Jak odhlučnit byt v paneláku
Jedním z hlavních neduhů bytů v panelových domech je nadměrný hluk, který se šíří prostřednictvím stěn, stropů i podlah do okolních bytů. Zejména u starších staveb tak můžete slyšet třeba i dialog sousedů nebo zapnutou televizi. Samozřejmě to platí i obráceně – jakékoliv zvuky z vaší domácnosti mohou slyšet i obyvatelé sousedních bytů. Pokud se chcete takové nepříjemnosti nadobro zbavit, pusťte se do odhlučnění bytu.
Hluk se v panelácích šíří vzduchem i konstrukcí
Hluk se do okolních bytů šíří jak vzduchem, tak konstrukcí. Hodnota vzduchové neprůzvučnosti udává, kolik hluku jsou zeď, strop a podlaha schopny pohltit. Aktuální normy udávají, že konstrukce mezi byty musí pohltit minimální 53 dB hluku. U panelových domů je hlavním problémem tzv. kročejová neprůzvučnost. Ta udává, kolik hluku projde do sousedních bytů skrz konstrukci.
Podle normy nesmí přes konstrukci projít více než 55 dB hluku, staré paneláky však tuto normu zpravidla nesplňují. Proto slyšíme ze sousedních bytů dupání či zvuk padajícího předmětu. Při odhlučňování bytu v paneláku byste se měli zaměřit na zlepšení hodnoty vzduchové i kročejové neprůzvučnosti. Současně myslete na to, že nestačí zamezit pronikání hluku ze sousedních bytů jenom k vám, ale i obráceně.
Odhlučnění stropu v panelákovém bytě
V panelácích se hluk nejčastěji šíří od sousedů, kteří žijí ve vyšších poschodích. Pokud chcete, aby byla izolace hluku co nejúčinnější, budete se muset obrátit právě na sousedy žijící nad vámi. Maximální míry odhlučnění dosáhnete v případě, domluvíte-li se se sousedy na položení akustické izolace do jejich podlahy. Vhodným řešením jsou speciální akustické desky a pásy, které přenos vibrací a hluku přes konstrukci sníží na minimum.
Pokud takové řešení není možné, budete muset odhlučnit svůj vlastní strop. Účinek však bude vždy nižší. Zvuková izolace stropu se obvykle provádí montáží stropních podhledů, tedy snížením stropu. Doporučujeme používat zvukově izolační sádrokartonové desky modré barvy, které mají výrazně lepší akustické vlastnosti. Prostor mezi původním stropem a akustickou deskou se následně vyplní izolačním materiálem. Doporučujeme používat speciální izolační pěnu či desky. Běžná minerální vlna není pro izolaci zvuků na nízkých frekvencích dostatečně účinná.
Odhlučnění stěn: izolační materiál sníží bytovou plochu
Kročejový hluk se šíří celou konstrukcí paneláku, nejen skrze stropy. Akustická izolace stropu tak obvykle nestačí. Abyste úroveň kročejového hluku snížili a současně zlepšili úroveň vzduchové neprůzvučnosti stěn, budete muset odhlučnit, tedy izolovat, i je. V mnoha případech stačí použít akustické desky, které se namontují přímo na zdivo.
Pokud byste chtěli odhlučnění stěn o vyšší účinnosti, budete muset provést stejnou úpravu jako v případě stropů. To znamená, že byt doplníte o příčky ze sádrokartonu a prostor mezi nimi vyplníte kvalitním izolačním materiálem. Počítejte však s tím, že přijdete o poměrně velkou bytovou plochu. Zejména v případě malých bytů je zkrácení prostoru třeba o 10 cm z každé strany velmi znatelné. Proto si promyslete, jestli vám dokonalá zvuková izolace skutečně stojí za zmenšení užitných ploch.
Za odhlučnění podlahy vám sousedi vám poděkují
Pokud se pouštíte do kompletního odhlučnění bytu, nezapomeňte na akustickou izolaci podlahy. Vyhnete se tak nepříjemným sporům se sousedy, kteří si stěžují na dupot, bouchání či hlasité pobíhání dětí. Nejúčinnějším řešením je montáž kročejové izolace, jejíž tloušťka bývá 5 až 10 mm. Kvalitní izolace pohltí nárazy a vibrace a zabrání pronikání hluku do spodních pater. Pokud chcete úroveň hluku snížit bez větších investic a stavebních úprav, pořiďte si hustý tlustý koberec. I ten dokáže značnou část hluku pohltit.
Při odhlučňování bytů v paneláku se stále častěji používají speciální akustické pěny a panely. Jaké jsou jejich vlastnosti a výhody? Právě na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
VLASTNOSTI AKUSTICKÉ PĚNY A AKUSTICKÝCH PANELŮ
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku
Mihala