Jak se zbavit prachu? Dá to práci, je všude kolem nás
Prach nejčastěji vnímáme jako usedající vrstvu na nábytku, kterou jednou týdně setřeme prachovkou v rámci většího úklidu. To je však už jen důsledek toho, jak moc prašný byt máme. Proto je vhodnější zaměřit se na problém. Jakmile snížíme jeho produkci, nebude tolik vidět, dráždit dýchací cesty a celkově vznikne příjemnější klima.
Do úklidu se lze pustit pěkně postaru, jen s hadrem a prachovkou, ve výbavě nesmí chybět ani vysavač a někdo se třeba našel v modernějších způsobech úklidu a využívá sílu páry. S prachem se ale musí bojovat mnohem důkladněji – to znamená minimalizovat jeho zdroj.
Největší zdroje prachu
- Koberce: Jsou sice příjemné, hřejivé a útulné, avšak za cenu spousty prachu. Nejenže se z něj neustále uvolňuje, také se v něm dokáže držet železná zásoba. Ta se s každým projitím uvolní do okolí, a tak se potom může zdát utírání poliček jako boj s větrnými mlýny. Časté vysávání by mělo být samozřejmostí, pokud je to možné, několikrát do roka také vyklepání. V rámci velkého úklidu pak alespoň jednou během roku nechat koberec vyčistit odborníky profesionální technikou.
- Sedačka, sofa, lenošky a křesla: Obecně by se dalo říci, že nábytek s čalouněním je výrazným producentem prachu. Každé usednutí znamená oblaka prachu. Je třeba jej vysávat a pravidelně klepat polštáře. Lepším řešením je sedací nábytek z kůže či její syntetické napodobeniny.
- Oblečení: každé vytažení trička nebo svetru ze skříně znamená příval prachu. Navíc za zavřenými dveřmi skříně v klidu neleží, ale víří se. Proto se doporučuje uchovávat oděvy v plastových vacích, pytlech nebo speciálních obalech, které většinou umožňují šatům „dýchat." Sezónní věci je vhodné ukládat do plastových krabic. Chce to tedy generální úklid šatníku!
- Záclony a závěsy: Důvodem, proč v mnoha domácnostech nenajdete ani jedno, není spořivost nebo lenost hospodyněk. Jednoduše jen nechtějí další zdroj prachu navíc. Jestliže se s nimi nehodláte loučit časté praní by mělo být samozřejmostí.
- Lapače prachu: Možná pěkná dekorace, s velkou pravděpodobností však spolehlivý lapač prachu. Ten se na dekoracích usazuje a bývá přehlížen. A pak stačí už jen projít kolem... Obvykle se to týká suchých vazeb, kde je spousta prostoru pro usazování... Nenápadné, o to ale zákeřnější, jsou pak žaluzie nebo bytový textil jako jsou deky a polštáře.
Jak se zbavit prachu – tipy na úklid
- Nikdy neuklízejte jen se suchými prachovkami a hadříky – voda prach spolehlivě zpacifikuje. Mokré čištění by se mělo preferovat u čištění koberců, skvělé jsou i parní přístroje.
- Často převlékejte ložní prádlo, protože i tam se drží spousta prachu. Platí to hlavně u alergiků.
- Nadměrné množtví prachu může být způsobeno i příliš suchým vzduchem. Jev se objevuje v zimě, kdy se topí a klima je tak k prachu náchylnější.
- Při úklidu je potřeba postupovat od stropu k podlaze, kam se v průběhu gruntování prach snáší. Úklid provádějte pomalu, s rozvířeným prachem toho už moc nenaděláte.
- Z technických pomůcek lze využít například robotický vysavač (nenahradí však ten běžný) a čističku vzduchu.
Mít bezprašné prostředí je důležité hlavně pro ty, kteří mají poškozené zdraví – astmatiky či alergiky. Příjemné klima bez mikročástic ale ocení všichni už jen proto, že v čistém vzduchu se lépe spí. Organismus okamžitě pozná rozdíl. Důležité je však i nepodlehnout touze po dokonalosti. Myslete i na to, že nejen čistou domácností je člověk živ a věnujte se i bohulibějším činnostem, než je gruntování...
Diskuse k článku
Míša