Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek

Bylinková zahrádka: ani v zimě se nevzdávejte čerstvých bylinek

Čerstvé bylinky ničím nenahradíte, proto jejich pěstování přesuňte ze zahrádky třeba na okenní parapet nebo chodbu. Tam přežijí zimu a budou vždy po ruce. S jejich pomocí se zbavíte tradičních zimních nepříjemností – nachlazení nebo chřipky. Povzbudí organizmus unavený chladem a všudypřítomným šerem, a navíc osvěží a provoní celý prostor.

 

Všechny tělu prospěšné látky najdete v přírodě. Hlavně přes zimu jsou bylinky zdrojem prospěšných látek. Ale hlavně tak dobře chutnají!

Pěstování bylinek v zimě

Nevyužívat bylinek v zimě by byla škoda. Pro toto období se dají uchovat sušené nebo zamražené, čímž ale ztrácí některé z užitečných látek a mnohdy i z jejich typické chutě a vůně. Čerstvé jsou tedy nenahraditelné, a proto si je můžete vypěstovat i v tomto čase. Potřebují jen vhodnou teplotu pro růst a dostatečnou zálivku.
Pěstují se rychlením, kdy je ale rostlinka na jaře vyčerpaná a uhyne. Pokud bylinu chcete uchovat i pro druhý rok pěstování, pak je potřeba, aby dostávala méně zálivky a jen vegetovala.

Bylinky se také uchovávají naložené v oleji nebo octu.

Podmínky, pro úspěšné pěstvání bylinek v zimě:

  • Místo s dostatkem světla
  • Vhodná vzdálenost od topení (příliš teplo) nebo od chladu (otevírání dveří) – ideální teplota se pohybuje mezi 10 - 20°C
  • Při rychlení bývá teplota o několik stupňů vyšší; samozřejmostí je využití světlého místa
  • Pro úspěch si vybírejte odzkoušené druhy bylinek
  • Zalévat by se mělo méně, ale častěji
  • Bylinky bývají menší, jejich chuť je ale stejná

herbs-337085_1920

Ideální místo pro pěstování – zimní zahrada

V zimních zahradách panuje klima, které bylinkovým zahrádkám vyhovuje. Izoluje a chrání před chladem, měly by tedy udržet stálé podmínky. Nezbytností je tak kvalitní konstrukce, díky které v zahradě panují vhodné poměry – přiměřené teplo v létě a přiměřená zima v zimě. Může mít i podobnou funkci jako sleník.

Ten, kdo nemá k dispozici takový prostor, tak může využít i miniaturní skleník. Malá dřevěná konstrukce se skleněnými panely. Různě prostorný box pojme několik menších květináčů s bylinkami, kterým se tak bude dařit i v chladnějších chodbách.

Některé druhy bylin jsou mrazuvzdorné a nízkým teplotám dokáží vzdorovat. Jedná se například o levanduli, dobromysl, mateřídoušku, vavřín nebo šalvěj.

plant-931932_1920

Hnojte a zalévejte jen mírně

Aby chuťové buňky nazahálely ani v zimě, musí být bylinky silné a zdravé. Toho dosáhnou správnou péčí – tedy množstvím dodávané vody. Vhodné je zalévat častěji po menších dávkách. Pozor na vysušování půdy, které by mohlo být příčinou hořké chuti.
V zimě spotřebují přibližně stejně vody, jak v létě. V dlouhodobě přemokřené půdě se jim ale nepovede zrovna nejlépe.
Půda by měla být dobře propustná. Na dno květináče se pokládá inertní podklad – jemný štěrk či perlit.

V květináčích potřebují byliny výživnější půdy, než v zahrádce. Přihnojování ale musí být decentní – raději s ním tedy šetřete. Přihnojování ve fázi vegetačního růstu je tedy možné, později už není nutné.

Ochraňte bylinky v chladu

Jak ochránit bylinky na zahrádce před mrazy? Ještě před jejich příchodem je třeba využít mulčovací kůru a dostatečně je přikrýt. Jako pokrývka slouží i druhá vrstava – položené větve jehličnanů, které je chrání před zimou. To, jak se popasují s chladem, můžete odhadovat i podle země jejich původu. Bylinky, které pochází z oblasti mírného pásu, budou snášet zimu bez výraznějších problémů, avšak takový tymián nebo oregano – středomořské rostliny – mohou být ohroženy. V interiéru jim vyhovuje rosení.

