc? Montáž topného panelu je rychlá a snadná!

Nakonec, ani samotná instalace sálavých topných panelů není složitá a výběr umístění také není nijak komplikovaný. Vyvarujte se však tomu, aby byl panel zakrytý. Nejen že se tím výrazně snižuje účinnost předávání tepla, ale přehřívání panelu může vést ke zkrácení  životnosti výrobku. Stejně tak přes topný panel nevěšte záclony a nestavte před něj nábytek, musí být umožněna volná cirkulace vzduchu. Při montáži se jednoduše držte návodu od výrobce.

publikováno: 3. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Sklik