Blackoutové neboli zatemňovací závěsy nebrání jen světlu, ale také hluku


Zatemňovací závěsy jsou obvykle mnohem účinnější než žalužie.

Zatemňovací závěsy nejsou žádnou novinkou, přesto se do popředí dostávají až teď, kdy se stále častěji hovoří u hluku z ulice nebo přehnaném pouličním osvětlení. Tyto blackoutové závěsy, jak se zatemňovacím závěsům také říká, si totiž dokáží poradit s obojím. Umožní klidný, nerušený spánek, bez hluku zvenčí v tmavé místnosti. Ocení je tak ti, kdo potřebují spát přes den, i rodiče malých dětí.

 

U tohoto druhu závěsů je důležitá hlavně funkčnost, což však neznamená, že by zatemňovací závěsy nebyly pěkné na pohled. Moderní zatemňovací závěsy kombinují obojí. Avšak ve většině případů bývají jednobarevné, bez vzorů, proto je třeba klást důraz na materiál.

Čím jsou výjimečné zatemňovací závěsy

Jak dokáží black out neboli zatemňovací závěsy zabránit pronikání světla, hluku, tepla ven a naopak chladu dovnitř? Nezáleží až tak na látce, ale spíše na technologii. Základem je zatemňovací tkanina, která nepropustí téměř nic. Na ni následuje další vrstva látky – dekorační. Tyto dvouvrstvé zatemňovací závěsy jsou nejžádanější, protože patří do nižší cenové kategorie. Třívrstvé zatemňovací závěsy, kde se dekorační textilie nachází z obou stran, pak vyjdou o něco dráž. Právě díky vrstvení několika druhů látek tak vzniká neprůchozí zábrana.

Méně účinné jsou jednovrstvé, hustěji tkané zatemňovací závěsy se speciálním zátěrem.
Do nejvyšší cenové kategorie pak náleží hustě tkané zatemňovací závěsy, přes něž neprojde právě díky hustotě žádné světlo. Mají jen jednu vrstvu, díky čemuž i dekorativně splývají.

Jak se dají řešit blackoutové neboli zatemňovací závěsy

  • zatemňovací vrstva je napevno všitá: u dvouvrstvých zatemňovacích závěsů postačí temnící část přišít do horní části, aby se jednodušeji zatahovala. Ti pečlivější si nechají (nebo zvládnou sami) obšít celý závěs a ze dvou dílů udělat jeden. U třívsrtvých zatemňovacích závěsů je tento postup samozřejmostí.
  • zatemňovací vrstva na speciální kolejnici nebo garnýži: s oběma součástmi se dá ale manipulovat i odděleně, protože ne vždy je třeba absolutní tma. Vstvy se zpracují zvlášť a vzniknou v podstatě dva závěsy.

 Zatemňovací závěsy nabízí celou řadu zajímavých dekorů.

Využití zatemňovacích závěsů

Že někdo pracuje přes noc a ve dne spí není nic výjimečného, a právě v takových chvílích jsou black out neboli zatemňovací závěsy jedinečným doplňkem. Pokud jsou ložnice nebo dětské pokoje orientované do ulice, pak i tady najdou zatemňovací závěsy své místo. Maminky potvrzují, že právě dostatek klidu a tmy dokáže udržet jejich ratolesti déle v postýlkách.
Využívány jsou v hotelích, školkách, školách, v promítacích sálech i doma v místnostech s velkoplošnými televizory.

Výhody zatemňovacích závěsů oproti žaluziím jsou jasné. Ty nikdy zcela perfektně nepokryjí celou část okna a světlo si vždy najde cestu. Jiné druhy jej pak rovnou propouští až příliš. Hodí se tedy jen jako doplněk, nikoliv hlavní způsob zabránění pronikání světla.
Pro zatemňovací závěsy hovoří i fakt, že jsou mnohem dekorativnější. Neutrální barvy je mohou dostat do pozadí, výrazné naopak dodají pokoji styl.

publikováno: 7. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.