G+

 

 

Bydlení na vodě: hausbót pro rekreaci i celoroční bydlení


Hausbóty jsou symbolem romantiky, léta a pohody. Pronájem na léto je skvělou změnou od tradičního ch

Může něco překonat idylický odpočinek na chatě? Jedna věc pravděpodobně ano, a to relax na hausbótu. Pobyt u vody je vyhledávanou víkendovou činnosti, ať už jde o rybaření, slunění v letních měsících nebo projížďky na loďce v kterémkoliv období, kdy je to možné. Probudit se ráno v jemném pohupování a jako první závan cítit svěžest všudypřítomné vody, to je balzám na duši a náplast na městský ruch.

 

 

Hausbóty jsou symbolem svobody, na druhou stranu ty moderní, plně vybavené, nemají s bohémským životem, jak jej znáte z filmů, pranic společného. V těch starších si tedy na své přijdou milovníci romanticky, kterým nevadí nepohodlí a stísněné prostor. Luxusnější hausbóty, vhodné spíše k pronájmu, pak představují luxus, jenž si skutečně užijete.

Pronájem hausbótu nebo raději koupě?

V první řadě je potřeba ujasnit si, že spíše než pro plavbu, jsou obytné lodě určeny pro trávení příjemných chvil při břehu. Mnoho hausbótů nemá ani hnací motor. V České republice najdete místa s největší koncentrací hausbótů na Slapské přehradě nebo v pražských kotvištích na Smíchově a v Podolí.
Dá se v nich žít celoročně, avšak oblíbenější jsou pro možnost rekreace. Pokud chcete hausbót jen na několik dnů v roce, pak se nevyplatí pořizovat si vlastní, ale jen si ho vždy pronajmout. Dá se na něm však bydlet i trvale, případně jej právě vy můžete pronajímat dále.

Hausbót na víkendy i na trvalo

Kvalitně vybavený hausbót lze pořídit v kombinaci 2+1 i více, takže se na palubu vejde celá rodina. Součástí je samozřejmě topení, teplá voda a v kotvištích napojení na elektrickou energii. Toalety jsou obvykle suché, modernější řešení ale počítá s plastovou jímkou, která se jednou za čas vyprázdňuje (rozhodně nedochází ke znečišťování vody, jak zní rozšířený mýtus). V ČR však prozatím nejde zřídit zde trvalé bydliště.
Nejrozšířenější je takové bydlení v Holandsku (kde jinde), avšak má punc luxusu. Obytné lodě vyjdou dráže, než byty v centru, a navíc jsou zařízeny opravdu perfektně.

 

  • Dejte si pozor na úroveň vody v kotvišti (někde není průtok regulovaný a rozdíly mezi minimem a maximem jsou opravdu velké).
  • Hausbót nemusí být pořád v přístavišti, ale informujte se o možnosti jeho ukotvení přes zimu a v případě povodní; ideální je možnost snadného převozu třeba ke garáži.
  • Pozor na limity na pohon lodě v jednotlivých povodích.
  • Důležitým faktorem jsou provozní náklady: poplatek za kotvení, palivo, vytápění, stočné odpadové vody, elektrickou energii, pravidelnou údržbu, plynové bomby, náplně WC, pojištění, licence…

Hausbót je rozhodně zajímavou alternativou k typicky českému chataření. A pokud vás láká jen vyzkoušet, jaké to je, vyzkoušejte třeba víkendový pobyt!

publikováno: 3. 7. 2013
přečteno: 2502×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Jan Novák
11. 7. 2013

Docela by mne zajímalo , jak tzo má průměrný český hausbót s elektrinou a popřípadě s osvětlením navečer. Přemýšlel jsem o pronájmu nějakého na rybaření, ale nechce se mi kuchtit na plynové bombě a svítit si petrolejkou. Nevíte někdo? Díky.

Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...