Bydlení bez schodů – moderní bungalov


Bydlení bez schodů – moderní bungalov

Patrové rodinné domy jsou tradicí, kterou Češi následují už spoustu let. Avšak moderní trend nahrává spíše jednopodlažní stavbě, často obecně nazývanou – bungalov. Bydlení v dostatečně vzdušném prostoru, kde je vše „při ruce“, je prostě lákadlem. Není tedy divu, že bungalov stoupá strmě nahoru po pomyslném zěbříčku oblíbených druhů staveb.

Bungalov je v rámci novostaveb k vidění stále častěji, a to taktéž v podobě nízkoenergetických typů, které zastupují všeobecnou snahu starat se o životní prostředí formou snižování energetických nároků společnosti. Technologické postupy zachovávají jak klasické principy, kdy je hlavním materiálem cihla, tak i ty, co patří spíše k výdobytkům dnešní doby v podobě montovaných staveb.

Bungalov vyžaduje větší pozemek

Jelikož moderní bungalov jako přízemní stavba kumuluje všechny potřebné místnosti do jedné roviny, kompenzuje absenci patra většími rozměry, pro něž je nutné pořídit odpovídající pozemek. Zde tedy narážíme na výraznou překážku, která může mnohé od výstavby přízemního domu odradit – větší pozemek znamená vyšší náklady na jeho koupi. Tím se bungalov může poměrně prodražit.

Bungalov = skvělý design a funkčnost 

I přes vyšší náklady popularita bungalovů neustále stoupá. Důvodem je především pěkný design, díky kterému dům zapadne do jakéhokoliv terénu a není jeho rušivým elementem, a bezproblémový pohyb po domě, kdy je vše dostupné bez nutnosti návštěvy dalšího patra.

Bungalov je tedy vhodným řešením také pro lidi na vozíčku nebo ty, pro něž představují schody nepřekonatelný problém a překážku, co jim znesnadňuje život. Komfort bydlení je tak v přízemním domě na velmi vysoké úrovni a bungalov je tak rozhodně plnohodnotnou alternativou.

Při plánování nezapomeňte na úložné prostory

Vzhledem k tomu, že bungalov postrádá patro, musíte se smířit s tím, že nejsou k dispozici úložné prostory půdy (a ostatně ani podsklepení, pokud to nezahrnete do architektonických plánů). Proto je třeba vymyslet alternativní úložné prostory, které tuto ztrátu vykompenzují a budou poskytovat srovnatelné možnosti. Můžete tedy vyčlenit další místnost pro tyto účely či se porozhlédnout po dispozičním řešení, které uzpůsobí stropní konstrukci tak, aby bylo možné využívat ji potřebným způsobem. Ani sklepa se vzdát nemusíte. Taková změna však bude znamenat vynaložení dalších finančních prostředků, kvůli kterým mnozí moderní bungalov zatracují.

Přízemní bydlení – bungalov - je velmi pohodlné. Popularita moderních bungalovů není překvapující, vždyť shon dnešní doby si přímo žádá, aby bydlení bylo hlavně funkční se zachováním veškerého pohodlí a komfortu. A bungalov může všechny tyto požadavky směle naplnit.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 15. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.