Co si můžete pěstovat i přes zimu:

Nejčastěji se v zimních bylinkových zahrádkách objevuje oregano, bazalka, rozmarýn, tymián, koriandr nebo meduňka. Všechny patří mezi odolnější koření. Na parapetech se mohou objevovat i velké trsy pažitky, která i v zimě dodá polévkám svěží chuť.
Nejen pro dodání chuti pokrmů slouží mateřídouška. Její místo je především v čajích, které dokáží uklidnit, zmírnit napětí a zbavit nadýmání a žalidečních obtíží.
Základ pro kafrové masti tvoří silice ze šalvěje, která zmírní kašel, zklidní hrdlo a dutinu ústní. Pokud si rádi pochutnáte na tučném mase, pak k němu přidejte i šalvěj, protože napomáhá trávení.
Do květináčů se dají umístit i další oblíbené byliny – rozmarýn, majoránka, estragon, saturejka, máta, kopr.

Vychytávky pro bylinkovou zahrádku

  • Nepotřebujete velké kvetináče, kořenům stačí i malý prostor
  • Pokud máte světlé místo i pod parapetem, pak zavěste květináče pod nej na háčky
  • Využijete i upravené a vyzdobené plechovky
  • Zajímavým tipem je využití skleněných lahví. Jejich odříznuté hrdlo se obráceně vloží do zavařovací sklenice odpovídající velikosti a zatímco z té se voda odpařuje směrem k bylině, ta v širším konci lahve sílí a roste – nikde nemá nedostatek, ani nadbytek vody.

Věděli jste, že v interiéru se dají pěstovat i další užitečné rostliny? Vypěstujete si klidně česnek, zázvor, houby, ředkvičky nebo jarní cibulku. Pokud máte prostor a podmínky, pak neváhejte a vypěstujte si vlastní!

Pokud se nebude rostlinám přes zimu dařit, nedivte se. Rychlení není jejich přirozný vývoj a rostlinu takový proces vyčerpává. V kombinaci s teplejším klimatem a přemokřením půdy vlastně ani jiný výsledek nelze čekat.
Jiným důvodem nezdarů pak je běžný životní cyklus rostliny. Zkrátka nejsou uzpůsobeny neustálému růstu a otrhávání lístků nebo snítek.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Máme to teď čerstvě podepsané. Vysvětlili nám to celkem srozumitelně, prostě v létě ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zkoušel jsem si to nahrubo spočítat a vycházelo to líp než klasickej fix. A ta dvouletá ...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Zní to fajn, když máš v létě víc odběrů. Uvidíme, jak to fakticky bude fungovat a jak...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Elektřina, která drží krok s dobou

Kvalitní elektroinstalace se nepozná na první pohled, ale poznáte ji tehdy, když všechno funguje, jak má. V tomhle článku se mrkneme na to, proč se vyplatí mít po boku spolehlivého elektrikáře, co všechno dnes ...

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Když technika usnadní práci. A dává smysl.

Zemědělská a komunální technika dnes dokáže fakt hodně. V tomhle článku se podíváme na to, co všechno zvládá – a hlavně proč se vyplatí podívat se na nabídku jednoho českého výrobce, který to s technikou myslí ...

Když nechceš jen pojištění, ale parťáka na tvojí straně

Nabídek pojištění je všude plno. Ale jak poznat tu dobrou? V článku zjistíš, proč se vyplatí mít po boku někoho, kdo tomu rozumí a fakt ti pomůže – ne prodá jen další papír. A taky ti ukážeme, kdo to dělá pocti...

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Rozkvetla vám levandule? Připravte si domácí sirup, který voní létem

Levandule je královna letních zahrad. Vypadá krásně, voní omamně a navíc se dá skvěle využít v kuchyni. Pokud ji máte plný záhon, nastal ideální čas na domácí levandulový sirup. Příprava je jednoduchá, výsledek...