Bílá kuchyně jako ze sna: elegantní i nepraktická


Bílá kuchyně. To není doslový opak kuchyně černé, kterou známe ze středověkých staveb, ale opravdu k

Bílá kuchyně je pro jedny strašák, pro jiné sen. Barva, která nezestárne a ani nevyjde z módy je v kuchyních dosti rozporuplnou otázkou. Na jednu stranu navozuje pocit čistoty a klidu, což je pro prostory, kde se vaří a často i jí, vítané. Na druhou stranu je tu však strach ze složité údržby a čištění. Se sněhobílou kuchyní si do domu přinesete nezaměnitelnou atmosféru, ale také neustálé obavy o její vzhled.
 

 

V bílé barvě lze pořídit vysoce módní a minimalistické kuchyně, ale také ty z masivu, jenž díky nezvyklé barvě působí ještě monumentálněji. Bílá kuchyňská linka může působit ale chladně, což je také častým argumentem proti pořízení. Jak na to, aby i s tak výraznou barvou byla kuchyně útulná a příjemná?

Pro a proti bílých kuchyní

Nadčasový vzhled lze najít jak u sériově vyráběných kuchyní, tak u těch na zakázku. Bude jen stěží přehlédnutelná, proto si dejte na výběru záležet. Proč bílou linku pořizovat či raději zvolit některou ze střídmějších barev?

Výhody bílé kuchyně

  • Linky jsou příliš drahé záležitosti na to, aby se měnily co pár let. Bílá je nadčasová a s pomocí jednoduchých triků se nikdy neomrzí.
  • Malé prostory optický zvětší, protože její ceněnou vlastností je právě schopnost rozšiřování díky dobrému odrážení světla. Ve velkých kuchyních pak díky tomu budu působit vznešeně a elegantně.
  • Skvěle se kombinuje s barevným vybavením a díky tomu jí snadno vtisknete svůj styl a vytoužený charakter. Nic nezkazíte plastem ani přírodními materiály.
  • Právě estetická hodnota se cení nejvíce: nejčastěji v kombinaci s bílými kuchyněmi najdete příslovce jako elegantní, čistá, působivá…

Nevýhody bílé kuchyně

  • Pravdou je, že nepraktičnost barvy často rozhoduje. Podvědomě vás nutí udržovat čistotu, a pokud vaříte často, případně každou chvíli chystáte svačiny dětem, pak toto nutkání příliš neoceníte.
  • Nevyvolává chuť k jídlu a pro svou strohost často působí chladně a nepohostinně. I když se to dá změnit, rozhodně se takové vlastnosti moc nevyhledávají.
  • Hlubší škrábance jsou výrazné, protože pod bílou vrstvou se zpravidla nachází tmavý podklad. A to už estetický dojem docela naruší.

Fotolia_50106808_XS 

Jak oživit bílou kuchyň

Pokud ale přeci jen stále toužíte po bílé kuchyňské lince, jídelním stolu i židlích, pak je tu několik tipů, jak celou místnost oživit a vytvořit tak maximálně příjemné a pohodové místo.
K bílé lince pořiďte barevnou pracovní desku. Hnědá, černá nebo s mramorovým dekorem zaručeně upoutá pozornost.
S deskou potom slaďte úchytky – ideálně robustní a zajímavé.
Chlad naruší spotřebiče jiné, než bílé barvy.
Nezapomeňte na barevné nádobí i doplňky. Textilní sedáky na židlích jsou ideální, stejně jako výrazné hodiny a kvetoucí rostliny.

Pokud u vás stále panují jisté obavy z bílé, pak existuje skvělý kompromis. Zvolte tu nejsvětlejší barvu dřeva, která taktéž působí elegantně a prosvětlí i ty nejtemnější místnosti.

publikováno: 28. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.