Břečťan popínavý jako tradiční zelená fasáda


Břečťan popínavý

Když se řekne břečťan popínavý, snad každý si vybaví nějaký dům či starou zeď, celou obrostlou touto popínavou rostlinou. Nicméně díky pokojovým kultivarům je možné také pěstování břečťanu doma. Neoslní vás sice nádhernými pestrobarevnými květy či omamnou vůní, přesto má břečťan co nabídnout. Je to mimořádně nenáročná rostlina, která však pomůže zútulnit a ozvláštnit každý interiér zeleným kobercem, kterým dokáže pokrýt různé povrchy. A navíc je vhodný i pro začátečníky.

Neopadavý břečťan popínavý

Břečťan popínavý je vytrvalá, stálezelená okrasná rostlina, popínavá nebo plazivá. Má hluboký kořenový systém, ale hlavně příčepivé kořínky na stonku. Díky nim se mohou její až dvacetimetrové výhonky přichytit k povrchu a obrůstat jej. Zatímco kmínek je ve spodní části dřevnatý, výhonky jsou dužnaté.

Temně zelené listy a jedovaté plody

Břečťan popínavý má tmavě zelené lesklé kožovité listy, které bývají v okolí žilek světlejší až bílé. Nejčastěji jsou listy pětilaločné a velké zhruba tři až pět centimetrů. Zajímavostí je, že se na jedné rostlině vyskytují listy dvojího tvaru, a to laločnaté a celokrajné, tedy bez vykrojení.

Na konci léta či na podzim břečťan kvete žlutozelenými drobnými květy, avšak až v několikátém roce života a pouze na plodných výhoncích, které jsou vystaveny slunci. V zimě se pak na rostlině objevují tmavě modré až černé bobule, které na ní vydrží až do jara. Tyto plody jsou pro člověka jedovaté, nicméně si na nich s oblibou pochutnávají různí opeřenci.

Břečťan popínavý ochrání fasádu i celý dům

Nejčastěji se břečťan popínavý používá jako okrasná venkovní rostlina, a to většinou jako zelená pokrývka budov. Břečťan jakožto popínavá rostlina jednoduše obroste stavbu, a kromě pěkného a zajímavého vzhledu přináší i mnohé další výhody. V létě slouží jako izolace před teplem, jindy zase zdivo chrání před vlhkostí a dalšími povětrnostními vlivy. Díky kořenům také odvádí vodu od základů domu. Výhodou je nepochybně i to, že břečťan popínavý neopadá, takže nemění vzhled svůj ani budovy. Dokonale také zástavbu propojí s okolní přírodou.

Břečťan se ale používá i jako půdokryvná rostlina. Znamená to, že může nahradit trávníky, porůstá také strmé svahy. Zabraňuje tak půdní erozi a potlačí rozrůstání nežádoucího plevele.

Nenáročné pěstování břečťanu zvládne každý

Pěstování břečťanu je však možné i doma. Existují totiž kultivary, které se hojně používají jako oblíbené pokojové rostliny. Mohou být vzhledově obyčejné, ale i velmi dekorativní s různými tvary a barvami listů od zelené přes žlutou až po šedou či bílou. Okraje listů mohou být jak hladké, tak i kadeřavé. Pokojový břečťan popínavý tak může mít mnoho velmi zajímavých podob.

Břečťan patří k rostlinám lesního podrostu, proto špatně snáší přímé sluneční paprsky a přímo osvětlená stanoviště. Ideální pro pěstování břečťanu tak je světlé místo bez přímého slunce, polostín nebo dokonce i stín. Lze použít jednoduché pravidlo – čím zelenější odrůda břečťanu, tím stinnější místo bude to pravé pro pěstování. Naopak světlejší barevný kultivar ocení spíše světlejší stanoviště.

Břečťan se uchytí na každé zdi. 

Břečťan má rád vlhko, ale pozor na přemokření

Pokojový břečťan je nenáročný také, co se týče teploty. Během roku vyžaduje pokojovou teplotu, v zimním období spíše chladnější prostředí, tedy teploty ideálně pod 15 °C. Důležitá je ale častá zálivka. Břečťan popínavý má rád vlhký substrát, ten by vám tak nikdy neměl vyschnout. Při vyšší teplotě břečťan ocení i občasné rosení. Dále také v zimě, pokud vytápíte ústředním topením, které vysouší vzduch. To, že břečťan nutně potřebuje rosení, poznáte podle hnědnoucích špiček listů.

Zároveň si ale dejte pozor, abyste rostlinu nepřemokřili. Že se tak stalo, poznáte podle zčernání listů. Abyste se přemokření vyhnuli, zejména v zimě zálivku omezte. Pořád ale dbejte na dostatečnou vlhkost substrátu.

Z řízku nebo sazenice

Pěstování břečťanu je tedy poměrně snadné. A stejné je to i s jeho množením. Břečťan popínavý, ať už zahradní nebo pokojový, se rozmnožuje řízkováním a zakořeněním nadzemních částí. Řízkují se častěji vrcholové výhony, které nejsou dřevité, ale ještě dužnaté. Ty rychle a poměrně ochotně zakořeňují ve vodě, a to kdykoliv během roku. Nejlepším obdobím jsou však zimní měsíce, a to prosinec a leden.

Po zasazení do substrátu je důležité dbát na jeho vlhkost i vlhkost okolního vzduchu. Vhodné je proto řízek přikrýt igelitovým sáčkem a vytvořit mu tak vhodné klima pro růst. Břečťan popínavý je možné pěstovat také ze semen, která se vysévají na podzim, nebo na začátku jara ze sazenic.

Jednou do roka je vhodné břečťan přesadit. U starších rostlin stačí jednou za dva nebo tři roky.

Břečťan roste pomalu, vyplatí se ale počkat

Kromě vlhkosti a polostínu vyžaduje břečťan při pěstování také oporu, po které se může popínat. Na zahradě může břečťan šplhat po plotech, pergolách, zdech i kmenech stromů. V interiéru pozor na to, že kořínky břečťanu nepřilnou k hladkým leštěným povrchům, kde je tak potřeba použít jinou oporu. Pěstování břečťanu je ale možné také v závěsných květináčích jako převislou rostlinu.

Zejména v prvních letech života břečťan popínavý poměrně dlouho roste. Je to dáno i tím, že jde skutečně o dlouhověkou rostlinu, která se dožívá až několika set let. K podkladu se výhonky přichytí třeba až po třech letech. Pak se ale břečťan rozroste a vytvoří dokonalý zelený koberec, který ozvláštní každý interiér i exteriér.

publikováno: 22. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.