Bydlení na vodě: hausbót pro rekreaci i celoroční bydlení


Hausbóty jsou symbolem romantiky, léta a pohody. Pronájem na léto je skvělou změnou od tradičního ch

Může něco překonat idylický odpočinek na chatě? Jedna věc pravděpodobně ano, a to relax na hausbótu. Pobyt u vody je vyhledávanou víkendovou činnosti, ať už jde o rybaření, slunění v letních měsících nebo projížďky na loďce v kterémkoliv období, kdy je to možné. Probudit se ráno v jemném pohupování a jako první závan cítit svěžest všudypřítomné vody, to je balzám na duši a náplast na městský ruch.

 

 

Hausbóty jsou symbolem svobody, na druhou stranu ty moderní, plně vybavené, nemají s bohémským životem, jak jej znáte z filmů, pranic společného. V těch starších si tedy na své přijdou milovníci romanticky, kterým nevadí nepohodlí a stísněné prostor. Luxusnější hausbóty, vhodné spíše k pronájmu, pak představují luxus, jenž si skutečně užijete.

Pronájem hausbótu nebo raději koupě?

V první řadě je potřeba ujasnit si, že spíše než pro plavbu, jsou obytné lodě určeny pro trávení příjemných chvil při břehu. Mnoho hausbótů nemá ani hnací motor. V České republice najdete místa s největší koncentrací hausbótů na Slapské přehradě nebo v pražských kotvištích na Smíchově a v Podolí.
Dá se v nich žít celoročně, avšak oblíbenější jsou pro možnost rekreace. Pokud chcete hausbót jen na několik dnů v roce, pak se nevyplatí pořizovat si vlastní, ale jen si ho vždy pronajmout. Dá se na něm však bydlet i trvale, případně jej právě vy můžete pronajímat dále.

Hausbót na víkendy i na trvalo

Kvalitně vybavený hausbót lze pořídit v kombinaci 2+1 i více, takže se na palubu vejde celá rodina. Součástí je samozřejmě topení, teplá voda a v kotvištích napojení na elektrickou energii. Toalety jsou obvykle suché, modernější řešení ale počítá s plastovou jímkou, která se jednou za čas vyprázdňuje (rozhodně nedochází ke znečišťování vody, jak zní rozšířený mýtus). V ČR však prozatím nejde zřídit zde trvalé bydliště.
Nejrozšířenější je takové bydlení v Holandsku (kde jinde), avšak má punc luxusu. Obytné lodě vyjdou dráže, než byty v centru, a navíc jsou zařízeny opravdu perfektně.

 

  • Dejte si pozor na úroveň vody v kotvišti (někde není průtok regulovaný a rozdíly mezi minimem a maximem jsou opravdu velké).
  • Hausbót nemusí být pořád v přístavišti, ale informujte se o možnosti jeho ukotvení přes zimu a v případě povodní; ideální je možnost snadného převozu třeba ke garáži.
  • Pozor na limity na pohon lodě v jednotlivých povodích.
  • Důležitým faktorem jsou provozní náklady: poplatek za kotvení, palivo, vytápění, stočné odpadové vody, elektrickou energii, pravidelnou údržbu, plynové bomby, náplně WC, pojištění, licence…

Hausbót je rozhodně zajímavou alternativou k typicky českému chataření. A pokud vás láká jen vyzkoušet, jaké to je, vyzkoušejte třeba víkendový pobyt!

publikováno: 3. 7. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.