G+

 

 

Bylinky na vaší zahrádce: Jednoletky, dvouletky nebo trvalky?


bylinky_1

Jakmile se na jaře jen trochu prohřeje půda, můžeme začít s výsevem bylinek. Pokud jsme si k našemu pěstování bylinek připravili záhon, je na čase si promyslet, jaké typy bylinek si na něj pořídíme. Na výběr přitom máme z celé škály bylin, od jednoletek, přes dvouletky až po trvalky. Je přitom jen na nás, které z nich si vybereme a začleníme je do naší jedinečné bylinkové zahrádky, která nám bude přinášet zdravé a voňavé koření prakticky po celý rok.

Jednoletky a dvouletky: kdy je začít sadit?

jednoletých bylinek nejsou na nižší teploty citlivé například petržel, kerblík nebo řeřicha. Jejich výsev můžeme provádět už od března. V následujícím měsíci, tedy v dubnu, můžeme sadit kmín nebo kopr, v jeho druhé polovině pak sadíme například rukolu. V květnu je pak vhodný čas pro vysetí teplomilných druhů, jako například majoránky, saturejky, bazalky nebo lichořeřišnice.

Dokud semínka bylinek nezačnou klíčit, udržujeme přiměřeně vlhkou půdu. Jakmile dojde k naklíčení jednoletek a dvouletek, je nutné příliš hustý porost semenáčků „proředit“. Docílíme toho tak, že některé rostlinky zkrátka vytrháme. Můžeme je pak bez obav použít v kuchyni.

Trvalky

Trvalky tvoří základ bylinkové zahrádky. Stále se rozrůstají a vyžadují obvykle jen minimální péči. Trvalky lze v předpěstovaném stavu koupit téměř v každém zahradnictví, zahradnickém centru nebo na trhu. Vhodné bylinky často nalezneme také přímo ve volné přírodě. Kupované předpěstované bylinky - trvalky často dostaneme v malých květináčích. Zde doporučujeme rostlinky rozdělit a rozprostřít po ploše připravovaného záhonu. Při výsadbě musíme počítat s tím, nakolik se mohou jednotlivé rostlinky po několika letech pěstování rozrůst. Nesmíme tedy zapomenout na dostatek místa a světla pro všechny „dospělce“ našich trvalek.

Nezapomeňte na rozestupy

Pro pěstování na zahrádce jsou vhodné tyto víceleté byliny: medvědí česnek, estragon, levandule, meduňka, oregano, máta, šalvěj nebo velmi oblíbená pažitka. Přitom například meduňka dorůstá do výšky 50 až 80 cm a tvoří kompaktní keříky. U vytrvalých druhů bychom tedy měli počítat většinou s 30 až 40 centimetrovými rozestupy mezi rostlinami.

bylinky_2

Pokud nám vadí, že v prvním roce máme v záhonu s trvalkami kvůli těmto rozestupům příliš mnoho nevyužitého místa, můžeme tyto mezery dočasně využít pro pěstování letniček, jako například afrikán, nebo nízkých jednoletek. Z těch je vhodná například majoránka. I tak ale nesmíme zapomínat na dostatečné rozestupy.

Výškové rozvržení jednotlivých druhů

Také v bylinkové zahrádce platí, že by vysoké trvalky měly stát spíše v pozadí, zatímco druhy nízkého vzrůstu v popředí. Teprve, až v našich plánech docílíme harmonické kompozice, můžeme s vlastní výsadbou bylinek začít.
 

Tip: Všechny oseté plochy vašeho bylinkového záhonku doporučujeme označit cedulkami se jmény bylinek.

 

Čtěte také:

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 14. 3. 2013
přečteno: 6724×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...