G+

 

 

Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek


still-life-625935_1920

Čerstvé bylinky ničím nenahradíte, proto jejich pěstování přesuňte ze zahrádky třeba na okenní parapet nebo chodbu. Tam přežijí zimu a budou vždy po ruce. S jejich pomocí se zbavíte tradičních zimních nepříjemností – nachlazení nebo chřipky. Povzbudí organizmus unavený chladem a všudypřítomným šerem, a navíc osvěží a provoní celý prostor.

 

Všechny tělu prospěšné látky najdete v přírodě. Hlavně přes zimu jsou bylinky zdrojem prospěšných látek. Ale hlavně tak dobře chutnají!

Pěstování bylinek v zimě

Nevyužívat bylinek v zimě by byla škoda. Pro toto období se dají uchovat sušené nebo zamražené, čímž ale ztrácí některé z užitečných látek a mnohdy i z jejich typické chutě a vůně. Čerstvé jsou tedy nenahraditelné, a proto si je můžete vypěstovat i v tomto čase. Potřebují jen vhodnou teplotu pro růst a dostatečnou zálivku.
Pěstují se rychlením, kdy je ale rostlinka na jaře vyčerpaná a uhyne. Pokud bylinu chcete uchovat i pro druhý rok pěstování, pak je potřeba, aby dostávala méně zálivky a jen vegetovala.

Bylinky se také uchovávají naložené v oleji nebo octu.

Podmínky, pro úspěšné pěstvání bylinek v zimě:

  • Místo s dostatkem světla
  • Vhodná vzdálenost od topení (příliš teplo) nebo od chladu (otevírání dveří) – ideální teplota se pohybuje mezi 10 - 20°C
  • Při rychlení bývá teplota o několik stupňů vyšší; samozřejmostí je využití světlého místa
  • Pro úspěch si vybírejte odzkoušené druhy bylinek
  • Zalévat by se mělo méně, ale častěji
  • Bylinky bývají menší, jejich chuť je ale stejná

herbs-337085_1920

Ideální místo pro pěstování – zimní zahrada

V zimních zahradách panuje klima, které bylinkovým zahrádkám vyhovuje. Izoluje a chrání před chladem, měly by tedy udržet stálé podmínky. Nezbytností je tak kvalitní konstrukce, díky které v zahradě panují vhodné poměry – přiměřené teplo v létě a přiměřená zima v zimě. Může mít i podobnou funkci jako sleník.

Ten, kdo nemá k dispozici takový prostor, tak může využít i miniaturní skleník. Malá dřevěná konstrukce se skleněnými panely. Různě prostorný box pojme několik menších květináčů s bylinkami, kterým se tak bude dařit i v chladnějších chodbách.

Některé druhy bylin jsou mrazuvzdorné a nízkým teplotám dokáží vzdorovat. Jedná se například o levanduli, dobromysl, mateřídoušku, vavřín nebo šalvěj.

plant-931932_1920

Hnojte a zalévejte jen mírně

Aby chuťové buňky nazahálely ani v zimě, musí být bylinky silné a zdravé. Toho dosáhnou správnou péčí – tedy množstvím dodávané vody. Vhodné je zalévat častěji po menších dávkách. Pozor na vysušování půdy, které by mohlo být příčinou hořké chuti.
V zimě spotřebují přibližně stejně vody, jak v létě. V dlouhodobě přemokřené půdě se jim ale nepovede zrovna nejlépe.
Půda by měla být dobře propustná. Na dno květináče se pokládá inertní podklad – jemný štěrk či perlit.

V květináčích potřebují byliny výživnější půdy, než v zahrádce. Přihnojování ale musí být decentní – raději s ním tedy šetřete. Přihnojování ve fázi vegetačního růstu je tedy možné, později už není nutné.

Ochraňte bylinky v chladu

Jak ochránit bylinky na zahrádce před mrazy? Ještě před jejich příchodem je třeba využít mulčovací kůru a dostatečně je přikrýt. Jako pokrývka slouží i druhá vrstava – položené větve jehličnanů, které je chrání před zimou. To, jak se popasují s chladem, můžete odhadovat i podle země jejich původu. Bylinky, které pochází z oblasti mírného pásu, budou snášet zimu bez výraznějších problémů, avšak takový tymián nebo oregano – středomořské rostliny – mohou být ohroženy. V interiéru jim vyhovuje rosení.

Co si můžete pěstovat i přes zimu:

Nejčastěji se v zimních bylinkových zahrádkách objevuje oregano, bazalka, rozmarýn, tymián, koriandr nebo meduňka. Všechny patří mezi odolnější koření. Na parapetech se mohou objevovat i velké trsy pažitky, která i v zimě dodá polévkám svěží chuť.
Nejen pro dodání chuti pokrmů slouží mateřídouška. Její místo je především v čajích, které dokáží uklidnit, zmírnit napětí a zbavit nadýmání a žalidečních obtíží.
Základ pro kafrové masti tvoří silice ze šalvěje, která zmírní kašel, zklidní hrdlo a dutinu ústní. Pokud si rádi pochutnáte na tučném mase, pak k němu přidejte i šalvěj, protože napomáhá trávení.
Do květináčů se dají umístit i další oblíbené byliny – rozmarýn, majoránka, estragon, saturejka, máta, kopr.

Vychytávky pro bylinkovou zahrádku

  • Nepotřebujete velké kvetináče, kořenům stačí i malý prostor
  • Pokud máte světlé místo i pod parapetem, pak zavěste květináče pod nej na háčky
  • Využijete i upravené a vyzdobené plechovky
  • Zajímavým tipem je využití skleněných lahví. Jejich odříznuté hrdlo se obráceně vloží do zavařovací sklenice odpovídající velikosti a zatímco z té se voda odpařuje směrem k bylině, ta v širším konci lahve sílí a roste – nikde nemá nedostatek, ani nadbytek vody.

Věděli jste, že v interiéru se dají pěstovat i další užitečné rostliny? Vypěstujete si klidně česnek, zázvor, houby, ředkvičky nebo jarní cibulku. Pokud máte prostor a podmínky, pak neváhejte a vypěstujte si vlastní!

Pokud se nebude rostlinám přes zimu dařit, nedivte se. Rychlení není jejich přirozný vývoj a rostlinu takový proces vyčerpává. V kombinaci s teplejším klimatem a přemokřením půdy vlastně ani jiný výsledek nelze čekat.
Jiným důvodem nezdarů pak je běžný životní cyklus rostliny. Zkrátka nejsou uzpůsobeny neustálému růstu a otrhávání lístků nebo snítek.

publikováno: 19. 10. 2015
přečteno: 352×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...